Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Isakowicz-Zaleski: Premier nie ma poczucia honoru

04.04.2014

Rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.

Stefczyk.info: W Sejmie trwa protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy domagają się wsparcia ze strony państwa. Ksiądz mieszka wraz z rodzicami w parlamencie. Dlaczego zdecydował się ksiądz na taki krok?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Od ponad trzydziestu lat opiekuję się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i ich rodzinami. Prowadzę również Fundację im. Brata Alberta, która ma 30 placówek na terenie całej Polski. Nasza Fundacja od samego początku popierała postulaty strajkujących. Już na początku przyjechałem do Sejmu z listem poparcia od naszej Fundacji oraz Fundacji Anny Dumnej. Gdy zobaczyłem na miejscu, jak to wygląda, w jakich warunkach muszą mieszkać rodzice z dziećmi, że leżą na tych marmurowych posadzkach, wróciłem do Krakowa i po rozmowie z władzami Fundacji zdecydowałem się towarzyszyć protestowi. Jestem tu już dziewiąty dzień.

Jak się tu księdzu żyje?

Mam swoje doświadczenia sprzed 26 lat. Byłem wtedy kapelanem strajku w Hucie w Krakowie, która nosiła wtedy imię Lenina. Wtedy wydawało mi się, że tamte warunki są trudne, ciężkie, niebezpieczne. To, co jest tu, w Sejmie, robi na mnie gorsze wrażenie. To coś niewyobrażalnego, by po 25 latach istnienia III RP rodzice musieli leżeć na marmurowych posadzkach, protestować w warunkach skrajnie nieprzyjaznych. I to – co dla mnie uderzające – nie wywołuje żadnej empatii ze strony polityków.

Niektórych posłów jednak często widać wśród protestujących.

Oczywiście są posłowie, którzy popierają strajkujących. I oni pochodząc z różnych klubów, różni ludzie angażowali się i popierali protestujących. Jednak w czasie głosowania w komisji widać było jednoznacznie, że na zasadzie automatu odrzucano wszystkie propozycje i pomysły rodziców. To jest rzecz skandaliczna. Może wyniki głosowania coś zmienią, ale ten protest na pewno będzie trwał.

Dlaczego rządzący podchodzą w ten sposób do rodziców. Mieliśmy lata obietnic, potem puste spotkania i ostra walka z władzami...

Obecna ekipa rządowa nie spełnia wielu obietnic. To jednak, co najgorsze, to fakt, że rząd nie traktuje obywateli jako partnerów. Społeczeństwo jest dla tych polityków, a nie odwrotnie. W ostatnim czasie odrzucono przecież bardzo wiele wniosków społecznych, dotyczących referendów, projektów społecznych. Premier już pięć lat temu obiecywał tym ludziom coś, ale obietnic nie zrealizował. Donald Tusk nie ma poczucia honoru. To on swoimi głupimi decyzjami i wypowiedziami doprowadził do tego strajku. Rodzice przyszli, ponieważ uwierzyli mu parę lat temu. Uderza mnie, że znaczna część posłów PO i PSL odwołuje się do wartości chrześcijańskich. Oni mówią dużo o katolickiej nauce społecznej.

Co księdza w tej sprawie uderza?

Ci ludzie wiele mówią, ale w decydującym momencie, gdy przychodzi do głosowania, to jak roboty podnoszą rękę, gdy wódz każe. To, co oni deklarują, nie przekłada się na konkretne działanie działanie.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook