Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Zieliński: "GW boi sie katolicyzmu powszechnego"

06.07.2013

uchowość, którą prezentuje o. Bashobora nie jest moją duchowością, natomiast jest duchowością mojego kościoła, jest częścią duchowości mojego kościoła i w tym znaczeniu ja to akceptuję. I podchodzę do tego z szacunkiem - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny Tygodnika "Idziemy".

Stefczyk.info: Jak ksiądz uważa, skąd bierze się tak zdecydowany atak publicystów Gazety Wyborczej na o. Johna Bashoborę, charyzmatycznego księdza, który przyjeżdża do Polski, by na Stadionie Narodowym głosić ewangelię?
ks. Henryk Zieliński:
To jest coś, co charakteryzuje zarówno środowisko Gazety Wyborczej, jak i zaprzyjaźnione z nią środowiska katolickie, to obawa przed katolicyzmem masowym, powszechnym. W naturze kościoła katolickiego jest przecież powszechność. Musze zaznaczyć, że duchowość, którą prezentuje o. Bashobora nie jest moją duchowością, natomiast jest duchowością mojego kościoła, jest częścią duchowości mojego kościoła i w tym znaczeniu ja to akceptuję. I podchodzę do tego z szacunkiem.

A co w tej duchowości jest na tyle innego, że ksiądz mówi, że to nie jest jego duchowość?
Po pierwsze to jest duchowość naznaczona pewnymi elementami kultury afrykańskiej, bardzo spontaniczna, związana z gestykulacją, a z drugiej strony taka bardzo prosta, bardzo dosłowna. Jest ona bardzo bliska duchowości zielonoświątkowej. Gdyby w kościele zielonoświątkowym zaakceptowano eucharystie w takim wymiarze jak u nas, sakrament pokuty w takim wymiarze, jak u nas to ja bym to w całości przyjął, jako swoje. Kościół katolicki charakteryzuje się tym, że przyjmuje całość wiary katolickiej, a nie tylko jej fragmenty.

Czy ksiądz był kiedyś na spotkaniu z ojcem Bashoborą?
Właśnie stoję przed Stadionem Narodowym, jestem po jednym z zaplanowanych na dziś spotkań. Specyficzne jest to, że panuje tutaj ogromny entuzjazm. Brawa dla Pana Jezusa, dużo gestów, także gestów braterskich, wkładanie na siebie rąk, modlenie się na siebie nawzajem. To coś, co u nas, w duchowości europejskiej zarezerwowaliśmy w pewnym sensie dla kapłanów hierarchicznych. Może trochę zagubiliśmy ideę kapłaństwa powszechnego. Że wszyscy nawzajem możemy się na siebie modlić i dokąd nie wiąże się to z negacją kapłaństwa hierarchicznego, to nie ma w tym nic złego.

Wątpliwości sceptyków budzi także miejsce, w którym te rekolekcje się odbywają. Czy Stadion Narodowy to dobrze miejsce do wspólnej modlitwy i głoszenia Słowa Bożego?
Rzeczywiście, to jest miejsce niezwyczajne, ale jeżeli na tym stadionie za państwowe pieniądze mógł odbyć się koncert Madonny i to w godzinie rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, to nie rozumiem, dlaczego nie miałyby się odbywać takie narodowe rekolekcje. Nie jest to z pewnością profanacja ani Stadionu Narodowego, ani naszej polskiej, narodowej kultury, ani naszej, polskiej tożsamości. Jeżeli ten stadion ma stać pusty, to myślę, że inwestorzy tego obiektu powinni być wdzięczni organizacjom katolickim, że zechciały ten stadion wynająć i się do utrzymania jego dołożyli. Wcale nie nabałaganiono, nie ma tu policji, nie ma setek ochroniarzy, jest kilku stewardów, to wystarcza. I stadion nie stoli pusty.

Rozmawiał Marcin Wikło
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook