Jedynie prawda jest ciekawa


Księgi Gender na Nowy Rok

28.12.2013

Powiedziane jest: mężczyzną i kobietą stworzył ich, z Adama powstała Ewa, aby nie był samotny.

Z KSIĘGI RODZAJU:

Powiedziane jest: mężczyzną i kobietą stworzył ich, z Adama powstała Ewa, aby nie był samotny. A wcześniej zostało powiedziane, że umieścił ich w rajskich ogrodach Edenu, gdzie mogli żyć w wiecznej szczęśliwości. Pod jednym wszakże warunkiem, że nie będą spożywać owoców z drzewa wiadomości dobrego i złego, z drzewa poznania, zastrzeżonego dla Boga. Pokuszeni przez Złego złamali ten zakaz i zostali pozbawieni raju, wygnani z Edenu. Odtąd żyli nie tylko w świecie dobra, ale i zła, w stworzeniu pełnym życia, ale i dotkniętym śmiercią, wystawieni na pokusy wszelkiego rodzaju zła. Kain, syn Adama i Ewy, zabił swego brata Abla. I zostałby na świecie tylko zbrodniczy ród Kainowy, gdyby Adamowi i Ewie nie został dany trzeci syn Set. Z niego zrodziło się wiele pokoleń długowiecznych Setytów, powstałych bardziej z ducha niż z ciała, bardziej wiernych Bogu. Ale gdy po Setytach powstały pokolenia bardziej z ciała niż z ducha, nastały czasy występku i rozwiązłości, gdy całe Stworzenie zostało skażone, Bóg postanowił oczyścić ziemię z nieprawości i grzechu przeciw sobie, i uczynił potop. Oszczędził jednak sprawiedliwego Noego i jego ród, pozwalając mu uratować się w arce na wodach potopu. A gdy potop ustąpił, Bóg zawarł przymierze z Noem i oddał mu ziemię we władanie. I powstało wiele pokoleń z rodu Noego, które zaludniły wiele krain i pobudowały liczne miasta. A urósłszy w potęgę, postanowiły zbudować największe miasto z wieżą sięgającą do samego nieba. I Bóg znów musiał poskromić pychę i zuchwałość potomków Adama. Zstąpił do miasta, pomieszał języki budowniczych wieży Babel, „aby nie rozumiał nikt głosu bliźniego swego”. Rozproszyły się wtedy wszystkie ludy, lecz uratował Bóg potomków Sema i jego następne pokolenia, w końcu ród Abrahama, który posłuszny Panu wyszedł z ziemi Ur w Babilonie i udał się do ziemi Kanaan. Bóg zawarł przymierze z Abrahamem i błogosławił jego licznemu potomstwu. Lecz były miasta Sodoma i Gomora, które sprzeciwiły się sprawiedliwości Bożej, i stałe się słynne z niegodziwości i rozpasania. I Bóg postanowił zniszczyć występne miasta, lecz Abraham wybłagał, by uratowało się choć kilku sprawiedliwych jego mieszkańców. Jednym z nich był Lot, syn brata Abrahama. Mógł on opuścić z rodziną Sodomę, lecz nie mógł oglądać się za siebie, by nie widzieć, jak Pan „spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz ognia i siarki. I wywrócił miasta te i wszystką wokół krainę, wszystkich mieszkańców miast i wszystko, co się zieleni na ziemni.” Lot zdołał ujść z miasta, lecz jego przerażona żona nie usłuchała zakazu, obejrzała się za siebie, by zobaczyć spustoszone miasto, i zamieniła się w słup soli.

Powiedziane też w końcu zostało, że trzy razy po czternaście pokoleń po Abrahamie narodził się Ten, który miał ocalić dalszą ludzkość. Najpierw jednak musieli uratować Go rodzice, Maria i Józef, którzy zawierzywszy Bogu, posłusznie opuścili Betlejem, gdzie król Herod zarządził rzeź wszystkich dzieci, które się wtedy urodziły, obawiał się bowiem, że według proroctwa narodził się właśnie jego następca, Król Żydowski.

Z KSIĘGI NIEURODZAJU:

A prócz tego, co zostało powiedziane, czy nie zostało też podpowiedziane: nie mężczyzną i kobietą stworzył ich, lecz, że Ewa powstała z Adama, a Adam był człowiekiem i z niego była zrodzona niewiasta.

I czyż nie dzięki spożyciu owoców z drzewa poznania, zobaczyli, że są mężczyzną i kobietą, a bez tego by się nie poznali? I czyż nie mogli pożywać z drzewa życia, a to nie było zakazane?
A to, że Kain zabił Abla, czy nie było też jego winą albo nie całą winą Kaina, skoro jego dary mniej podobały się Bogu niż dary Abla. I czy liczny w pokolenia ród Kainitów zasłużył na potępienie, skoro odznaczył się wieloma umiejętnościami i pożytecznymi dla ludzkości pracami?

Czy słuszny był gniew Boży na występki i nieposłuszeństwo ludzi, skoro stworzył ich nie jako aniołów, lecz z pomieszania ciała i ducha, słabych i podatnych na wszelkie pokusy? Czyż nie jest surowy w karach i plagach wobec całych rzesz i ludów, a miłosierny tylko wobec nielicznych, których sobie upodobał? Czyż nie chce zbawienia tylko posłusznych, a resztę pozostawia sobie, tym, którzy sami chcą się zbawić i „być jako bogowie”?

Któż to pomieszał języki, by nie można było się porozumieć? Pomylone zostały owoce dobrego i złego, drzewo poznania i drzewo życia. Czyż nie zostało powiedziane, że ludzie mogą sobie czynić Ziemię poddaną, czy nie pozostawiono pokusy zapanowania nad całym życiem i Stworzeniem? I w końcu, czy pustynia stworzona przez człowieka będzie gorsza od pustyni lub apokalipsy zgotowanej przez Boga?      

Marek Klecel

fot. Adam i Ewa (obraz Lucasa Cranacha Starszego w Muzeum Narodowym w Warszawie)

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook