Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Isakowicz o ludobójstwie na Wołyniu: „Przede wszystkim mówić prawdę”

12.07.2014

"To nie Ukraińcy wymordowali Polaków, tylko wrzód który narósł na narodzie ukraińskim w postaci UPA, SS-Galizien i Stepana Bandery. To oni mordowali, ale także szczuli innych Ukraińców przeciwko Polakom" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

Mszą świętą w kościele pw. św. Aleksandra rozpoczęły się warszawskie obchody 71. rocznicy krwawej niedzieli, podczas której ukraińscy bandyci z UPA i OUN dokonali ludobójstwa na Polakach. Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

Stefczyk.info: Czy ksiądz liczy, że uroczystości takie jak ta będą dla społeczeństwa jakąś lekcją?

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski: Tak, tym bardziej, że przez wiele lat te wydarzenia starano się zapomnieć. Wiadomo, że w czasach komunizmu Ukraina była częścią Związku Radzieckiego     i PRL nie pozwalała mówić o tej zbrodni. Wolno było mówić jedynie o tym, co stało się w Bieszczadach.

Czy sytuacja zmieniła się po 1989 roku?

Niestety nie, w imię poprawności politycznej i mitu Jerzego Giedroycia zasypano zapomnieniem sprawę tego ludobójstwa. Ale przynajmniej od dziesięciu lat jesteśmy świadkami ruchów młodzieżowych, dzieci i wnuki kresowian upominają się o prawdę. Także, im więcej tych uroczystości tym lepiej. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w lutym, odbyły w bardzo wielu miejscowościach. Dzisiejsze msze i marsze także zorganizowano w 20-tu miejscach. Także kropla drąży kamień.

A jak w te obchody angażują się władze?

Niestety, władze nie pomagają. Jak pan widzi nie ma tutaj nikogo z władz państwowych i nie było ich na innych uroczystościach. I nie chcą przyjść, i nie chcą pomagać. To wszystko robią organizacje społeczne i to nie tylko kresowe.

Jak należy młodzieży mówić o Wołyniu?

Przede wszystkim należy przekazywać, że to było wielkie dziedzictwo wielu narodów. Dzisiaj jesteśmy w Unii Europejskiej, ale przecież i Polacy i Rusini byliśmy razem w tej wielkiej unii przez kilkaset lat i płynęło z tego wiele dobra. Oczywiście były tez sprawy złe i nie można o nich zapominać. Natomiast zaprzeczeniem tej pięknej idei jagiellońskiej było właśnie ludobójstwo wołyńskie, które narosło na nazizmie, na którym się wzorował Stepan Bandera.

Tutaj w Warszawie doszło do symbolicznego zabójstwa ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego. To znaczy on zginął fizycznie, ale to się stał jednocześnie taki symbol tych straszliwych początków tego co stało się potem na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, na Lubelszczyźnie. Te tereny spłynęły krwią i po tym powstały rowy między naszymi narodami.

Jak można te rowy zasypać?

Przede wszystkim mówić prawdę. Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. Po drugie to, co ja akcentuje zawsze, bo  w moich żyłach tez płynie krew ukraińska, że to nie Ukraińcy wymordowali Polaków, tylko wrzód który narósł na narodzie ukraińskim w postaci UPA, SS-Galizien i Stepana Bandery. To oni mordowali, ale także szczuli innych Ukraińców przeciwko Polakom.

Ale byli także, o czym mówi się rzadziej „sprawiedliwi Ukraińcy”…

Byli „sprawiedliwi Ukraińcy”, którym należy oddać cześć, pamięć za to, że nie popierali Bandery, byli po stronie Polski, ratowali Polaków, ratowali też Żydów. Szukajmy zatem prawdziwych bohaterów, właśnie wśród nich.

Czy Ksiądz wciąż, wbrew uchwale Sejmu pozostaje przy stanowisku, że to, co się wydarzyło na Wołyniu, to nie było „działanie o znamionach ludobójstwa” tylko po prostu „ludobójstwo?

Ależ oczywiście. To co Sejm zrobił w ubiegłym roku głosami PO i Ruchu Palikota, to jakiś absurd. To tak, jakby mi ktoś ukradł samochód i powiedział, że on nie ukradł, tylko dokonał czynu o znamionach kradzieży. Za prawdą głosowały wtedy wszystkie kluby opozycyjne, także SLD, ale również koalicyjny PSL. Niestety, zabrakło dziesięciu głosów. Ja to porównuję do Sodomy i Gomory, gdzie także zabrakło dziesięciu sprawiedliwych. Musi się powiedzieć prawdę. Żydzi mówią cały czas prawdę o holokauście, moi przodkowie Ormianie mówią o ludobójstwie w Turcji, i właśnie tak Polacy muszą mówić o ludobójstwie na Wołyniu.

Czy bez tego nie uda się poprawić stosunków polsko - ukraińskich?

Na pewno nie. One są bardzo złe bo są oparte o przemilczenia i kłamstwo. Ja się oczywiście cieszę, że Ukraina jest dzisiaj niepodległa, że zmierza do Europy, proszę bardzo, zgadzam się na to. Ale Ukraina nie może się jednocześnie odwoływać do zbrodniczej ideologii banderowskiej i czerwono - czarnych sztandarów. Mówię te słowa w chwili, kiedy jednak ginie niewinna ludność na Ukrainie Wschodniej i to obie strony dokonują tych zbrodni. Giną kobiety i dzieci, niestety sytuacja się powtarza. Należy zatem apelować o pokój i rozwiązywanie tego konfliktu w oparciu o europejskie wartości. Bo krew się będzie lała i będą jeszcze większe rowy między samymi Ukraińcami.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook