Jedynie prawda jest ciekawa


Książka „Polska – kraj absurdów” Janusza Szewczaka

13.09.2013

Afera za aferą, są winni, nie ma kar, a rząd tworzy wciąż nowe problemy dla społeczeństwa. Janusz Szewczak, analityk gospodarczy i główny ekonomista SKOK na czwartkowym wieczorze autorskim swojej książki w Warszawie mówił o absurdach, które choć śmieszą, są niestety prawdziwe.

Książka konkretnie i przystępnym językiem opisuje polską rzeczywistość, w której zagraniczne firmy odnoszą sukcesy, spadają płace Polaków i szaleje drożyzna. Przybliża skandale przy organizacji Euro 2012, budowach dróg i wręcz zakrawające na ironię, ale smutne fakty dotyczące służby zdrowia. Incydenty ośmieszające polska gospodarkę i inne dziedziny życia można byłoby zbierać i zbierać, ale życie wciąż przynosi nowe. Jak mówił Janusz Szewczak na wieczorze autorskim skala absurdów jest tak duża, że Polacy, zmęczeni informacjami o kolejnych aferach w państwie często przestają już się złościć. Dlaczego tak mało wiedzy i prawdy o stanie polskiej gospodarki dociera do Polaków, a tak łatwo wywołać panikę wśród społeczeństwa np. aferą Amber Gold? Na te pytania odpowiada autor w książce. Szewczak podaje liczby, przybliża statystyki, które często zestawione ze sobą pokazują, że gdzieś mijamy się z prawdą. Dług publiczny kraju narasta, a wśród polityków panują radosne nastroje. Nowe, niezrozumiałe podatki mają zasilić skarb państwa, a na naszym długu zarabiają pożyczkodawcy. Szewczak w swojej książce nie oszczędza też Komisji Nadzoru Finansowego. „Dobrze byłoby, gdyby szefowie KNF, polskiego nadzoru finansowego, którzy swego czasu tak ochoczo przyklaskiwali prywatyzacji polskich banków pokazali opinii publicznej stare umowy i zobowiązania prywatyzacyjne z minionych lat i zaczęli wreszcie egzekwować prawo” - pisze w książce Szewczak. I kończy ją ironią, że być może niedługo społeczeństwo zrozumie, że nie żyje w bajce, bo być może zapłacimy rachunki za dostarczony przez Niemców prąd prosto do włoskiego banku, jak przyjdzie chandra napijemy się Żubrówki wyprodukowanej przez Rosjan i zaczniemy lekturę jakiejś polskojęzycznej gazety. A to wszystko w Polsce. I kolejny absurd – to, że nie wszyscy mieszkańcy kraju nie znają się na ekonomii nie dziwi, ale to, czy mogą nie znać się na niej politycy odpowiadający za państwo stawia kolejne pytania.

Na wieczorze promocyjnym w Empik Junior w Warszawie przy jednym stole z autorem książki mówili do gości europoseł Ryszard Czarnecki, prof. Jerzy Żyżyński i Artur Dmochowski - prowadzący spotkanie. Wspólnie podkreślali, że ważne jest, aby ekonomiści i ludzie nauki starali się docierać z prawdą do ludzi, bo często są nierozumiani. Tym bardziej, że Polacy wiedzą o swoim kraju wciąż za mało. Janusz Szewczak, pytany był przez gości m. in. o to, czy w Polsce możliwa jest renacjonalizacja majątku, w tym banków, czym jest polska giełda, czy warto na niej grać i o rozwój spółdzielczości w kraju.

Janusz Szewczak jest prawnikiem, specjalistą z zakresu finansów, prawa finansowego, bankowości i makroekonomii, a także analitykiem gospodarczym i znanym publicystą ekonomicznym, zwłaszcza z tego, że potrafi o trudnych rzeczach mówić prostym językiem.

Książkę wydało Wydawnictwo Słowa i Myśli. Patronat nad książką objęli:Gazeta Bankowa, wSieci, wGospodarce.pl, wPolityce.plRebelya.PlCzas Stefczyka.

Ewa Tylus

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook