Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Zieliński: w Niemczech sprawnie działa rosyjska agentura

05.11.2016

"To poważny sygnał, że Niemcy mają problem z wolnością słowa, wolnością debaty" - mówił w programie "Salon Dziennikarski" o zablokowaniu pokazów "Smoleńska" przez dwa kina w Niemczech Wiktor Świetlik.

Prowadzący Michał Karnowski zastanawiał się czy była to forma cenzury, czy  obawa przed pokazywaniem innej niż poprzedniej oficjalnej wersji.

"Oficjalna, która dopływała zapewne za pomocą polskich korespondentów w Niemczech do mediów, np. dziennikarzy GW" - wtrąciła Anita Gargas.

Zwróciła też uwagę na inny aspekt:  "Wspólne interesy Rosji i Niemiec dotyczące np. polityki historycznej, polityki  związanej z tym, żeby pewne rzeczy były poddane podwójnej ocenie, żeby relatywizować sprawy związane  z odpowiedzialnością za drugą wojną światową. A od Katynia do Smoleńska bardzo blisko".


Sprawę skomentował w rozmowie telefonicznej Andrzej Przyłębski ambasador RP w Niemczech. Przyznał, że jest dość zaskoczony decyzją o wstrzymaniu pokazów ze względów bezpieczeństwa, gdyż nie widzi powodów do obaw. Dodał, że ambasada znalazła już dwa kina, które zgodziły się pokazać najnowszy film Krauzego. "Ale czekamy na wyjaśnienia policji" — zaznaczył ambasador.

Dodał, że w sprawie wyczuwa drugie dno."Oba kina należały do pewnej sieci i mam wrażenie, że decyzje zostały podjęte na wyższym szczeblu" — wskazał.

Ks. Henryk Zieliński zauważył, że do takich sytuacji dochodzi także w Polsce.

"U nas też są dwie sieci kin, które filmów niektórych, które są ważne - np. film „Cristiada”, odmówiły pokazów. To polityka, z którą mamy do czynienia nie tylko w Niemczech. Jeśli władze spodziewały się jakiegoś zagrożenia, to od tego jest policja, by zagrożeniu przeciwdziałać. Trzecia sprawa to  pewna agentura rosyjska sprawnie działająca w Niemczech. Przypomnijmy sobie przed rokiem Rosjanie potrafili się skrzyknąć, żeby napaść na ośrodek dla uchodźców w obronie rzekomo zgwałconej rosyjskiej dziewczynki. Państwo niemieckie chyba działa i powinno umieć zabezpieczyć" — powiedział redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.


"Przychylam się do myśli, że był taki lobbing dyskretny" — dodał Piotr Zaremba.lap

[fot. TVP/info/mat.pras]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook