Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. prof. Bortkiewicz: Potrójny poziom integracji Niemiec

02.09.2016

Wracam myślą do niedawno zakończonego pobytu w niemieckiej wiosce Friedland. W znajdującym się tam obozie dla przesiedleńców była teraz niewielka liczba ludzi. O ile w ubiegłym roku obóz pękał w szwach i mieścił w porywach do 3800 osób, o tyle w bieżącym roku było ich zaledwie około trzystu - pisze na łamach "Naszego Dziennika" ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Jak zauważa, w obozie tym w zeszłym roku przebywali przede wszystkim młodzi, sprawni i silni mężczyźni. W tym roku w obozie można było zobaczyć rodziny wielodzietne, często wielopokoleniowe. Ksiądz profesor zaobserwował w tej atmosferze elementy lokalnej kampanii wyborczej.

"W wiosce pojawiły się plakaty poszczególnych kandydatów. Kandydat CDU oferował więcej przyszłości z nowymi ideami - ten bełkot przypomniał mi od razu różnego rodzaju wybieranie przyszłości w polskich realiach przez te formacje, które teraz deklarują 'razem obrobimy Polskę'. Kandydat SPD oferował swoje uśmiechnięte zdjęcie. Partia Zielonych promowała 'wspólne życie' i edukację z przybyszami - na plakacie grupa ludzi malowała jakiś pokój (...) Ważne było, że wśród ubranych w fartuchy malarskie była kobieta o niebiałym kolorze skóry. (...) Jakiż potrójny poziom integracji, tolerancji i walki z wykluczeniem" - pisze ks. prof. Bortkiewicz.

Szczególną uwagę zwraca jednak na plakaty partii nacjonalistycznej z karykaturą Angeli Merkel i napisem: "Stopp die Schlepper-Merkel". Bilbordy te były systematycznie niszczone, dewastowane. Były także plakaty Partii Piratów oferujące podgetyńskiej wiosce szybszy internet. Jak zauważył ksiądz profesor, obietnica szybszego internetu nie robiła wrażenia na jego parafianach. Duże oburzenie budziły jednak plakaty nacjonalistów.

"Reagowali negatywnie na karykatury pani kanclerz, głównie dlatego, że ich autorami byli nacjonaliści. W rozmowach, które dotykały wspomnień sprzed roku, sprzed lat, a i bieżących, byli jednak zgodni co do tego, że cała sytuacja, że szantaż Erdogana, że hojne zaproszenie pani Merkel - wszystko to jest 'schrecklich' (okropne)" - pisze w "Naszym Dzienniku" ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Dodał, że Niemcy to bardzo zdyscyplinowana nacja. Dlatego, jak trzeba przyjmować, to przyjmują.

wkt/"Nasz Dziennik"

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook