Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Cisło: Chrześcijanie w Egipcie potrzebują pomocy

17.08.2013

Chrześcijanie starają się unikać eskalacji tego problemu, jednak pojawia się ważne pytanie – gdzie jest dyplomacji Unii Europejskiej? Ilu jeszcze musi zginać ludzi na naszych oczach, żeby dyplomaci tak wielu potężnych państw wzięli się do roboty? - mówi ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl ks. dr hab. Waldemar Cisło mówi kto i dlaczego chce zniszczyć jedność muzułmanów i chrześcijan w Egipcie, wybudowaną na wspólnej walce o wolność.

"Bractwo Muzułmańskie nałożyło na wszystko swoją ideologiczną czapę. Przykładem takiego działania jest niedotrzymanie przez prezydenta Mursiego obietnicy mówiącej, że jednym z wiceprezydentów będzie chrześcijanin" – mówi ks. Cisło.

Dodaje, że Bractwo Muzułmańskie szuka winnych obecnej sytuacji, a najlepszą bo najsłabszą „grupą do bicia” są chrześcijanie. Rozmówca wPolityce.pl przypomina jednak, że blisko 33 mln muzułmanów protestowało przeciwko polityce prezydenta Mursiego, dlatego nie wszystkich można łączyć z radykałami.

Ks. Cisło jest zaskoczony brakiem stanowczej reakcji władz Unii Europejskiej, która nie zajęła żadnego konkretnego stanowiska w tej sprawie. "Chrześcijanie starają się unikać eskalacji tego problemu, jednak pojawia się ważne pytanie – gdzie jest dyplomaca Unii Europejskiej? Ilu jeszcze musi zginać ludzi na naszych oczach, żeby dyplomaci tak wielu potężnych państw wzięli się do roboty?" - pyta rozmówca wP.

Zapytany o pomoc Polskiego Kościoła dla wiernych w Egipcie odpowiada:"W zeszłym roku obchodziliśmy we wszystkich parafiach w Polsce bardzo ważny „Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym na Świecie”. Zebrano wówczas bardzo wiele środków pomocowych właśnie dla Kościoła egipskiego".

Przypomina również bardzo ważne słowa papieża Benedykta XVI, który mówił, że „Bliski Wschód bez chrześcijan, lub z dużo mniejszą ich liczbą, nie będzie tym samym Bliskim Wschodem”.

"Dlatego radykalni muzułmanie chcą go „wyczyścić”, a to, co obserwowaliśmy już w Iraku, teraz dzieje się w Syrii i Egipcie" – mówi ks. Cisło.

Cały wywiad można przeczytać na portalu wPolityce.pl

Chrześcijan prześladowanych w Egipcie można wesprzeć modlitewnie i materialnie. Szczegóły akcji "Pokój dla Egiptu" na stronie Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook