Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Isakowicz o ludobójstwie na Wołyniu: „Przede wszystkim mówić prawdę”

12.07.2014

"To nie Ukraińcy wymordowali Polaków, tylko wrzód który narósł na narodzie ukraińskim w postaci UPA, SS-Galizien i Stepana Bandery. To oni mordowali, ale także szczuli innych Ukraińców przeciwko Polakom" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

Mszą świętą w kościele pw. św. Aleksandra rozpoczęły się warszawskie obchody 71. rocznicy krwawej niedzieli, podczas której ukraińscy bandyci z UPA i OUN dokonali ludobójstwa na Polakach. Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski.

Stefczyk.info: Czy ksiądz liczy, że uroczystości takie jak ta będą dla społeczeństwa jakąś lekcją?

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski: Tak, tym bardziej, że przez wiele lat te wydarzenia starano się zapomnieć. Wiadomo, że w czasach komunizmu Ukraina była częścią Związku Radzieckiego     i PRL nie pozwalała mówić o tej zbrodni. Wolno było mówić jedynie o tym, co stało się w Bieszczadach.

Czy sytuacja zmieniła się po 1989 roku?

Niestety nie, w imię poprawności politycznej i mitu Jerzego Giedroycia zasypano zapomnieniem sprawę tego ludobójstwa. Ale przynajmniej od dziesięciu lat jesteśmy świadkami ruchów młodzieżowych, dzieci i wnuki kresowian upominają się o prawdę. Także, im więcej tych uroczystości tym lepiej. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w lutym, odbyły w bardzo wielu miejscowościach. Dzisiejsze msze i marsze także zorganizowano w 20-tu miejscach. Także kropla drąży kamień.

A jak w te obchody angażują się władze?

Niestety, władze nie pomagają. Jak pan widzi nie ma tutaj nikogo z władz państwowych i nie było ich na innych uroczystościach. I nie chcą przyjść, i nie chcą pomagać. To wszystko robią organizacje społeczne i to nie tylko kresowe.

Jak należy młodzieży mówić o Wołyniu?

Przede wszystkim należy przekazywać, że to było wielkie dziedzictwo wielu narodów. Dzisiaj jesteśmy w Unii Europejskiej, ale przecież i Polacy i Rusini byliśmy razem w tej wielkiej unii przez kilkaset lat i płynęło z tego wiele dobra. Oczywiście były tez sprawy złe i nie można o nich zapominać. Natomiast zaprzeczeniem tej pięknej idei jagiellońskiej było właśnie ludobójstwo wołyńskie, które narosło na nazizmie, na którym się wzorował Stepan Bandera.

Tutaj w Warszawie doszło do symbolicznego zabójstwa ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego. To znaczy on zginął fizycznie, ale to się stał jednocześnie taki symbol tych straszliwych początków tego co stało się potem na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, na Lubelszczyźnie. Te tereny spłynęły krwią i po tym powstały rowy między naszymi narodami.

Jak można te rowy zasypać?

Przede wszystkim mówić prawdę. Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. Po drugie to, co ja akcentuje zawsze, bo  w moich żyłach tez płynie krew ukraińska, że to nie Ukraińcy wymordowali Polaków, tylko wrzód który narósł na narodzie ukraińskim w postaci UPA, SS-Galizien i Stepana Bandery. To oni mordowali, ale także szczuli innych Ukraińców przeciwko Polakom.

Ale byli także, o czym mówi się rzadziej „sprawiedliwi Ukraińcy”…

Byli „sprawiedliwi Ukraińcy”, którym należy oddać cześć, pamięć za to, że nie popierali Bandery, byli po stronie Polski, ratowali Polaków, ratowali też Żydów. Szukajmy zatem prawdziwych bohaterów, właśnie wśród nich.

Czy Ksiądz wciąż, wbrew uchwale Sejmu pozostaje przy stanowisku, że to, co się wydarzyło na Wołyniu, to nie było „działanie o znamionach ludobójstwa” tylko po prostu „ludobójstwo?

Ależ oczywiście. To co Sejm zrobił w ubiegłym roku głosami PO i Ruchu Palikota, to jakiś absurd. To tak, jakby mi ktoś ukradł samochód i powiedział, że on nie ukradł, tylko dokonał czynu o znamionach kradzieży. Za prawdą głosowały wtedy wszystkie kluby opozycyjne, także SLD, ale również koalicyjny PSL. Niestety, zabrakło dziesięciu głosów. Ja to porównuję do Sodomy i Gomory, gdzie także zabrakło dziesięciu sprawiedliwych. Musi się powiedzieć prawdę. Żydzi mówią cały czas prawdę o holokauście, moi przodkowie Ormianie mówią o ludobójstwie w Turcji, i właśnie tak Polacy muszą mówić o ludobójstwie na Wołyniu.

Czy bez tego nie uda się poprawić stosunków polsko - ukraińskich?

Na pewno nie. One są bardzo złe bo są oparte o przemilczenia i kłamstwo. Ja się oczywiście cieszę, że Ukraina jest dzisiaj niepodległa, że zmierza do Europy, proszę bardzo, zgadzam się na to. Ale Ukraina nie może się jednocześnie odwoływać do zbrodniczej ideologii banderowskiej i czerwono - czarnych sztandarów. Mówię te słowa w chwili, kiedy jednak ginie niewinna ludność na Ukrainie Wschodniej i to obie strony dokonują tych zbrodni. Giną kobiety i dzieci, niestety sytuacja się powtarza. Należy zatem apelować o pokój i rozwiązywanie tego konfliktu w oparciu o europejskie wartości. Bo krew się będzie lała i będą jeszcze większe rowy między samymi Ukraińcami.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook