Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. prof. Naumowicz: zobaczyć i uwierzyć

28.03.2016

"Radość zmartwychwstania przychodzi po dramacie Wielkiego Piątku i po dramatycznej ciszy Wielkiej Soboty. Najbardziej odczuje ją ten, kto dobrze przeżyje te dwa dni. Ale nie będzie to radość cukierkowa, sentymentalna ani łatwa. To radość po przemianie, wysiłku, ofierze" — mówi w wywiadzie z tygodnikiem „wSieci” ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, znawca pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Ksiądz profesor wyjaśnia, że data Świąt Wielkanocnych ruchoma jest w używanym współcześnie kalendarzu dostosowanym do pór roku, jednak w kalendarzu biblijnym ułożonym według cykli księżyca jest stała. W chrześcijaństwie Wielkanoc przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

"Światło zawsze jest ważnym symbolem, tym ważniejszym, gdy pojawia się nocą. W tę noc popatrzmy na księżyc, kiedy jest cały oświetlony i świeci do rana. To symbol wiecznego światła, w które wprowadzają nas śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Ważna jest także symbolika wiosny, dlatego święta zmartwychwstania przypadają na tę porę roku, gdy po zimie odradza się życie" — wyjaśnia rozmówca.

W dalszej części ksiądz profesor opowiada o pogrzebie Jezusa, świadkach złożenia ciała do grobu oraz o znaczeniu zmartwychwstania. Rozmówca zwraca szczególną uwagę na odsunięty kamień grobowca.

"Jezus nie musiał tego kamienia odsuwać, by wyjść z grobu, tak jak nie musiał rozwiązywać płócien, by się z nich wydostać. On wyraźnie przekroczył ściany materii i mury śmierci. Zmartwychwstając, wyszedł poza wymiary czasu i przestrzeni. Odsunięcie kamienia było więc tylko znakiem dla ludzi, że została pokonana śmierć i został odsunięty wszelki możliwy głaz z ludzkich grobów".

Ks. prof. Naumowicz zauważa, że tradycja odwiedzania wielkanocnych grobów na zachodzie Europy nie jest tak popularna jak w Polsce, gdzie obok rezurekcji stanowi ona główny akcent przeżyć misterium paschalnego.

"Znamienne, że u nas groby niekiedy naśladują swym wyglądem grób Chrystusa w Jerozolimie. Albo też ukazują jakiś znany obraz wychodzenia Jezusa z grobu, czyli zmartwychwstania. Niekiedy w historii ich wystrój nawiązywał do idei narodowo-wyzwoleńczych, tak było chociażby w czasach powstań narodowych czy w stanie wojennym. To nasza polska tradycja" — podkreśla.

Cały wywiad można przeczytać w świątecznym wydaniu tygodnika „wSieci” - w sprzedaży już od 21 marca br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację „wSieci”, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. YouTube/wSieci]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook