Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Duszkiewicz: Ksiądz nie może iść na układy

16.11.2012

O tym, dlaczego policja zainteresowała się treścią kazania mówi ks. Tomasz Duszkiewicz, autor homilii. Nie możemy za pieniądze na kostkę brukową położoną pod kościołem czy wyremontowany dach ulegać wpływom

Stefczyk.info: Mógłby ksiądz przybliżyć szczegóły opisywanej w prasie sytuacji z wizytą policji po wygłoszonym przez księdza kazaniu?

Ks. Tomasz Duszkiewicz: Kazanie było oparte na homiliach księdza Piotra Skargi. Mówiłem w moim kazaniu o grzechu niezgody w ojczyźnie, on właśnie mówił o tym w swoich czasach, czyli na przełomie piętnastego i szesnastego wieku. Odwołałem się do dzisiejszych czasów; mianowicie, że również dziś widać tę niezgodę – wszyscy ze wszystkimi się kłócą, zamiast zająć się sprawami ojczyzny. Mówiłem o nienaruszalności religii, o tym, aby nie atakować Kościoła i krzyża. I dziś znalazłem też podobne przykłady takiej sytuacji. Odwołałem się też do chyba najbardziej znanego porównania ks. Skargi – ojczyzny jako okrętu, który tonie. Te grzechy doprowadziły do tego, że nasza ojczyzna została wymazana z mapy Europy i świata. To miało miejsce pięć wieków temu, ale słowa są wciąż aktualne i należy się nad nimi zastanowić. Przypomniałem o prawach niesprawiedliwych i o niekaralności grzechów jawnych, o których mówił też ks. Skarga. To chyba najbardziej uraziło i wzbudziło kontrowersje. Odwołałem się do sprawy smoleńskiej, bowiem na tym przykładzie najlepiej widizmy, jak obecnie rządzący zamiast robić wszystko co w ich mocy, by wyjaśnić przyczyny katastrofy, oddają śledztwo Rosjanom. Mówiłem o słowach marszałek Kopacz, o braku odpowiedzialności rządzących i jawnych zaniedbaniach państwa. To są w mojej opinii grzechy jawne. Wreszcie powiedziałem też, że coraz więcej wskazuje na to, że katastrofa nie była przypadkiem. Nie chciałem, żeby to kazanie nawoływało do nienawiści – apelowałem o to, by wzajemnie się szanować, ale nie zapominać o tradycji i kulturze.

Stefczyk.info: Jak doszło do tego, że policja zainteresowała się treścią homilii?

W niedzielę otrzymałem sygnał, że niektórzy są oburzeni – a zwłaszcza jedna osoba, która zamierza zgłosić sprawę na policję. Pretensje tej osoby polegały na zarzucie, który sprowadza się do prostego pytania: jak ja mogę w trakcie homilii wspomnieć o katastrofie smoleńskiej?! Myślałem jednak, że sprawa rozejdzie się po kościach. W środę byłem w szpitalu, gdzie odwiedzałem ks. proboszcza, który leczy kontuzję kolana. Siedziałem na sali rehabilitacyjnej i nagle słyszę pukanie, wchodzi policja, konkretnie dwóch policjantów. Nie chcę mówić o nazwiskach, to też są nasi parafianie. Zrobiło mi się ciepło, lekko się przestraszyłem. Zadałem pytanie: Panowie w mojej sprawie? Okazało się, że tak. Policji chodziło głównie o część kazania dotyczącą działań policji wobec uczestników marszu w obronie Telewizji Trwam. Policjanci mówili, że są poruszeni, że ja na pewno mówiłem to w emocjach… Wreszcie poprosili, bym na kolejnym kazaniu sprostował te informacje.

Stefczyk.info: Skończyło się na prośbach?

Generalnie byli uprzejmi, ale w pewnym momencie powiedzieli, że za takie pomówienia może być sprawa cywilna. Skończyło się jednak tylko na prośbach, dzięki Bogu.

Stefczyk.info: Głównym zarzutem policjantów były księdza słowa o działaniu policji przed marszem? Co ksiądz dokładnie mówił o ich działalności?

Tak, ja mówiłem o działaniach policji wobec jadących na Marsz Niepodległości, a wcześniej marsz w obronie Telewizji Trwam. Policjanci sprawdzali, dopytywali o szczegóły, wręcz nękali uczestników. Z tym, że ten człowiek, który na mnie doniósł zbulwersował się Smoleńskiem, a nie policją. Odmówiłem sprostowania treści w następnej homilii, to byłoby absurdalne. Poza tym te działania policji, o których mówiłem, były prawdziwe, otrzymywaliśmy sygnały od naszych parafian, mieszkańców, którzy jechali na marsz, więc kategorycznie odmówiłem sprostowania.

Stefczyk.info: Jak ksiądz ocenia całą sytuację?

Ksiądz powinien bronić przede wszystkim nauki bożej i człowieka. My nie możemy ulegać układom. To powołanie Kościoła i księdza. Nie możemy za pieniądze na kostkę brukową położoną pod kościołem czy wyremontowany dach ulegać wpływom. To powołanie wszystkich księży, bo jest dzisiaj też tak, że księża mają w mankietach bardzo drogie spinki, żyją dobrze, ale nie możemy pod wpływem dobrobytu zamykać swoich ust. Tego nauczył mnie ksiądz biskup Antoni Dydycz, on broni człowieka, głosi ewangelię i nie idzie na układy z politycznymi aparatczykami. Taka jest w mojej opinii rola kapłana.

Dziękuję za rozmowę.

not. sv

[Fot. blogpress]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook