Jedynie prawda jest ciekawa

Ks. Bartołd: Jan Paweł II i Jan XXII wzajemnie się uzupełniają

23.04.2014

Jana XXIII i Jana Pawła II łączyła sprawa odpowiedzialności i nowego spojrzenia na Kościół - pełnego Ewangelii, ale dostosowującego tę Ewangelię do czasów współczesnych - mówi w rozmowie ze Stefczyk. info ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej.

Stefczyk.info: Za kilka dni będziemy przeżywać kanonizację  Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Co łączyło tych dwóch papieży?

Ks. Bogdan Bartołd: Na pewno łączyła ich sprawa odpowiedzialności i nowego spojrzenia na Kościół - pełnego Ewangelii, ale dostosowującego tę Ewangelię do czasów współczesnych. Jan XXIII rozpoczął sobór, dokonał reformy wielu spraw kościelnych, natomiast Jan Paweł II był kontynuatorem tej myśli. Był również ojcem Soboru Watykańskiego II. Zresztą nie przez przypadek wybrał sobie imię Jana Pawła II, do Jana XXIII nawiązywał także w swoich wypowiedziach. Myślę, że jeśli chodzi o wizję Kościoła - w sensie Kościoła ewangelicznego, który potrafi odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, to nie ulega wątpliwości, że te dwie osobowości były sobie naprawdę bardzo bliskie.

Co dla Polaków oznacza ogłoszenie Jana Pawła II świętym?


Jest to kolejny dar, który pozwala nam jeszcze bardziej wniknąć w to, co Ojciec Święty nam zostawił. Sądzę, że dla nas, Polaków, wielkim wyzwaniem będzie to, żeby po raz kolejny pochylić się nad nauczaniem Jana Pawła II i wziąć je sobie do serca, według tego nauczania żyć. A z drugiej strony myślę, że otrzymujemy kolejnego świętego, który może być dla nas wzorem w postępowaniu - jeśli chodzi o kwestie wiary, relacji do Boga i do drugiego człowieka.

Niektórzy mogą czuć się zawiedzeni, że Jan Paweł II nie będzie jedynym bohaterem uroczystości kanonizacyjnych zaplanowanych na 27 kwietnia. Czy słusznie?

Taka była decyzja papieża, ale mi osobiście to nie przeszkadza. Oczywiście bliższą nam postacią zawsze będzie Jan Paweł II, bo znaliśmy go, jeździliśmy na pielgrzymki, na Światowe Dni Młodzieży. Ale te dwie postacie tak się wzajemnie uzupełniają, że przybliżenie osoby Jana XXIII może być dla nas, Polaków, pięknym wezwaniem do życia według nauczania obu tych papieży.

Rozmawiał Bogusław Rąpała

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook