Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Bortkiewicz: Chrystofobia ogarnęła Europę

27.11.2016

„Wszelkie akty przemocy i terroru dokonywane wobec Kościoła katolickiego są oczywiście banalizowane i usiłuje się je sprowadzić do aktu zwykłej przemocy, zwykłego wandalizmu” - mówił na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk.

Rozmówca odniósł się do ataku na dom spokojnej starości we Francji, gdzie zamordowano pracującą tam kobietę. 

"Mieliśmy do czynienia z mordem na księdzu sprawującym Eucharystię we Francji, teraz mamy do czynienia z kolejnym ugodzeniem osoby życia konsekrowanego, bo w gruncie rzeczy atak był na pewno dokonany w określonym miejscu, o określonym statusie” - mówił etyk. 

"To się układa w pewien akt terroru wymierzonego w Kościół katolicki. Wiemy, że Kościół we Francji jest w stanie permanentnego zagrożenia czy osaczenia kulturą laicką i wciąż postrewolucyjną, mam tutaj na myśli rewolucję francuską, która zapoczątkowała akt terroru wobec tego Kościoła i ten klimat kulturowy niewątpliwie wytworzył poczucie bezkarności" – dodał. 

Zdaniem ks. Bortkiewicza w ten klimat walki z Kościołem, która w bezprecedensowy sposób rozegrała się w oświeceniowej Francji, włączają się muzułmańscy nachodźcy. 

Etyk zwrócił uwagę, że panuje powszechna narracja, która z jednej strony bardzo surowo traktuje wszelkie przejawy antysemityzmu, nawet jeżeli jakaś osoba, która miała takiego dokonać takiego czynu, nie ma żadnego negatywnego stosunku do narodu żydowskiego, czy też nie zna tego pojęcia, ale z drugiej strony w całkowicie inny sposób chce postrzegać przejawy przemocy wobec Kościoła. 

"Wszelkie akty przemocy i terroru dokonywane wobec Kościoła katolickiego są oczywiście banalizowane i usiłuje się je sprowadzić do aktu zwykłej przemocy, zwykłego wandalizmu” - ocenił. 

Ks. Bortkiewicz mówił również o panującej na Zachodzie chrystofobii. 

„Obserwujemy w sposób absolutnie czytelny dla każdego obserwatora tej rzeczywistości, że toczy się ogromna wojna cywilizacyjna, której celem jest zniszczenie Kościoła. Żyjemy w czasach, jak mówił to Weigel, chrystofobii która ogarnęła Europę. I trudno odczytać te akty, czy to zabójstwo księdza w Normandii, czy to atak na dom spokojnej starości dla sióstr zakonnych, czy jakiekolwiek inne zdarzenie, z którymi mamy do czynienia także w naszej ojczyźnie, jako akty zwykłego chuligaństwa” - stwierdził. 

Rozmówca ocenił, że istotną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wypieranie przez Europę swoich chrześcijańskich korzeni. 

"W sytuacji, w której Zachód odcina swoje korzenie, wypiera się swojej tożsamości, stwarzamy doskonałą przestrzeń dla aktów terroru, które zagrażają naszym podstawom istnienia. W sytuacji, w której Europa wyrzeka się symboli religijnych (...) w takiej przestrzeni, wypranej ze znaków tożsamości, bardzo łatwo jest uderzyć w to, co stanowi wartość życia chrześcijańskiego, symbole i osoby” - dodał duchowny. 

Jak zaznaczył, twórcy tej laickiej narracji potęgują poczucie bezkarności przez to, że trudno jest im się zdobyć, by nazwać rzeczy po imieniu i powiedzieć, że został zaatakowany Kościół. 

"Byłoby to przyznaniem się do klęski, która Europa sama sobie wytwarza własnymi działaniami” - stwierdził etyk. 

Ks. prof. Bortkiewicz wypowiedział się również na temat prowokacji działaczy Nowoczesnej przed Sanktuarium NMP Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. 

„Nowoczesna to partia ludzi głupich, nie chcę mówić, że ludzi chorych psychicznie, bo to by byłoby obraźliwe dla chorych na schorzenia psychiczne, owładniętych jakimś złem głupoty. (…) Są to ludzie niezdolni do postrzegania rzeczywistości w jej najbardziej elementarnych przejawach” - ocenił etyk. 

Jego zdaniem takie osoby powinny zostać „wyrugowane z przestrzeni społecznego i politycznego funkcjonowania”. 

„To działanie uwłaczające godności człowieka. Gdy człowiek funkcjonuje w sferze życia publicznego i politycznego, powinien jednak przypomnieć sobie, że istotą człowieka jest racjonalność, a nie prymitywne odruchy wzbudzane emocjami” - dodał duchowny.


ak/Radio Maryja

[fot. YouTube/Maskacjusz TV]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook