Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Bortkiewicz: Chrystofobia ogarnęła Europę

27.11.2016

„Wszelkie akty przemocy i terroru dokonywane wobec Kościoła katolickiego są oczywiście banalizowane i usiłuje się je sprowadzić do aktu zwykłej przemocy, zwykłego wandalizmu” - mówił na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk.

Rozmówca odniósł się do ataku na dom spokojnej starości we Francji, gdzie zamordowano pracującą tam kobietę. 

"Mieliśmy do czynienia z mordem na księdzu sprawującym Eucharystię we Francji, teraz mamy do czynienia z kolejnym ugodzeniem osoby życia konsekrowanego, bo w gruncie rzeczy atak był na pewno dokonany w określonym miejscu, o określonym statusie” - mówił etyk. 

"To się układa w pewien akt terroru wymierzonego w Kościół katolicki. Wiemy, że Kościół we Francji jest w stanie permanentnego zagrożenia czy osaczenia kulturą laicką i wciąż postrewolucyjną, mam tutaj na myśli rewolucję francuską, która zapoczątkowała akt terroru wobec tego Kościoła i ten klimat kulturowy niewątpliwie wytworzył poczucie bezkarności" – dodał. 

Zdaniem ks. Bortkiewicza w ten klimat walki z Kościołem, która w bezprecedensowy sposób rozegrała się w oświeceniowej Francji, włączają się muzułmańscy nachodźcy. 

Etyk zwrócił uwagę, że panuje powszechna narracja, która z jednej strony bardzo surowo traktuje wszelkie przejawy antysemityzmu, nawet jeżeli jakaś osoba, która miała takiego dokonać takiego czynu, nie ma żadnego negatywnego stosunku do narodu żydowskiego, czy też nie zna tego pojęcia, ale z drugiej strony w całkowicie inny sposób chce postrzegać przejawy przemocy wobec Kościoła. 

"Wszelkie akty przemocy i terroru dokonywane wobec Kościoła katolickiego są oczywiście banalizowane i usiłuje się je sprowadzić do aktu zwykłej przemocy, zwykłego wandalizmu” - ocenił. 

Ks. Bortkiewicz mówił również o panującej na Zachodzie chrystofobii. 

„Obserwujemy w sposób absolutnie czytelny dla każdego obserwatora tej rzeczywistości, że toczy się ogromna wojna cywilizacyjna, której celem jest zniszczenie Kościoła. Żyjemy w czasach, jak mówił to Weigel, chrystofobii która ogarnęła Europę. I trudno odczytać te akty, czy to zabójstwo księdza w Normandii, czy to atak na dom spokojnej starości dla sióstr zakonnych, czy jakiekolwiek inne zdarzenie, z którymi mamy do czynienia także w naszej ojczyźnie, jako akty zwykłego chuligaństwa” - stwierdził. 

Rozmówca ocenił, że istotną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wypieranie przez Europę swoich chrześcijańskich korzeni. 

"W sytuacji, w której Zachód odcina swoje korzenie, wypiera się swojej tożsamości, stwarzamy doskonałą przestrzeń dla aktów terroru, które zagrażają naszym podstawom istnienia. W sytuacji, w której Europa wyrzeka się symboli religijnych (...) w takiej przestrzeni, wypranej ze znaków tożsamości, bardzo łatwo jest uderzyć w to, co stanowi wartość życia chrześcijańskiego, symbole i osoby” - dodał duchowny. 

Jak zaznaczył, twórcy tej laickiej narracji potęgują poczucie bezkarności przez to, że trudno jest im się zdobyć, by nazwać rzeczy po imieniu i powiedzieć, że został zaatakowany Kościół. 

"Byłoby to przyznaniem się do klęski, która Europa sama sobie wytwarza własnymi działaniami” - stwierdził etyk. 

Ks. prof. Bortkiewicz wypowiedział się również na temat prowokacji działaczy Nowoczesnej przed Sanktuarium NMP Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. 

„Nowoczesna to partia ludzi głupich, nie chcę mówić, że ludzi chorych psychicznie, bo to by byłoby obraźliwe dla chorych na schorzenia psychiczne, owładniętych jakimś złem głupoty. (…) Są to ludzie niezdolni do postrzegania rzeczywistości w jej najbardziej elementarnych przejawach” - ocenił etyk. 

Jego zdaniem takie osoby powinny zostać „wyrugowane z przestrzeni społecznego i politycznego funkcjonowania”. 

„To działanie uwłaczające godności człowieka. Gdy człowiek funkcjonuje w sferze życia publicznego i politycznego, powinien jednak przypomnieć sobie, że istotą człowieka jest racjonalność, a nie prymitywne odruchy wzbudzane emocjami” - dodał duchowny.


ak/Radio Maryja

[fot. YouTube/Maskacjusz TV]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook