Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ks. Isakowicz-Zaleski: Nie kłammy ws. Wołynia!

15.07.2014

"Posłowie spaprali sprawę upomnienia się o ludobójstwo".

"Nie kłammy w sprawie Wołynia!" - apeluje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z lokalnym serwisem DamiTV. Duchowny zbija argumenty tych, którzy sugerują, by w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę zawiesić postulaty wyjaśnienia i uznania ludobójstwa na Wołyniu. "A kiedy był na to dobry czas? Od 25 lat mówiono, że nie teraz, kiedyś... To wina większości polskich polityków, którzy przespali to ćwierćwiecze. A dziś problemy są, narastają jak wrzód, a politycy boją się tych tematów. Rok temu nie było na Ukrainie walk, a odmówiono uznania ludobójstwa za historyczny fakt" - ocenia. 

Zdaniem księdza żeby relacje polsko-ukraińskie były dobre, trzeba powiedzieć, kto był katem i jaka była prawda historyczna.

"Ukraina jest nieprawdopodobnie podzielona ws. ideologii Bandery i zbrodni ludobójstwa popełnionego przez UPA. Część Ukraińców kontynuuje jednak tę ideologię – widać to wyraźnie na zachodzie, gdzie Swoboda zdobyła 11 procent. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że trzeba szukać porozumienia z Polakami" - tłumaczy. 

Jak dodaje ks. Isakowicz-Zaleski, to nie naród ukraiński wymordował polski naród, ale wrzód, który wyrósł na narodzie ukraińskim. Podkreśla przy tym, by sprawę ludobójstwa podnosić w szkołach. "Młodzież nie uczy się o tym w szkole. Świadomość o tym wydarzeniu rośnie tylko dlatego, że społecznicy, organizacje katolickie czy harcerze mówią o tym. Tegoroczne uroczystości zgromadziły garstkę ludzi, żadnych polityków..." - mówi duchowny, dodając, że w relacjach polsko-ukraińskich powinniśmy się skupić na wspólnych bohaterach, a nie oddawać cześć banderowcom.

"Nie kłammy dalej w sprawie ludobójstwa. Każde kłamstwo nas oddala od zgody" - kończy zasłużony kapłan.

svit

[YT]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Słowa kluczowe:

Isakowicz-Zaleski

,

walka

,

Ukraina

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook