Jedynie prawda jest ciekawa


ks. Zieliński: Każdy ma prawo iść w Orszaku

06.01.2015

Dobrze, żeby Orszak nie był upolityczniony. Czasami może się tak stać, że inicjatywa duchowa zostaje upolityczniona przez pozory apolityczności – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ks. Henryk Zieliński.

Stefczyk.info: Około miliona osób w ponad 330 miastach całej Polski wzięło udział w Orszaku Trzech Króli. Dlaczego wart brać udział w tej inicjatywie?

ks. Henryk Zieliński: Orszak Trzech Króli wypełnia pewną pustkę, która powstała w naszej kulturze. Proszę zauważyć, że w miastach nie istnieje już tradycja wspólnego kolędowania, a ludzie wykazują potrzebę wyrażania swojej wiary w sposób publiczny. To co na wioskach jest czymś powszednim, w miastach musi na nowo się narodzić, a Orszak Trzech Króli daje taką możliwość.

Ustanowienie 6 stycznia, dniem wolnym od pracy ułatwia organizację inicjatywy?

Oczywiście. A Orszak jest idealnym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu.

Czy objęcie oficjalnym patronatem warszawskiego Orszaku przez Hannę Gronkiewicz-Waltz psuje to święto? Pamiętamy przecież, że prezydent stolicy wyrzuciła z pracy prof. Bogdana Chazana, po tym jak w imię wiary w szpitalu którym kierował nie pozwalał na dokonywanie aborcji…

Dobrze, żeby Orszak nie był upolityczniony. Czasami może się tak stać, że inicjatywa duchowa zostaje upolityczniona przez pozory apolityczności.

Dlaczego?

Ponieważ osoby posiadające większe wpływy mają możliwość mocniejszego lansowania się. Jeżeli spojrzymy na listy wstępne w tegorocznych książeczkach rozdawanych w czasie Orszaku, to zobaczymy w nich komentarze przedstawicieli obecnej władzy. Każdy ma prawo pójść w Orszaku, ale należy uważać, żeby pod płaszczykiem apolityczności, nie dochodziło do promocji politycznej.

Czy osoba Hanny Gronkiewicz-Waltz może popsuć to święto?

To zależy na czym polega obecność prezydent w marszu. Każdy ma prawo przyjść i wmieszać się w tłum. Natomiast tworzenie jakiejś awangardy i chodzenie w pierwszym szeregu byłoby niesmaczne.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook