Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Zieliński: Prof. Chazan nie chce być katem

12.06.2014

Profesor nie odmawia żadnych świadczeń medycznych. Jeśli przychodzi do niego pacjentka w trudnej sytuacji, nawet w takiej, w której trzeba zaryzykować życiem dziecka - to profesor nie odmawia. Profesor nie chce być katem.

Czy nagonka na prof. Chazana to konsekwencja podpisania przez środowisko lekarskie deklaracji wiary? Dlaczego ten dokument wywołuje takie emocje?


Ks.Henryk Zieliński: Sprawa deklaracji wiary podpisana przez prawie 3 tys. lekarzy była tylko pretekstem do tego, by ten atak został przeprowadzony. Bo  w Polsce postępują procesy laicyzacyjne -spychanie religii do narożnika, wyłącznie do życia prywatnego, wręcz intymnego. Mówienie o religii w systemie, w którym żyjemy, staje się bardziej krępujące od rozmów o seksie. O seksie się mówi dość otwarcie. A do swojej wiary należałoby się nie przyznawać i uważać ją za sprawę absolutnie prywatna. Kierowanie się zasadami wiary w życiu codziennym jest traktowane jako wręcz naganne. 

Dlaczego?

Bo przyznawanie się do wiary i kierowanie jej zasadami sprawia, że człowiek przestaje być bezwolną marionetka w rękach tych, którzy chcieliby mieć rząd nie tylko administracyjny, ale też władzę nad duszami.

Profesor Chazan jest atakowany za to, że nie wskazał lekarza, który mógłby dokonać aborcji ,a do tego zobowiązywała go ustawa. Czy często w zawodzie lekarza dochodzi do konfliktów sumienia na tle sprzeczności prawa i wiary?


Z moich kontaktów z tym środowiskiem wynika, że znacznie częściej konflikt sumienia zachodzi u lekarzy z powodu tego, ze prawo każe im  wysyłać pacjentów na niekończące się badania, zanim przepiszą im stosowne leki .A kolejki do specjalistów są bardzo długie. Więc lekarze, często ryzykując własnymi zarobkami i karami pieniężnymi, kierując się właśnie sumieniem, wypisują swoim pacjentom leki, których normalnie nie mają prawa im wypisywać. Bo jeśli lekarz pierwszego kontaktu ma informację, że na wizytę u specjalisty pacjent będzie czekał 4 miesiące, to  przepisuje lek sam, bo chce pomóc. To znacznie powszechniejsze przypadki niż te, że ktoś musiał odmówić aborcji. 


Przy okazji sprawy deklaracji i prof. Chazana okazało się, że środowiska lekarskie mają dziś zupełnie inne podejście do spraw życia i śmierci niż  jeszcze 20 lat temu, kiedy aborcję traktowano jako dość banalny "zabieg".


Środowisko lekarskie, tak zresztą jak i całe społeczeństwo, ma dziś znacznie bardziej pogłębione  podejście do życia. Zdało sobie sprawę z tego, czym jest aborcja. Samo wprowadzenie badań EEG, dzięki którym można zobaczyć jak wygląda dziecko w łonie matki, powoduje, że zwłaszcza specjalista, nie może zamykać oczu i udawać, że nie widzi, że ma do czynienia z żyjącym człowiekiem. Gdy byłem duszpasterzem akademickim miałem takie doświadczenie, że wśród studentów uczestniczących w spotkaniach akademickich, najwięcej proporcjonalnie było studentów  medycyny. I z nimi można było najpoważniej porozmawiać. A to dlatego, że oni codziennie dotykali spraw najważniejszych. To nie humaniści, którzy mogą sobie bezkarnie pofilozofować. Tu chodzi o ludzkie życie  i to wymaga znacznie głębszej refleksji.  Obcowanie z ludzkim ciałem w prosektorium, z ludźmi cierpiącymi w szpitalach, wymaga szczególnej wrażliwości i tę wrażliwość wzmaga. 


Czy zachowanie prof Chazana powinna być wzorcem dla innych lekarzy? Czy jednak aż tak daleko idącego poświęcenia Kościól nie oczekuje? Wiele wskazuje na to, że profesor może zapłacić stanowiskiem za swoją postawę.


Wierzę, że prof. Chazan oprócz tego, że kosztuje go to wiele nerwów i stresów, to jednak w sferze prawnej - nie zapłaci. Bo byłoby to ukazanie systemu prawnego jako krańcowo hipokrytycznego, krańcowo zakłamanego . Prof. zachował się tak, jak każdy katolik powinien się zachować, jak się zachowuje wielu wierzących lekarzy i w ogóle ludzi sumienia. Bo przecież także wielu lekarzy niewierzących też klauzulę sumienia stosuje.  Natomiast tutaj niepotrzebnie premier wprowadza ludzi w błąd,  mówiąc, że profesor odmawia zapisanch świadczeń medycznych pacjentce i dlatego nie ma dla niego miejsca w publicznej służbie zdrowia.  Profesor nie  odmawia żadnych świadczeń medycznych. Jeśli przychodzi do niego pacjentka w trudnej sytuacji, nawet w takiej, w której ratując,  trzeba zaryzykować życiem dziecka - to profesor nie odmawia. Profesor nie chce być katem. Tylko tyle. W średniowieczu instytucja kata istniała, ale zawsze z daleka od szpitala. Pofesor  w jednym z wywiadów mówi wprost: jeśli chcecie powołajcie instytucję kata, ale nie każcie tej funkcji sprawować lekarzom. To nie są świadczenia medyczne, gdy chodzi o uśmiercanie. Jeżeliby chodziło o zagrożenie życia kobiety, to o ile znam profesora, na pewno pomocy by nie odmówił. Tak jak nigdy nie odmówił do tej pory. 


not. ansa
[fot.tvn24.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook