Jedynie prawda jest ciekawa


Ta książka kompromituje wojskowe służby

28.09.2011

28 września w Warszawie odbędzie się premiera książki Sławomira Cenckiewicza opisująca PR-owski wywiad wojskowy oraz funkcjonowanie Wojskowych Służb Informacyjnych. Spotkanie dotyczące książki „Długie ramię Moskwy” rozpocznie się o godzinie 18:00 w warszawskim Traffic Club.

Sławomir Cenckiewicz jako pierwszy opisał działalność wywiadu wojskowego PRL oraz Wojskowych Służb Informacyjnych. W książce znalazły się fragmenty dotyczące najgłośniejszych afer z ostatnich dekad, m.in. dotyczące afery FOZZ.
O książce portalowi Stefczyk.info opowiada Piotr Pałka, szef projektu Rebelya.pl, patrona medialnego książki Sławomira Cenckiewicza:

- Nowa książka Sławomira Cenckiewicza „Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991” to jedna z najbardziej aktualnych książek historycznych, jakie ukazały się w ostatnich latach. Dlaczego? Bo osoby i mechanizmy, które są w niej opisane mają wciąż niemały wpływ na to, co się dzieje. I nie chodzi wcale o wszechogarniający spisek wojskowych służb, bo Autor pokazuje, że przez cały okres swojego istnienia wywiad wojskowy był niezdolny do wielkich operacji. Co nie przeszkadzało mu oczywiście w wyrządzaniu wielu krzywd i wiernopoddańczej uległości wobec moskiewskich przełożonych. To książka naukowa, napisana na podstawie wielu niedostępnych do tej pory źródeł. One są wielką wartością tego tekstu.

Nie spodziewam się jednak, by książka ta miała większe konsekwencje polityczne. Ani Andrzej Olechowski, którego związki z wojskówką są w niej zasygnalizowane, ani Bronisław Komorowski, którego gorliwa obrona układu WSI jest pokazana w ostatnich rozdziałach książki, chyba specjalnie się swoich czynów nie wstydzą. Nie przeszkadza to też ich politycznym przyjaciołom. A szkoda. Sądzę, że to, co napisał gdański historyk, poza wąską grupą znawców służb specjalnych, będzie najbardziej oddziaływało na zmianę świadomości zwykłych Polaków, którzy kilka lat temu uwierzyli w główną tezę kampanii medialnej przeciwko rozwiązaniu WSI. Mówiła ona, że rozwiązanie tej instytucji to awanturnictwo polityczne narażające kraj na niebezpieczeństwo. Duża część obywateli dała się przekonać, że WSI to były służby patriotyczne oraz kompetentne. Tymczasem ta książka z jednej strony pokazuje karygodne zaangażowanie polityczne tych służb w latach 90., brudne gry hakowe, przykłady manipulowania opinią publiczną, narażanie na szwank wizerunku Polski na arenie międzynarodowej (chodzi o handel bronią z krajami objętymi embargiem ONZ). Z drugiej zaś strony pokazuje budowanie kompletnie fałszywej legendy o rzekomym profesjonalizmie i polskim patriotyzmie tych służb. Tego typu opowieści byłych szefów Zarządu II Sztabu Generalnego WP brzmią dzisiaj, dzięki Cenckiewiczowi, jak opowieści myszy, która opowiada, że była słoniem. 

Wywiad bowiem przez 50 lat nie potrafił sprostać nawet skromnym zadaniom, które sam sobie wyznaczał, nie mówiąc już o życzeniach swoich szefów, czyli towarzyszy sowieckich, w okresie zaostrzającego się konfliktu z obozem zachodnim. Gdy opublikowano raport z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, obecny prezydent Bronisław Komorowski ubolewał w „Rzeczpospolitej”, że oto „Rosjanie czytają ten raport i się cieszą”. Po lekturze tej książki, można dopowiedzieć, że cieszyli się przez całe 50 lat istnienia swojego polskojęzycznego wywiadu. Nie dlatego, że wywiadowcy z PRL specjalnie im w czymś pomogli. Władze GRU i ogólnie ZSRS musiały mieć po prostu niezły ubaw widząc, jak ich podopieczni znad Wisły raz za razem przewracają się o własne nogi. Nie należy jednak zapominać, że mimo swej groteskowej nieskuteczności te służby wyrządziły wiele zła bardzo konkretnym ludziom i bardzo konkretnym społecznościom np. wśród polskiej emigracji, która była główną bazą werbunkową wywiadu wojskowego. I o tym też jest ta pasjonująca książka. 

KL
[fot. arch]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook