Jedynie prawda jest ciekawa

Kukiz: Mamy szansę przywrócić Polskę obywatelom

14.08.2015

Były kandydat na prezydenta Paweł Kukiz podkreśla, że obywatele mają w praktyce ograniczone bierne prawo wyborcze. Zdaniem muzyka referendum, które odbędzie się 6 września, niesie nadzieję na zmiany.

„Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej bierne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu ma każdy polski obywatel, który ukończył 21 lat i posiada czynne prawo wyborcze. To prawo odbiera nam stworzony przez partie Kodeks wyborczy. Do naszego Komitetu wpłynęło ponad 4 tys. zgłoszeń kandydatów do Sejmu. Zgodnie z napisanym pod partyjne klany Kodeksem wyborczym możemy wystawić na listach jedynie 920 osób. 3 tysiące potencjalnych kandydatów zostało pozbawionych biernego prawa wyborczego. Tak wygląda nasza demokracja, taki mamy system po '25. latach wolności'” - pisze na swoim profilu na Facebooku Kukiz (pisownia oryginalna – przyp. red.).


Kukiz porównuje ten stan rzeczy do sytuacji w Wielkiej Brytanii.

„W Wielkiej Brytanii w systemie JOW-owskim, żeby kandydować do Izby Gmin wystarczy zebrać 10 podpisów i wpłacić 500 funtów kaucji. Tylko tyle. Nie trzeba żadnych list, komitetów, sztabów i zgody partyjnego wodza. Proste i transparentne reguły, sprawiedliwe i równe dla wszystkich. Dlatego tak ważne jest wrześniowe referendum i wprowadzenie JOW-ów w wyborach do Sejmu. Tylko wówczas będziemy w stanie wyrwać nasz własny kraj z łap partyjniaków, którzy stworzyli sobie taką demokrację, w której od 1989 roku wybierają się sami spomiędzy siebie” - podkreśla były kandydat na prezydenta. 


Paweł Kukiz twierdzi, iż referendum, które odbędzie się 6 września, stało się celem ataków.


„Oni i ich propagandowe tuby robią wszystko, żeby referendum zamilczeć, zmanipulować i zohydzić. Strach zajrzał im głęboko w oczy pierwszy raz od 25 lat. Po raz pierwszy mamy szansę przywrócić Polskę obywatelom, przywrócić prawdziwą demokrację, w której obywatel jest pracodawcą polityka, a nie pańszczyźnianym chłopem partyjnej neoarystokracji. Nie możemy tej szansy zmarnować!” - czytamy w poście muzyka.

Kukiz zaapelował również do kandydatów na posłów o podjęcie działań.

„W poniedziałek 17 sierpnia o godzinie 12.00 spotkamy się pod biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Złożę wniosek do Rzecznika o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o uznanie Kodeksu Wyborczego za sprzeczny z Konstytucją, gdyż odbiera obywatelom prawo do bezpośredniego kandydowania. Będziecie mile widziani w Warszawie” - napisał były kandydat na prezydenta.


Pod apelem, zamieszczonym na Facebooku muzyka, podpisali się Paweł Kukiz i Rada Społeczna.

gah

[fot. Freeimages.com]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook