Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Isakowicz-Zaleski: Kanonizacja jest ukojeniem dla dusz

27.04.2014

Ludzie są sfrustrowani, zniechęceni i załamani. Nauczanie papieskie jest bardzo odważne, bo mówi: otwórzcie drzwi Chrystusowi – to przesłania, które umacnia ludzi – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Stefczyk.info: Czy teraz gdy papież Jan Paweł II został świętym, powinien się zmienić stosunek wiernych do jego osoby? Czy do świętego inaczej się należy modlić?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: W myśleniu wielu Polaków od lat zadomowiona jest teza, że kanonizacja papieża nie jest przełomowa. Znam bardzo wiele osób, które od wielu lat modlą się do Jana Pawła II lub starają się angażować w różne dzieła – charytatywne lub edukacyjne. Natomiast kanonizacja jest to impuls do działania dalszego.

W takim razie jak powinniśmy rozumieć nauczanie św. Jana Pawła II?

Często spotykam się z takim obrazem – nauczanie papieża sprowadza się do kremówek, czy postaci takiego dobrotliwego staruszka, a nie mówi się o najważniejszych punktach nauczania papieża Polaka. Wielu świeckich drażni również ilość pomników stawianych św. Janowi Pawłowi II. W Krakowie jest ich 16 – to absolutna przesada. Nie idźmy w budowę pomników, tylko twórzmy żywą pamięć o polskim papieżu i jego nauczaniu w postaci dzieł charytatywnych czy systemów edukacyjnych.

Czyli powinniśmy budować pomniki duchowe?

Tak – duchowe, żywe. Pomniki mogą mieć różne formy. Twórzmy dzieła o charakterze społecznym jak ośrodki dla osób niepełnosprawnych, starszych, czy dla młodzieży. Św. Jan Paweł II był bardzo wrażliwy na cierpienie i dziś papież Franciszek bardzo słusznie podkreślił, że nasz papież był wielkim orędownikiem rodziny. Papież rodzinny, dla którego liczyła się nierozerwalność małżeństwa, więź i dzieci.

Chcąc realizować misję św. Jana Pawła II powinniśmy wspierać rodzinę?

Wszelka pomoc, którą możemy nieść, aby pomagać rodzinom w trudnej sytuacji, to będzie realizacja myśli św. Jana Pawła II. Pomagajmy dzieciom, które są pozbawione rodzin – to będzie najlepszy pomnik, który możemy mu postawić. Każde dzieło charytatywne jest dobre jeśli wynika z inspiracji Jana Pawła II.

Czy Jan Paweł II może być postrzegany jako święty od cudów?

Oczywiście każdy może modlić się do papieża prosząc o cuda, ale to również może być bardzo niebezpieczne. Nie każdy może doznać łaski cudu i zostać uzdrowionym. Nie tylko cuda przemawiają o świętości papieża. Kanonizacja jest ukojeniem dla dusz. Ludzie są sfrustrowani, zniechęceni i załamani. Nauczanie papieskie jest bardzo odważne, bo mówi: otwórzcie drzwi Chrystusowi – to przesłania, które umacnia ludzi i w tym znaczeniu bym patrzył na cuda, które papież czyni w ludzkiej duszy. Dotarła do mnie bardzo istotna rzecz: na początku były wątpliwości dlaczego papież Franciszek podejmuje decyzji o podwójnej kanonizacji, ponieważ tak na ludzki rozum lepiej byłoby rozdzielić obie kanonizacje. Dziś jednak przeżyłem tą podwójną kanonizację jako niesłychane pokazanie uniwersalności Kościoła. Pontyfikat Jana Pawła II jest wpisany w cały cykl wydarzeń, który zapoczątkował Jan XXIII. Dziś mieliśmy do czynienia z czterema papieżami – dwóch wyniesionych na ołtarze oraz dwóch żyjących. Co jest ważne – wyniesieni na ołtarze to Włoch i Polak, a obecni na pl. Św. Piotra to Niemiec i Argentyńczyk. Myślę, że Franciszek osiągnął wielki sukces pokazując uniwersalność Kościoła. Nie ma polskiego papieża, czy włoskiego. Kościół jest jeden jedyny i ciągle się rozwija bez żadnych podziałów.

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook