Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz o ustawie aborcyjnej i "in vitro"

25.09.2016

Ostatnio znów rozgorzała emocjonalna dyskusja nad tematami aborcji i "in vitro" - pisze Paweł Kukiz.

Ostatnio znów rozgorzała emocjonalna dyskusja nad tematami aborcji i "in vitro". Pomijając fakt, że ZASADĄ stało się pojawianie takich tematów w sytuacji, kiedy partie rządzące chcą odwrócić uwagę od np. nepotyzmu, przeróżnych wałów, niedociągnięć i ogólnie sytuacji politycznej chciałbym przedstawić swoje stanowisko w tych dwóch wymienionych przeze mnie kwestiach – pisze na swoim profilu na facebooku Paweł Kukiz.

Jestem zwolennikiem pozostawienia obecnie obowiązującej ustawy. Jeśli wymaga ona przedyskutowania to jedynie w zakresie zakazu usuwania ciąży, której efektem będzie urodzenie dziecka z zespołem Downa. Można również powiększyć konsylium lekarskie orzekające o możliwości przerwania ciąży do trzech lekarzy, zaostrzyć procedury orzekania i do składu komisji orzekającej dodać psychologa, który przeprowadzi ostateczną rozmowę z potencjalną matką. Jeśli kobieta zdecyduje się na poród dziecka to w przypadku jego niepełnosprawności lub upośledzenia Państwo powinno być zobowiązane do roztoczenia szczególnej opieki nad ta Rodziną. I tyle ewentualnych zmian.

Ustawa „in vitro”

Jestem zwolennikiem opcji, gdzie ograniczmy liczbę zarodków do 6-ciu, zezwalamy na ich mrożenie i nakładamy na pary poddające się „in vitro” obowiązek wykorzystania wszystkich 6-ciu zarodków. W przypadku, kiedy po urodzeniu dziecka zachodzą przeciwwskazania do kolejnej ciąży niewykorzystane zarodki przechodzą do „adopcji” przez osoby, które z różnych względów nie są w stanie same oddać materiału genetycznego do produkcji zarodka (strasznie to brzmi ale trudno inaczej sytuację opisać).

A teraz krótkie uzasadnienie takiej postawy.

Aborcja:

Dwa nowe projekty ustaw "aborcyjnych" przedstawiają skrajne stanowiska i za żadnym z nich w tym brzmieniu bym nie zagłosował.

Przykładowo – projekt „liberalny” umożliwia kobiecie swobodne „dysponowanie” płodem do 12 tygodnia życia (czyli również jego abortowanie) co wg mnie jest absolutnie niedopuszczalne a projekt „konserwatywny” przewiduje kary za „nieumyślne doprowadzenie do poronienia”. Proszę mi powiedzieć, który ginekolog zaryzykuje prowadzenie ciąży, gdy posiada tego świadomość . Proszę pomyśleć w jakim stresie żyje ciężarna kobieta, która wie że nawet przypadkowy upadek, w wyniku którego traci dziecko może być wykorzystany jako pretekst do oskarżenia jej o „nieumyślne spowodowanie poronienia".

In vitro

Projekt ustawy o możliwości wykorzystania tylko jednej zygoty i braku możliwości jej zamrażania podpisałem z dwóch powodów.

Po pierwsze "wrzucenie" pod obrady projektu drastycznej ustawy, która ogranicza liczbę zarodków do jednego i zakazuje zamrażania zarodków ma na celu SPROWOKOWANIE dyskusji nad ochroną prawną zarodka.

Uważam za niedopuszczalną obecną sytuację prawną, gdzie przy „produkcji” zygot nie mamy praktycznie żadnych obwarowań ilościowych, co może rodzić fatalne konsekwencje natury etycznej i w ciągu krótkiego czasu doprowadzić do eugeniki.

Skąd mamy wziąć pewność, że w czasach ogromnego postępu w zakresie zapłodnień pozaustrojowych nie dojdziemy wkrótce do sytuacji, kiedy zarodki będą mogły przeżyć w stanie zamrożenia 100 lat? I skąd możemy wiedzieć, co się z nimi za te 100 lat zrobi? Może hodowlę organów? A może armię "zombie", które wysyłać się będzie na wojny? Nie śmiejcie się. Jeszcze pamiętam czasy, kiedy telefon komórkowy czy muzyka w formie mp3 były dla mnie opowieściami z cyklu science fiction …

Dlatego też wszystkie z powstałych zarodków powinny być obowiązkowo wykorzystane. A na ich "utylizację" się nie godzę bo to byłaby utylizacja ŻYCIA.

Po drugie - podpisałem projekt "jednozarodkowej" ustawy i z tego powodu, że zostałem o to poproszony przez osoby reprezentujące liczne środowisko światopoglądowe. I uważam, że KAŻDY punkt widzenia powinien być dyskutowany w Sejmie bo po to Sejm właśnie jest. Nie oznacza to, iż afirmuję W CAŁOŚCI ten projekt. Traktuję go jako pretekst do dyskusji i dookreślenia praw zarodków.

In vitro - tak ale nie na zasadzie traktowania powstałego ŻYCIA (zarodki) jako przedmiotów, którymi można dowolnie dysponować, tworzyć w nieskończoność a niewykorzystane wyrzucać na śmietnik - napisał Paweł Kukiz na Facebooku.

[fot. PAP/Rafał Guz]

Facebook/ems

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook