Jedynie prawda jest ciekawa

Ks. Bartołd: Jan Paweł II i Jan XXII wzajemnie się uzupełniają

23.04.2014

Jana XXIII i Jana Pawła II łączyła sprawa odpowiedzialności i nowego spojrzenia na Kościół - pełnego Ewangelii, ale dostosowującego tę Ewangelię do czasów współczesnych - mówi w rozmowie ze Stefczyk. info ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej.

Stefczyk.info: Za kilka dni będziemy przeżywać kanonizację  Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Co łączyło tych dwóch papieży?

Ks. Bogdan Bartołd: Na pewno łączyła ich sprawa odpowiedzialności i nowego spojrzenia na Kościół - pełnego Ewangelii, ale dostosowującego tę Ewangelię do czasów współczesnych. Jan XXIII rozpoczął sobór, dokonał reformy wielu spraw kościelnych, natomiast Jan Paweł II był kontynuatorem tej myśli. Był również ojcem Soboru Watykańskiego II. Zresztą nie przez przypadek wybrał sobie imię Jana Pawła II, do Jana XXIII nawiązywał także w swoich wypowiedziach. Myślę, że jeśli chodzi o wizję Kościoła - w sensie Kościoła ewangelicznego, który potrafi odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, to nie ulega wątpliwości, że te dwie osobowości były sobie naprawdę bardzo bliskie.

Co dla Polaków oznacza ogłoszenie Jana Pawła II świętym?


Jest to kolejny dar, który pozwala nam jeszcze bardziej wniknąć w to, co Ojciec Święty nam zostawił. Sądzę, że dla nas, Polaków, wielkim wyzwaniem będzie to, żeby po raz kolejny pochylić się nad nauczaniem Jana Pawła II i wziąć je sobie do serca, według tego nauczania żyć. A z drugiej strony myślę, że otrzymujemy kolejnego świętego, który może być dla nas wzorem w postępowaniu - jeśli chodzi o kwestie wiary, relacji do Boga i do drugiego człowieka.

Niektórzy mogą czuć się zawiedzeni, że Jan Paweł II nie będzie jedynym bohaterem uroczystości kanonizacyjnych zaplanowanych na 27 kwietnia. Czy słusznie?

Taka była decyzja papieża, ale mi osobiście to nie przeszkadza. Oczywiście bliższą nam postacią zawsze będzie Jan Paweł II, bo znaliśmy go, jeździliśmy na pielgrzymki, na Światowe Dni Młodzieży. Ale te dwie postacie tak się wzajemnie uzupełniają, że przybliżenie osoby Jana XXIII może być dla nas, Polaków, pięknym wezwaniem do życia według nauczania obu tych papieży.

Rozmawiał Bogusław Rąpała

[Fot. YouTube]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook