Jedynie prawda jest ciekawa

ks. Zieliński: Każdy ma prawo iść w Orszaku

06.01.2015

Dobrze, żeby Orszak nie był upolityczniony. Czasami może się tak stać, że inicjatywa duchowa zostaje upolityczniona przez pozory apolityczności – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ks. Henryk Zieliński.

Stefczyk.info: Około miliona osób w ponad 330 miastach całej Polski wzięło udział w Orszaku Trzech Króli. Dlaczego wart brać udział w tej inicjatywie?

ks. Henryk Zieliński: Orszak Trzech Króli wypełnia pewną pustkę, która powstała w naszej kulturze. Proszę zauważyć, że w miastach nie istnieje już tradycja wspólnego kolędowania, a ludzie wykazują potrzebę wyrażania swojej wiary w sposób publiczny. To co na wioskach jest czymś powszednim, w miastach musi na nowo się narodzić, a Orszak Trzech Króli daje taką możliwość.

Ustanowienie 6 stycznia, dniem wolnym od pracy ułatwia organizację inicjatywy?

Oczywiście. A Orszak jest idealnym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu.

Czy objęcie oficjalnym patronatem warszawskiego Orszaku przez Hannę Gronkiewicz-Waltz psuje to święto? Pamiętamy przecież, że prezydent stolicy wyrzuciła z pracy prof. Bogdana Chazana, po tym jak w imię wiary w szpitalu którym kierował nie pozwalał na dokonywanie aborcji…

Dobrze, żeby Orszak nie był upolityczniony. Czasami może się tak stać, że inicjatywa duchowa zostaje upolityczniona przez pozory apolityczności.

Dlaczego?

Ponieważ osoby posiadające większe wpływy mają możliwość mocniejszego lansowania się. Jeżeli spojrzymy na listy wstępne w tegorocznych książeczkach rozdawanych w czasie Orszaku, to zobaczymy w nich komentarze przedstawicieli obecnej władzy. Każdy ma prawo pójść w Orszaku, ale należy uważać, żeby pod płaszczykiem apolityczności, nie dochodziło do promocji politycznej.

Czy osoba Hanny Gronkiewicz-Waltz może popsuć to święto?

To zależy na czym polega obecność prezydent w marszu. Każdy ma prawo przyjść i wmieszać się w tłum. Natomiast tworzenie jakiejś awangardy i chodzenie w pierwszym szeregu byłoby niesmaczne.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook