Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Zieliński: W jedności siła

06.08.2013

Bo jedność narodu ma większe znaczenie dla utrzymania polskiej niepodległości niż jakiekolwiek sojusze! Historia pokazała nam to już nie raz.

Polskiego zwycięstwa w wojnie 1920 roku z bolszewikami nie można zrozumieć bez równoczesnej pamięci o klęsce Powstania Styczniowego. Przypomniał o tym metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski w pamiętnym kazaniu z okazji 150. rocznicy zrywu. Warto się nad tą współzależnością zatrzymać nie tylko ze względu na rocznicowy kontekst tegorocznego świętowania Cudu nad Wisłą, ale także z powodu jego aktualności dla Polski i dla Kościoła.

Wśród przyczyn upadku Powstania Styczniowego abp Jędraszewski za główną uznał to, że pozostało ono jedynie zrywem elit. „Chłopi polscy – mówił abp Jędraszewski – bardzo często wydawali powstańców w ręce carskie. Dla chłopów była to tylko i wyłącznie wojna ich panów”. Był to skutek dramatycznego rozwarstwienia społeczeństwa. Pierwsza Rzeczpospolita, do której wskrzeszenia zmierzały nasze romantyczne powstania, była przecież Rzeczpospolitą szlachecką. W praktyce nie zmieniły tego ani śluby Jana Kazimierza, ani Konstytucja 3 Maja. Dla biednego ludu ucisk ze strony polskich panów był na co dzień bardziej dokuczliwy niż życie pod obcym zaborem. Car to wykorzystał, obiecując likwidację folwarków, zwolnienie chłopstwa z pańszczyzny i nadanie mu ziemi na własność. Tym samym zniechęcił szerokie masy do poparcia powstańców. Prócz tego ubóstwo oraz powszechny analfabetyzm wśród chłopów, stanowiących najliczniejszą wtedy grupę społeczną, sprawiały, że pozbawieni byli oni dostępu do kultury ojczystej, co skutkowało brakiem poczucia tożsamości narodowej. Wiele gorzkich refleksji nad przyczynami klęski Powstania można wyczytać w twórczości Stefana Żeromskiego, zwłaszcza w „Wiernej rzece” i w „Rozdziobią nas kruki i wrony”.

Tamto doświadczenie doprowadziło jednak polskie elity do przekonania, że nie da się odzyskać i utrzymać niepodległości bez oparcia w całym narodzie. Zaczęła się wtedy pojawiać większa wrażliwość na bosonogich „Janków muzykantów”. Nadeszła epoka „Siłaczek” i „doktorów Judymów”, poświęcających się dla prostego ludu. „Właśnie taka praca – twierdzi abp Jędraszewski – kiedy polskie szlachcianki szły uczyć polskie dzieci historii, polskiej tradycji, sztuki pisania i czytania, wydała jakżeż przejmujący skutek niecałe 60 lat później, kiedy w 1920 roku Polskę znowu zalewała, tym razem bolszewicka, armia. Szła do Polski z hasłami »Przyłączcie się do nas, robotnicy i chłopi, bo to jest wojna waszych panów, a nie wasza«. Tymczasem polscy chłopi, częstokroć bosi, zgłaszali się do polskiej armii, by walczyć o Polskę, bo to była ich wojna”. O tym niezrozumiałym dla bolszewików polskim patriotyzmie, silniejszym niż interesy klasowe, wzruszająco pisze również Stefan Żeromski w krótkim reportażu „Na probostwie w Wyszkowie”.

Nie wiem, ile jest prawdy w informacji, że Prymas Glemp, żegnając się z tym światem, jako ostatnie wypowiedział słowa: „Polacy, trzymajcie się razem”. Ale w ustach śp. Prymasa słowa te wydają się bardzo prawdopodobne. Brzmią jak testament, szczególnie aktualny w czasach, gdy nawet narodowych rocznic nie potrafimy już przeżywać razem. Pogłębiające się aż do granic nienawiści podziały polityczne, gorszące przywileje władzy, wykluczenie milionów ludzi z dostępu do rynku pracy, przy ciągłym tworzeniu nowych etatów w administracji dla „swoich”, zawłaszczenie mediów publicznych, wyszydzanie patriotyzmu, rodziny i Kościoła – to wszystko, co nas dzieli, godzi w naszą niepodległość. Bo jedność narodu ma większe znaczenie dla utrzymania polskiej niepodległości niż jakiekolwiek sojusze! Historia pokazała nam to już nie raz.

Ks. Henryk Zieliński

[Fot. wPolityce.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook