Jedynie prawda jest ciekawa


Kto płaci za błędy lekarzy?

26.11.2013

Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest trudna, brakuje pieniędzy praktycznie na wszystko. Ale nie może być tak, że z powodu niedomagań systemu cierpią chorzy ludzie!

Z Agatą Michalską, lekarzem, specjalistą medycyny sądowej, rozmawia Mateusz Rawicz.

Jak wygląda sytuacja pacjenta poszkodowanego przez służbę zdrowia? Jakie ma możliwości i szanse dochodzenia swoich praw? 

Ludzie są coraz lepiej zorientowani, co im się należy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz czego mogą oczekiwać od świadczeniodawców usług medycznych, zarówno publicznych, jak prywatnych. Jeżeli nie są przestrzegane ich prawa, a w szczególności to najważniejsze prawo – do prawidłowego diagnozowania i leczenia – mogą dochodzić roszczeń za takie działanie. Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest trudna, brakuje pieniędzy praktycznie na wszystko. Nie można jednakże tym tłumaczyć całej rzeczywistości, z jaką na co dzień spotyka się chora osoba. Wiele z sytuacji bulwersujących opinię publiczną wynika z błędnej organizacji działań placówek służby zdrowia, czy też zwykłej niedbałości ich pracowników. Nie może być tak, że z powodu niedomagań systemu cierpią chorzy ludzie! Zarówno lekarze, jak i instytucjonalni świadczeniodawcy usług medycznych mają obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku udowodnienia im działania nieprawidłowego, ewentualna wypłata roszczenia następuje ze strony ubezpieczyciela. Winny powstania szkody bezpośrednio nie odczuwa dolegliwych skutków finansowych odszkodowania, natomiast w przyszłości może, co najwyżej zapłacić wyższą składkę ubezpieczeniową. To, że fakt nieprawidłowości w działaniu podmiotów ochrony zdrowia rozpatrywany bywa na forum publicznym powoduje, że z roku na rok podnoszone są standardy świadczonych usług medycznych, a to z kolei korzystnie zabezpiecza interes zdrowotny pacjenta, a przy tym podnosi wymiernie komfort pracy personelu. 

Co może zrobić osoba poszkodowana?

Jeżeli pacjent bądź jego rodzina podejrzewają, że stali się ofiarą nieprawidłowego działania medycznego, mogą wystąpić bezpośrednio do osoby fizycznej bądź instytucji, która spowodowała wystąpienie szkody o jej naprawienie. Jeżeli powyższy krok jest bezskuteczny, to następną możliwością jest zgłoszenie się do prokuratury z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Jeżeli osoba poszkodowana ma pewność, że szkoda wynika z działań nieprawidłowych, może również wystąpić do sądu z pozwem cywilnym w celu rozstrzygnięcia, czy odpowiedzialny za to jest pozwany podmiot oraz kto i w jaki sposób jest zobowiązany naprawić szkodę. Kolejną drogę, zazwyczaj wykorzystywaną w postępowaniu przedsądowym, stanowi zgłoszenie zdarzenia do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Którą drogę wybierają najczęściej osoby poszkodowane?

Najczęściej wybierana jest droga sądowa. Wynika to z przekonania, że na drodze postępowania sądowego będzie możliwość uzyskania większego odszkodowania, pomimo iż droga ta jest dłuższa w czasie, bardziej pracochłonna i obarczona pewnym ryzykiem finansowym. Dobrze sporządzony pozew, przy wsparciu kancelarii prawniczej oraz odpowiedniego zaplecza eksperckiego, powyższe ryzyko minimalizuje.

Jednak prawnicy często mają kłopoty z analizowaniem postępowania medycznego i prawidłową oceną dokumentów medycznych…

Prawnicy, nawet ci najlepsi, nie zawsze potrafią właściwie analizować przebieg postępowania medycznego. Sądy i prokuratury mają łatwiejsze zadanie, korzystają w takich przypadkach z pomocy Zakładów Medycyny Sądowej, do których zwracają się o wydanie stosownych opinii sądowo-lekarskich. W zakładach tych pracują lekarze specjaliści medycyny sądowej, którzy wydając opinie korzystają ze wsparcia lekarzy klinicystów odpowiednich specjalności. Zasadą jest, że zakłady te nie przyjmują zleceń na sporządzanie takich opinii od osób prywatnych, czy też kancelarii prawniczych. Aktualnie coraz częściej pojawiają się w aktach sprawy opinie pozaprocesowe wydawane przez lekarzy specjalistów na zlecenie osób poszkodowanych (pacjentów) czy też osób podejrzanych lub oskarżonych (pracowników służby zdrowia) i w zależności od decyzji organów procesowych opinie takie mogą mieć wartość dowodową.

Tygodnik Nasza Polska nr 42, 2013 r. 

[fot.sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook