Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz: „Granica powinna być w sumieniu twórcy”

23.02.2017

"Jeżeli artysta jest aż tak kontrowersyjny, aż tak mocno chce wejść w widza, to powinien to finansować ze swojej własnej kieszeni. jeżeli już" – ocenił na antenie Radia Plus lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, komentując skandaliczny spektakl „Klątwa”.

Szef klubu Kukiz'15 odniósł się do wymiany kadr w polskiej armii przeprowadzanej przez MON. 

„Z całą pewnością władza powinna ingerować w te stanowiska dowódcze ale nie w takim tempie, nie w takiej ilości i nie w takiej formie - mówię panu Misiewiczu i tej całej otoczce, która ma miejsce” - przekonywał polityk. 

„To nie dotyczy tylko MON-u ale też policji, BOR, służb specjalnych. Czy to ma wpływ na bezpieczeństwo państwa? W ciągu jednego roku miały miejsce trzy zdarzenia z udziałem najwyższych urzędników państwowych, które się mogły skończyć tragicznie. Właśnie z tego pośpiechu. Z tej pospiesznej wymiany, której dokonuje się kluczem partyjnym, kluczem BMW… [bierny, mierny ale wierny - przyp. red.]” - stwierdził Kukiz. 

„Objęcie władzy przez PO czy inną partię wiąże się zawsze z masową wymianą stanowisk. Czy to w bezpieczeństwie czy w spółkach skarbu państwa. TKM. [Teraz, k…, my – przyp. red.]” - dodał. 

Jego zdaniem taka sytuacja osłabia państwo. „Można tę sprawę załatwić choćby kadencyjnością najwyższych stanowisk w służbach. Tak by zazębiała się ich kadencja z kadencją sejmu” -  dowodził. 

„Oczywiście jeśli istnieją jakieś mocne przesłanki, że jakaś osoba źle sprawuje swoją funkcję – powinna być odwołana. Ale nie może to przybierać skali masowej” - stwierdził. 

Według Kukiza dziś 8 na 10 funkcjonariuszy BOR jest zatrudnianych „kluczem partyjnym, rodzinnym, kumoterskim, nepotycznym". 

„Gdybyśmy stworzyli zespół z byłych dowódców BOR – który przejrzałby procedury i napisał wnioski w kierunku nowych procedur, to byłby już krok w dobrym kierunku” - uważa Paweł Kukiz. 

„W służbach konieczna jest konieczność koordynacji. ABW jest od śledzenia. BOR od ochrony, Agencja Wywiadu od wywiadu. A tymczasem minister Błaszczak mówi, że BOR uzyska nowe możliwości operacyjne. Czyli BOR wejdzie w kompetencje ABW. Każda z tych służb chce mieć swój wywiad, swoje bojówki, instrumenty operacyjne, instrumenty śledzenia. Za chwilę zaczną się nawzajem śledzić. To jest sytuacja niebezpieczna” - stwierdził. 

Paweł Kukiz odniósł się też do skandalu wokół spektaklu „Klątwa” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. 

„Nie widziałem tego spektaklu, fragmenty widziałem, rzeczywiście są obrzydliwe, granica z całą pewnością powinna być w sumieniu twórcy". 

Według niego współfinansowanie spektaklu przez Ratusz jest "niedopuszczalne". 

"Jeżeli artysta jest aż tak kontrowersyjny, aż tak mocno chce wejść w widza, to powinien to finansować ze swojej własnej kieszeni. jeżeli już" - ocenił Kukiz. 

Jak podała "Gazeta Wyborcza", wyreżyserowany przez Chorwata Olivera Frljicia na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego spektakl "Klątwa" prezentowany w stołecznym Teatrze Powszechnym od soboty 18 lutego, "to bezkompromisowy i bezczelny spektakl o dominacji agresywnego katolicyzmu i nacjonalizmu". 

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie 22 lutego 2017 r. wszczęła dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych przez twórców przedstawienia. Zawiadomienia złożyli m.in. posłowie PiS Anna Sobecka i Dominik Tarczyński. 


ak/Radio Plus/wPolityce.pl/PAP 

[fot. YouTube/wSensie.tv]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook