Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Księdzu Bonieckiemu na krzyżu nie zależy

31.10.2011

Były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” ksiądz Adam Boniecki uważa, iż dyskusja wywołana przez Janusza Palikota jest pożyteczna.

Ks. Boniecki w wywiadzie dla skrajnie lewicowego tygodnika „Wprost” przyznał, że działania Janusza Palikota i jego ugrupowania są pożyteczne. - Dyskusja na drażniące tematy, którą on wzmaga oczyszcza ze schematów, np. na temat krzyża – zaznacza duchowny. Jego zdaniem powieszenie krzyża w Sejmie nie było dobre. - Powieszenie tego krzyża, ukradkiem, z księdzem Popiełuszką w tle, nie było fortunne – przekonuje były naczelny „Tygodnika Powszechnego”. Jego zdaniem katolik powinien zrozumieć, że nie na walce o krzyż w Sejmie polega piękno Ewangelii. – Jan Paweł II mówił przecież: nie chcemy przywilejów, chcemy wolności - przypomina.

Marek Jurek, były marszałek Sejmu, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, w rozmowie z portalem Stefczyk.info przypomina, że „krzyż jest jednym z najbardziej pierwotnych elementów tradycji chrześcijańskiej, którego przekazywanie zalecali Ojcowie Kościoła”, i jest „znakiem czci dla Boga, który zawsze i wszędzie jest obecny z człowiekiem”.

Też uważam, że byłoby dobrze, gdyby krzyż został oficjalnie powieszony w Sejmie przez pierwszych marszałków Sejmu III RP, jednak nie przypominam sobie, aby „Tygodnik Powszechny” wzywał do tego – mówi Jurek.

Podkreśla, że wierni oczekują od kapłanów jasnego i wspólnego przekazu. – Ostatnie wypowiedzi ks. Bonieckiego bagatelizujące legitymizowanie postaci Nergala w publicznej telewizji i obecnie ta w sprawie krzyża są zatem niepokojące – uważa Jurek.

Odnosząc się do nawiązania ks. Bonieckiego do słów Jana Pawła II, marszałek Jurek przypomina, że papież właśnie do Polaków wypowiedział pod Giewontem pamiętne słowa: „brońcie krzyża”. – Krzyż nie jest żadnym znakiem przywilejów, ale znakiem miłości Boga do człowieka – podkreśla Marek Jurek.

RoJ

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook