Jedynie prawda jest ciekawa


Ta książka kompromituje wojskowe służby

28.09.2011

28 września w Warszawie odbędzie się premiera książki Sławomira Cenckiewicza opisująca PR-owski wywiad wojskowy oraz funkcjonowanie Wojskowych Służb Informacyjnych. Spotkanie dotyczące książki „Długie ramię Moskwy” rozpocznie się o godzinie 18:00 w warszawskim Traffic Club.

Sławomir Cenckiewicz jako pierwszy opisał działalność wywiadu wojskowego PRL oraz Wojskowych Służb Informacyjnych. W książce znalazły się fragmenty dotyczące najgłośniejszych afer z ostatnich dekad, m.in. dotyczące afery FOZZ.
O książce portalowi Stefczyk.info opowiada Piotr Pałka, szef projektu Rebelya.pl, patrona medialnego książki Sławomira Cenckiewicza:

- Nowa książka Sławomira Cenckiewicza „Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991” to jedna z najbardziej aktualnych książek historycznych, jakie ukazały się w ostatnich latach. Dlaczego? Bo osoby i mechanizmy, które są w niej opisane mają wciąż niemały wpływ na to, co się dzieje. I nie chodzi wcale o wszechogarniający spisek wojskowych służb, bo Autor pokazuje, że przez cały okres swojego istnienia wywiad wojskowy był niezdolny do wielkich operacji. Co nie przeszkadzało mu oczywiście w wyrządzaniu wielu krzywd i wiernopoddańczej uległości wobec moskiewskich przełożonych. To książka naukowa, napisana na podstawie wielu niedostępnych do tej pory źródeł. One są wielką wartością tego tekstu.

Nie spodziewam się jednak, by książka ta miała większe konsekwencje polityczne. Ani Andrzej Olechowski, którego związki z wojskówką są w niej zasygnalizowane, ani Bronisław Komorowski, którego gorliwa obrona układu WSI jest pokazana w ostatnich rozdziałach książki, chyba specjalnie się swoich czynów nie wstydzą. Nie przeszkadza to też ich politycznym przyjaciołom. A szkoda. Sądzę, że to, co napisał gdański historyk, poza wąską grupą znawców służb specjalnych, będzie najbardziej oddziaływało na zmianę świadomości zwykłych Polaków, którzy kilka lat temu uwierzyli w główną tezę kampanii medialnej przeciwko rozwiązaniu WSI. Mówiła ona, że rozwiązanie tej instytucji to awanturnictwo polityczne narażające kraj na niebezpieczeństwo. Duża część obywateli dała się przekonać, że WSI to były służby patriotyczne oraz kompetentne. Tymczasem ta książka z jednej strony pokazuje karygodne zaangażowanie polityczne tych służb w latach 90., brudne gry hakowe, przykłady manipulowania opinią publiczną, narażanie na szwank wizerunku Polski na arenie międzynarodowej (chodzi o handel bronią z krajami objętymi embargiem ONZ). Z drugiej zaś strony pokazuje budowanie kompletnie fałszywej legendy o rzekomym profesjonalizmie i polskim patriotyzmie tych służb. Tego typu opowieści byłych szefów Zarządu II Sztabu Generalnego WP brzmią dzisiaj, dzięki Cenckiewiczowi, jak opowieści myszy, która opowiada, że była słoniem. 

Wywiad bowiem przez 50 lat nie potrafił sprostać nawet skromnym zadaniom, które sam sobie wyznaczał, nie mówiąc już o życzeniach swoich szefów, czyli towarzyszy sowieckich, w okresie zaostrzającego się konfliktu z obozem zachodnim. Gdy opublikowano raport z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, obecny prezydent Bronisław Komorowski ubolewał w „Rzeczpospolitej”, że oto „Rosjanie czytają ten raport i się cieszą”. Po lekturze tej książki, można dopowiedzieć, że cieszyli się przez całe 50 lat istnienia swojego polskojęzycznego wywiadu. Nie dlatego, że wywiadowcy z PRL specjalnie im w czymś pomogli. Władze GRU i ogólnie ZSRS musiały mieć po prostu niezły ubaw widząc, jak ich podopieczni znad Wisły raz za razem przewracają się o własne nogi. Nie należy jednak zapominać, że mimo swej groteskowej nieskuteczności te służby wyrządziły wiele zła bardzo konkretnym ludziom i bardzo konkretnym społecznościom np. wśród polskiej emigracji, która była główną bazą werbunkową wywiadu wojskowego. I o tym też jest ta pasjonująca książka. 

KL
[fot. arch]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook