Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. prof. Naumowicz: zobaczyć i uwierzyć

28.03.2016

"Radość zmartwychwstania przychodzi po dramacie Wielkiego Piątku i po dramatycznej ciszy Wielkiej Soboty. Najbardziej odczuje ją ten, kto dobrze przeżyje te dwa dni. Ale nie będzie to radość cukierkowa, sentymentalna ani łatwa. To radość po przemianie, wysiłku, ofierze" — mówi w wywiadzie z tygodnikiem „wSieci” ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, znawca pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Ksiądz profesor wyjaśnia, że data Świąt Wielkanocnych ruchoma jest w używanym współcześnie kalendarzu dostosowanym do pór roku, jednak w kalendarzu biblijnym ułożonym według cykli księżyca jest stała. W chrześcijaństwie Wielkanoc przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

"Światło zawsze jest ważnym symbolem, tym ważniejszym, gdy pojawia się nocą. W tę noc popatrzmy na księżyc, kiedy jest cały oświetlony i świeci do rana. To symbol wiecznego światła, w które wprowadzają nas śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Ważna jest także symbolika wiosny, dlatego święta zmartwychwstania przypadają na tę porę roku, gdy po zimie odradza się życie" — wyjaśnia rozmówca.

W dalszej części ksiądz profesor opowiada o pogrzebie Jezusa, świadkach złożenia ciała do grobu oraz o znaczeniu zmartwychwstania. Rozmówca zwraca szczególną uwagę na odsunięty kamień grobowca.

"Jezus nie musiał tego kamienia odsuwać, by wyjść z grobu, tak jak nie musiał rozwiązywać płócien, by się z nich wydostać. On wyraźnie przekroczył ściany materii i mury śmierci. Zmartwychwstając, wyszedł poza wymiary czasu i przestrzeni. Odsunięcie kamienia było więc tylko znakiem dla ludzi, że została pokonana śmierć i został odsunięty wszelki możliwy głaz z ludzkich grobów".

Ks. prof. Naumowicz zauważa, że tradycja odwiedzania wielkanocnych grobów na zachodzie Europy nie jest tak popularna jak w Polsce, gdzie obok rezurekcji stanowi ona główny akcent przeżyć misterium paschalnego.

"Znamienne, że u nas groby niekiedy naśladują swym wyglądem grób Chrystusa w Jerozolimie. Albo też ukazują jakiś znany obraz wychodzenia Jezusa z grobu, czyli zmartwychwstania. Niekiedy w historii ich wystrój nawiązywał do idei narodowo-wyzwoleńczych, tak było chociażby w czasach powstań narodowych czy w stanie wojennym. To nasza polska tradycja" — podkreśla.

Cały wywiad można przeczytać w świątecznym wydaniu tygodnika „wSieci” - w sprzedaży już od 21 marca br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację „wSieci”, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. YouTube/wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook