Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Bartołd: Jan Paweł II i Jan XXII wzajemnie się uzupełniają

23.04.2014

Jana XXIII i Jana Pawła II łączyła sprawa odpowiedzialności i nowego spojrzenia na Kościół - pełnego Ewangelii, ale dostosowującego tę Ewangelię do czasów współczesnych - mówi w rozmowie ze Stefczyk. info ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej.

Stefczyk.info: Za kilka dni będziemy przeżywać kanonizację  Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Co łączyło tych dwóch papieży?

Ks. Bogdan Bartołd: Na pewno łączyła ich sprawa odpowiedzialności i nowego spojrzenia na Kościół - pełnego Ewangelii, ale dostosowującego tę Ewangelię do czasów współczesnych. Jan XXIII rozpoczął sobór, dokonał reformy wielu spraw kościelnych, natomiast Jan Paweł II był kontynuatorem tej myśli. Był również ojcem Soboru Watykańskiego II. Zresztą nie przez przypadek wybrał sobie imię Jana Pawła II, do Jana XXIII nawiązywał także w swoich wypowiedziach. Myślę, że jeśli chodzi o wizję Kościoła - w sensie Kościoła ewangelicznego, który potrafi odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, to nie ulega wątpliwości, że te dwie osobowości były sobie naprawdę bardzo bliskie.

Co dla Polaków oznacza ogłoszenie Jana Pawła II świętym?


Jest to kolejny dar, który pozwala nam jeszcze bardziej wniknąć w to, co Ojciec Święty nam zostawił. Sądzę, że dla nas, Polaków, wielkim wyzwaniem będzie to, żeby po raz kolejny pochylić się nad nauczaniem Jana Pawła II i wziąć je sobie do serca, według tego nauczania żyć. A z drugiej strony myślę, że otrzymujemy kolejnego świętego, który może być dla nas wzorem w postępowaniu - jeśli chodzi o kwestie wiary, relacji do Boga i do drugiego człowieka.

Niektórzy mogą czuć się zawiedzeni, że Jan Paweł II nie będzie jedynym bohaterem uroczystości kanonizacyjnych zaplanowanych na 27 kwietnia. Czy słusznie?

Taka była decyzja papieża, ale mi osobiście to nie przeszkadza. Oczywiście bliższą nam postacią zawsze będzie Jan Paweł II, bo znaliśmy go, jeździliśmy na pielgrzymki, na Światowe Dni Młodzieży. Ale te dwie postacie tak się wzajemnie uzupełniają, że przybliżenie osoby Jana XXIII może być dla nas, Polaków, pięknym wezwaniem do życia według nauczania obu tych papieży.

Rozmawiał Bogusław Rąpała

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook