Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Zieliński: Prof. Chazan stał się pewną ikoną

14.06.2014

"Sytuacja, gdy ludzi poddaje się presji z powodu kierowania się własnym sumieniem, jest czymś absurdalnym."

Zamieszanie wokół prof. Chazana nie cichnie. Sprawa dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie była jednym z tematów dyskusji w studiu radiowym Salonu Dziennikarskiego Floriańska.

"Prof. Chazan stał się pewną ikoną. Byłem podczas pikiety wsparcia dla niego pod szpitalem i myślę, że to punkt zwrotny. On tego nie może przegrać, bo jeśli tak się stanie, to kierowanie się sumieniem stanie się niemożliwe" - mówił ks. Henryk Zieliński. 

Wczoraj prof. Chazan powiedział, że odkąd o sprawie zrobiło się głośno, to ma w szpitalu cztery kontrole. Jednak ks. Zieliński zauważa, że widać duże poparcie dla profesora w społeczeństwie. "Apeluję, by ono wzrastało – nie chodzi tylko o prof. Chazana. Ucieszyłą mnie obecność Konstantego Radziwiłła, wiceprezesa Izby Lekarskiej" - dodawał. Jacek Karnowski zauważył, że coraz więcej jest osób, które deklarują otwarcie swoje poglądy opowiadające się za obroną życia, o czym świadczy także wejście Marka Jurka do Parlamentu Europejskiego.

"Myślę, że to próba odstrzelenia symbolu. To nazwisko jest znane od lat w centrum bojów o życie. (…) Przypomina to mentalność szmalcowników – potępianie tych, którzy stają w obronie bezbronnych i pokrzywdzonych. To wprowadzanie bardzo podłego mechanizmu jako mechanizmu prawnego" - stwierdził Maciej Pawlicki.

"Z całą pewnością sytuacja, gdy ludzi poddaje się presji z powodu kierowania się własnym sumieniem, jest czymś absurdalnym" - dodawał Piotr Zaremba.
Ks. Zieliński stwierdził także, że kwestia aborcji jest także sprawą medyczną, a nie wiary. Duchowny dodał, że przecież "wielu lekarzy nie wykonuje aborcji, choć nie są wierzący."

Trochę inaczej na sprawę starał się spojrzeć Łukasz Warzecha: "Przypomina mi to słynne sprawy głównie w USA, gdzie ktoś odmawia ze swoich przekonań wykonania usługi dla kogoś. Słynna sprawa, gdy cukiernik nie zrobił tortu na ślub homoseksualnej pary. Różnica jest taka, że tu mówimy o publicznej służbie zdrowia." Publicysta tygodnika "wSieci" pytał: "do jakiego stopnia możemy ograniczać czyjeś prawo do korzystania z usług?"

mc,Stefczyk.info
[fot. wPolityce.pl/Poslat News]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook