Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Zaleski: Lustracja Kościoła będzie wracać

10.03.2012

O lustracji w Kościele, przyczynach negatywnego stanowiska Kardynała Dziwisza wobec rozliczeń z PRLowską przeszłością portal Stefczyk.info rozmawia z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, autorem książki „Księża wobec bezpieki”.

Stefczyk.info: Sobotnia „Rzeczpospolita” pisze o procesie lustracyjnym ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Jak informuje gazeta, w IPN nie znaleziono żadnego śladu współpracy duchownego z bezpieką

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Rzeczywiście w archiwach IPN nie ma żadnej informacji, jakoby ksiądz Kardynał był tajnym współpracownikiem ps. „Adiutant”. Czytałem wiele raportów różnych współpracowników SB, którzy na jej polecenie składali doniesienia na młodego księdza Stanisława Dziwisza w Krakowie, a potem gdy był sekretarzem papieża Jana Pawła II.

O czym to świadczy?

Znaczy to, że ks. Dziwisz był figurantem, czyli był ofiarą inwigilacji. Mówią o tym dokumenty, które w większości nie zachowały się do dnia dzisiejszego. Jednak w różnych teczkach innych współpracowników są materiały mówiące, że był on poddany przez SB rozpracowaniu.

Jego otoczenie było nasycone TW?

Oczywiście. Wśród jego współpracowników oraz kolegów z seminarium czy ze studiów byli tajni współpracownicy. Według mnie właśnie ta sytuacja stoi za niechęcią Kardynała Dziwisza do lustracji. On się jej sprzeciwiał nie ze względu na swoją przeszłość, a ze względu na to, że zdawał sobie sprawę, że jego niektórzy koledzy mają złe momenty w swojej przeszłości.

Jak ksiądz to ocenia?

Dziwi mnie to. Gdy w 2005 roku po raz pierwszy pojawiły się informacje, że wokół Jana Pawła II, a więc i wokół Kard. Dziwisza, działali tajni współpracownicy SB, ksiądz nie zauważał tego problemu i nie chciał go podjąć. Walczył z książką, którą wydałem kilka lat temu. Zakazywał mi prowadzenia badań, zniesławił mnie, zakazał zabierania głosu itp. To spowodowało, że zamiast rozwiązać sprawę lustracji w Kościele, zamiast pokazać materiały, która mówią, że 90 procent księży zachowało się odpowiednio, zamieciono rozliczenia pod dywan. Moim zdaniem ta sprawa będzie wracać, dopóki władze kościelne nie zdecydują się na przecięcie tych powiązań.

Jak dziś ksiądz Kardynał odnosi się do lustracji?

Obecnie jakby sam się dopraszał jej przeprowadzenia. To niekonsekwencja, ponieważ jeszcze pięć lat temu był jej przeciwny.

Myśli ksiądz, że to trwała zmiana? Lustracja Kard. Dziwisza wiąże się z zajmowanym przez niego stanowiskiem

Bezpośrednim powodem lustracji rzeczywiście jest zajmowanie stanowiska przez metropolitę krakowskiego. On jako członek Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa podlega lustracji. Niemniej jednak, Kardynał sam zabiega obecnie, by przeciąć plotki związane ze swoją przeszłością. Nie ma wątpliwości, że różnie nieprawdziwe informacje pojawiły się na jego temat. Ta sprawa jest jednak znacznie ważniejsza niż kwestia samego Kardynała Dziwisza. Każdy katecheta, czy proboszcz powinien ujawnić swoją ewentualną współpracę z SB i przeciąć powiązania.

Tę sprawę miała zbadać specjalna komisja kościelna

Ona powiedziała, że wszyscy biskupi są niewinni, ale ponad 20 byli zarejestrowanych w aktach SB. Niestety komisja nie wyjaśniła, o kogo chodzi. To ciężko zrozumieć. Skoro wszyscy byli niewinni, to dlaczego nie podano do wiadomości, kogo zarejestrowano. Niestety przyjęto metodę, w której podejmuje się aktywność tylko, jeśli jest paląca potrzeba i nacisk.

Obecnie jakiś nacisk na Kardynała Dziwisza?

Nie wykluczam, że pośrednio tak. Niedługo ukaże się wywiad rzeka ze mną. W rozmowie z Tomaszem Terlikowskim omawiam m.in. właśnie sprawę lustracji w Archidiecezji Krakowskiej. Pośpiech księdza Kardynała odbierał jako próbę uprzedzenia tej książki oraz wszystkich innych książek, które będą podejmowały problem lustracji w Kościele. W mojej ocenie ten problem wróci. Ten wrzód trzeba przeciąć raz na zawsze, a nie działać na zasadzie krok do przodu, krok do tyłu.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Alberto Luccaroni/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook