Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Sikorski: Modlitwa, która ratowała

15.08.2013

Dzięki uprzejmości Pana Janusza Gajewskiego publikujemy fragment kazania Ks. Jana Sikorskiego, wygłoszonego w czasie Mszy Świętej w warszawskiej katedrze 15 sierpnia 2013 roku:

Drodzy Bracia i Siostry!

Przyszliśmy tu do katedry w połowie przepięknego miesiąca. Bardzo bogatego w wydarzenia dawne i najnowsze. A w środku tego miesiąca wspaniałe święto - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. W Polsce jak długa i szeroka, i dzisiaj tutaj w katedrze, wielu z was przyniosło owoce tej ziemi, które ofiarujemy Panu. Owoce naszych pól, zdobnych pięknem tego, co Bóg daje, uświęconych ludzką pracą i Bożym błogosławieństwem. Posłuchajcie słów litanii pisanej przez Tadeusza Popiela. Oto jak wzywamy naszą Matkę:

Matko z pól, łąk i lasów ojczystych,
Matko żywicielko przyrody naszej,
Matko mgłami utulająca zioła polskie,
Matko kolorami tęczy zdobiąca ogrody,
Matko złotem słońca zbóż łany barwiąca,
Matko sierpem księżyca w żniwach pomagająca,
Ogrodniczko i Gospodyni nasza,
– módl się za nami.

Piękne te wezwania wyrażają urok dzisiejszego dnia, dzisiejszego święta. Spójrzmy najpierw przez pryzmat liturgii na to święto, w którym właśnie uczestniczymy. Oto wczoraj, wigilia tego święta. Kościół w liturgii przynosi wspomnienie bardzo dawne, Arki Przymierza, którą niosą dzieci Narodu Wybranego przez pustynię. Tam nie ma wody, tam nie na jedzenia. Tam każdy gram, który się niesie, kosztuje. A oni nieśli ciężką Arkę Przymierza, setki kilogramów przez pustynię. Księga przynosi nam wiadomość, jak doszli do miasta dawidowego, do Jerozolimy. I zbiera Mojżesz cały naród, gromadzi na jedno miejsce, które dla niej - Arki - przygotował. Oni nieśli tę Arkę Bożą na drążkach, jak Mojżesz nakazał, potem postawili ją, oddawali Bogu cześć. Czuli, że Naród potrzebuje sacrum, potrzebuje świętości. I dlatego, choć nie było im łatwo, w trudach wędrówki, stawiali to, co było znakiem nieba, znakiem świętości. Nie da się żyć bez świętości.

A dzisiaj słyszeliśmy czytanie z księgi Apokalipsy Świętego Jana, już znak nie tylko dla całego Narodu, ale dla całego świata. Św. Jan w Apokalipsie ukazuje niewiastę obleczoną w Słońce i Księżyc pod jej stopami, a na głowie wieniec obleczony z gwiazd dwunastu. To zapowiedź Najświętszej Marii Panny i Kościoła, który jest dany całemu światu, nie tylko Narodowi, ale całemu światu. Bo świat też potrzebuje świętości, potrzebuje zapatrzenia się w Niebo. Bo inaczej utonie, w brudzie, codzienności i pospolitości.

Dzisiaj jednocześnie, poza tym spojrzeniem liturgicznym, historia nam się kłania. Scena polska, też swoistego Narodu, wyjątkowego w Europie i dziejach. Wyjątkowego - obyśmy o tym pamiętali. Ta scena polska też ukazuje nam spojrzenie na Maryję przez wieki tak bardzo umacniane. Postać Maryi i jasno obleczona w słońce, wieniec z gwiazdami, księżyc pod jej stopami. Księżyc kłamca. Maryja ma księżyc pod stopami, kłamstwo. Ona nie chce mieć w nim udziału. I jeszcze wąż, który jest znakiem zła, który lubi kąsać. Ale on jest pod jej stopami, bo ona będzie nad nim królowała.

Patrzymy na to święto, patrzą też i żołnierze nasi i ci wszyscy, którzy wspominają dzieje narodu naszego, bo rzeczywiście zło nas kąsało naraz bardzo boleśnie i wiele nas kosztowało, żeby z tym złem walczyć, żeby się nie dać, aby nam tutaj nie zabroniło normalnie się rozwijać i normalnie żyć.

Pozwólcie, że przytoczę tekst Jana Pietrzaka. Przypomnę tę słowa:

Sierpniowa jest to powieść ta, wydobyć Polskę z mroku…
Pierwsza kadrowa kompania szła z Krakowa w czternastym roku!
Z jedną kompanią ruszyć w BÓJ przeciwko trzem tyranom!
Czyste szaleństwo Boże mój, Polakom tylko znane!

I piękny, poetycki refren:

Sierpień płynął Wisłą, przez pola i lasy,
Walczyli o przyszłość!
Walczyli o przyszłośc!
Prawojcowie nasi!

I wspomnienie bardzo konkretne, to, które ten dzień przybliża:

Nawały bolszewickiej huk, nadciągał z Moskwy strony,
Chwytał za broń, kto tylko mógł przed hordą domu bronić,
Pod Radzyminem stanął front żołnierzy komendanta,
Szabla do  boju, lanca w dłoń została dzicz odparta!

Dzicz, straszliwa dzicz. Polacy wiedzieli, co się dzieje. Dochodziły do Warszawy wiadomości o tym, jak w Berdyczowie 600 naszych rodaków, chorych, personel szpitala przez bolszewików zostali spaleni żywcem. Dochodziły wiadomości, jak polscy żołnierze, oficerowie, ci, którzy zapowiadali jeszcze przyszłe kadry, zostali wrzuceni do grobów i żywcem grzebani. Warszawa to wiedziała. I cóż zrobiła Warszawa. A mieliśmy też generałów od ducha. I oni tu, biskupi nasi, prymas wołają. Do kogo? Poprzez Kościół, Maryję, do Boga. Na wieść o zbliżającej się dziczy ofiarowano Polskę i Naród sercu Bożemu. Naczelnik, rząd klęczał i wołał do Boga, pod przewodnictwem biskupów. W lipcu biskupi ofiarowali Polskę Maryi i apelowali do całego świata z prośbą o modlitwę. I miliony ludzi, na całym świecie modliło się, by Polska - to przedmurze chrześcijaństwa, została ocalona. I wreszcie, gdy już było słychać huk armat, gdy już dzicz zbliżała się do Warszawy, biskupi ogłosili dla całej Polski, dla całej Warszawy nowennę. Była nowenna o ratunek. I cóż się dzieje? Szef francuskiej misji, który był wtedy w Warszawie mówi, że nigdy nie widział takiej modlitwy, jak w Warszawie. (...) Ta modlitwa trwała, byśmy mogli być ocaleni. Ta modlitwa przyniosła swoje owoce.

Apel biskupów sprawił, że niewielka armia Hallera otworzyła swoje szeregi dla Polaków. Zgłosiło się ponad 100 tys. ochotników, gotowych ginąć za swoją ojczyznę. Bolszewicy wyraźnie mówili, że widzieli niewiastę w niebieskim płaszczu, ochraniającym polskich żołnierzy, a bolszewickie kule odbijały się od niego. (...) Są zeznania żołnierzy, są niezależne relacje.

Modlitwa nie poszła na marne. Ta modlitwa ratowała...

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook