Jedynie prawda jest ciekawa


Kto i jak rozsławił Polskę

04.03.2013

O psie Czarusiu stało się w świecie głośno, że uratował dziecko, a o Lechu Wałęsie, że warknął na tych, co nie należy - pisze Janusz Wojciechowski.

Dog, hund, sobaka – gdzie telewizor nie nastawić, rozlegało się wczoraj. Dawno nikt nie przyniósł Polsce takiej sławy,  jak ten kundelek, mały, czarny niepozorny. Chyba więcej o psie było niż o Stochu i całej drużynie skoczków, której Morgenstern medal uratował. A pies rzeczywiście uratował życie dziecku, które ogrzewał własnym ciepłem, żeby nie zmarzło w ciemnym lesie w mroźną noc. Piękne, choć wcale nie nadzwyczajne jak na psa. Wiele lat temu w mglistą październikową noc spotkałem psa, który wyskoczył przed samochód, żeby mnie zmusić do hamowania, bo kilkadziesiąt metrów dalej na środki drogi leżał w drobiazgi pijany jego pan. Polskie psy potrafią naprawdę bardzo wiele, a pogardzane wiejskie kundle potrafią najwięcej. Postawa psa i jego zachowanie wskazuje, że jest on przez wiejskich gospodarzy szanowany i dobrze traktowany – polecam to uwadze niektórym „miastowym”, którzy uważają, że wszyscy chłopi to sadyści.

Pies zadziwił świat mądrością, a Lech Wałęsa zadziwił inaczej. Obraził – ale kogo? 

Gdyby obraził Jarosława Kaczyńskiego, albo jeszcze lepiej śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdyby zaatakował Kościół, Episkopat, albo Radio Maryja, gdyby powiedział, ze w Sejmie trzeba izolować za murem Prawo i Sprawiedliwość – byłby na rękach noszony – proszę, jaki autorytet! Twarde sądy wygłasza, ale sprawiedliwe. Tak jak Henryka Krzywonos, która napyskowała raz Jarosławowi Kaczyńskiemu i zgarnęła wszystkie nagrody człowieka roku. 

Tymczasem Wałęsa obraził homoseksualistów. Że też syn Jarosław, bardzo aktywny (bez sarkazmu) eurodeputowany PO nie ostrzegł ojca, że w Europie każdego można obrażać, kościół, zwłaszcza katolicki, wiarę, papieża - byle nie homoseksualistów. Jak śpiewał Brasens – to bracie błąd niewybaczalny. Walka z homofobią to jest niemal religia, tak jak walka z ociepleniem klimatu. Do prawie każdej rezolucji niemal obowiązkowo się to wpisuje. Walka z homofobią jest największym zadaniem w Europie, ważniejszym niż rolnictwo, ważniejszym niz spójność, ważniejszym niż pakt fiskalny. Bundesrat odrzucił pakt fiskalny (Niemcy wyraźnie za Polską w eurpejskości nie nadążają) ale niechby spróbował odrzucić sto czterdziestą rezolucję przeciw homofobii!.

Salony maja problem, bo Wałęsa bardzo przecież pasował do walki z pamięcią narodową, z lustracją, z Prawem i Sprawiedliwością – a teraz trzeba się od niego odciąć.

Chociaz niektórzy zwietrzyli w tym „palnięciu” szansę – mówią, że Wałęsa powiedział to, co Polacy naprawdę myślą, bo Polacy to przecież homofoby, a dlaczego homofoby – no bo PiS, bo Rydzyk, bo Radio Maryja – i znów można w Polaków bić jak w mokre żyto.

A pies?... A o psa się niepokoję. Jakaś starsza Pani w dobrej zapewne wierze palnęła w którejś telewizji, że ten pies to pewnie nie za dzieckiem, tylko za sarenkami do lasu pobiegł. A durna telewizja to puściła....

Myśliwi, koledzy (Darz bór!) Pana Prezydenta Komorowskiego, których świerzbią ręce, żeby do wiejskich psów strzelać, mają dowód. Pies na sarny poluje, choć na oko to on waży ze dwanaście kilo.

Niechże ten sławny na cały świat psi bohater więcej do lasu już nie chodzi, nie oddala się od zagrody, bo długo biedaczysko nie pożyje.

Janusz Wojciechowski

[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook