Jedynie prawda jest ciekawa


Księgi Gender na Nowy Rok

28.12.2013

Powiedziane jest: mężczyzną i kobietą stworzył ich, z Adama powstała Ewa, aby nie był samotny.

Z KSIĘGI RODZAJU:

Powiedziane jest: mężczyzną i kobietą stworzył ich, z Adama powstała Ewa, aby nie był samotny. A wcześniej zostało powiedziane, że umieścił ich w rajskich ogrodach Edenu, gdzie mogli żyć w wiecznej szczęśliwości. Pod jednym wszakże warunkiem, że nie będą spożywać owoców z drzewa wiadomości dobrego i złego, z drzewa poznania, zastrzeżonego dla Boga. Pokuszeni przez Złego złamali ten zakaz i zostali pozbawieni raju, wygnani z Edenu. Odtąd żyli nie tylko w świecie dobra, ale i zła, w stworzeniu pełnym życia, ale i dotkniętym śmiercią, wystawieni na pokusy wszelkiego rodzaju zła. Kain, syn Adama i Ewy, zabił swego brata Abla. I zostałby na świecie tylko zbrodniczy ród Kainowy, gdyby Adamowi i Ewie nie został dany trzeci syn Set. Z niego zrodziło się wiele pokoleń długowiecznych Setytów, powstałych bardziej z ducha niż z ciała, bardziej wiernych Bogu. Ale gdy po Setytach powstały pokolenia bardziej z ciała niż z ducha, nastały czasy występku i rozwiązłości, gdy całe Stworzenie zostało skażone, Bóg postanowił oczyścić ziemię z nieprawości i grzechu przeciw sobie, i uczynił potop. Oszczędził jednak sprawiedliwego Noego i jego ród, pozwalając mu uratować się w arce na wodach potopu. A gdy potop ustąpił, Bóg zawarł przymierze z Noem i oddał mu ziemię we władanie. I powstało wiele pokoleń z rodu Noego, które zaludniły wiele krain i pobudowały liczne miasta. A urósłszy w potęgę, postanowiły zbudować największe miasto z wieżą sięgającą do samego nieba. I Bóg znów musiał poskromić pychę i zuchwałość potomków Adama. Zstąpił do miasta, pomieszał języki budowniczych wieży Babel, „aby nie rozumiał nikt głosu bliźniego swego”. Rozproszyły się wtedy wszystkie ludy, lecz uratował Bóg potomków Sema i jego następne pokolenia, w końcu ród Abrahama, który posłuszny Panu wyszedł z ziemi Ur w Babilonie i udał się do ziemi Kanaan. Bóg zawarł przymierze z Abrahamem i błogosławił jego licznemu potomstwu. Lecz były miasta Sodoma i Gomora, które sprzeciwiły się sprawiedliwości Bożej, i stałe się słynne z niegodziwości i rozpasania. I Bóg postanowił zniszczyć występne miasta, lecz Abraham wybłagał, by uratowało się choć kilku sprawiedliwych jego mieszkańców. Jednym z nich był Lot, syn brata Abrahama. Mógł on opuścić z rodziną Sodomę, lecz nie mógł oglądać się za siebie, by nie widzieć, jak Pan „spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz ognia i siarki. I wywrócił miasta te i wszystką wokół krainę, wszystkich mieszkańców miast i wszystko, co się zieleni na ziemni.” Lot zdołał ujść z miasta, lecz jego przerażona żona nie usłuchała zakazu, obejrzała się za siebie, by zobaczyć spustoszone miasto, i zamieniła się w słup soli.

Powiedziane też w końcu zostało, że trzy razy po czternaście pokoleń po Abrahamie narodził się Ten, który miał ocalić dalszą ludzkość. Najpierw jednak musieli uratować Go rodzice, Maria i Józef, którzy zawierzywszy Bogu, posłusznie opuścili Betlejem, gdzie król Herod zarządził rzeź wszystkich dzieci, które się wtedy urodziły, obawiał się bowiem, że według proroctwa narodził się właśnie jego następca, Król Żydowski.

Z KSIĘGI NIEURODZAJU:

A prócz tego, co zostało powiedziane, czy nie zostało też podpowiedziane: nie mężczyzną i kobietą stworzył ich, lecz, że Ewa powstała z Adama, a Adam był człowiekiem i z niego była zrodzona niewiasta.

I czyż nie dzięki spożyciu owoców z drzewa poznania, zobaczyli, że są mężczyzną i kobietą, a bez tego by się nie poznali? I czyż nie mogli pożywać z drzewa życia, a to nie było zakazane?
A to, że Kain zabił Abla, czy nie było też jego winą albo nie całą winą Kaina, skoro jego dary mniej podobały się Bogu niż dary Abla. I czy liczny w pokolenia ród Kainitów zasłużył na potępienie, skoro odznaczył się wieloma umiejętnościami i pożytecznymi dla ludzkości pracami?

Czy słuszny był gniew Boży na występki i nieposłuszeństwo ludzi, skoro stworzył ich nie jako aniołów, lecz z pomieszania ciała i ducha, słabych i podatnych na wszelkie pokusy? Czyż nie jest surowy w karach i plagach wobec całych rzesz i ludów, a miłosierny tylko wobec nielicznych, których sobie upodobał? Czyż nie chce zbawienia tylko posłusznych, a resztę pozostawia sobie, tym, którzy sami chcą się zbawić i „być jako bogowie”?

Któż to pomieszał języki, by nie można było się porozumieć? Pomylone zostały owoce dobrego i złego, drzewo poznania i drzewo życia. Czyż nie zostało powiedziane, że ludzie mogą sobie czynić Ziemię poddaną, czy nie pozostawiono pokusy zapanowania nad całym życiem i Stworzeniem? I w końcu, czy pustynia stworzona przez człowieka będzie gorsza od pustyni lub apokalipsy zgotowanej przez Boga?      

Marek Klecel

fot. Adam i Ewa (obraz Lucasa Cranacha Starszego w Muzeum Narodowym w Warszawie)

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook