Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Bartołd: Franciszek trafia do ludzkich serc

19.03.2013

Dzisiaj papież Franciszek odprawił mszę inaugurującą jego pontyfikat. O komentarz do jego pierwszej homilii poprosiliśmy ks. Bogdan Bartołd, proboszczem archikatedry warszawskiej pw. Jana Chrzciciela.

Stefczyk.info: - Proszę księdza, czy po dzisiejszej mszy inauguracyjnej i pierwszej homilii papieża Franciszka możemy pokusić się o spekulacje, czego możemy spodziewać się po jego pontyfikacie?

- Myślę, że tego, na co chyba wszyscy czekamy - mianowicie jasnego, ewangelicznego przekazu. Sądzę, że to, co powiedział w pierwszej homilii - zresztą bardzo krótkiej, co też dla wielu było zaskoczeniem - te słowa, które padły, były to słowa mówiące o tym, aby człowiek pamiętał, kto jest Stwórcą, tego całego, pięknego świata, że o to stworzenie człowiek ma dbać. Ale też było jasno zostało powiedziane, że to dotyczy również albo przede wszystkim dbania o to stworzenie najważniejsze, jakim jest człowiek.

Człowiek współczesny jest człowiekiem zagubionym w tym świecie, jest człowiekiem, który traci swoją tożsamość. Papież Franciszek przypomniał nam, żebyśmy dbali o to, żebyśmy - parafrazując słowa papieża Franciszka - nie stracili z pola widzenia Chrystusa. I tutaj odwołał się do dwóch postaci - postaci Św. Józefa, patrona dnia dzisiejszego, opiekuna Pana Jezusa i oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz Św. Franciszka - który w jakiś szczególny sposób potrafił dostrzec piękno i dobro w świecie stworzonym.

Papież używa języka prostego, języka konkretnego, który, myślę, jest językiem przemawiającym do serca człowieka. Jak to ktoś zauważył - w ten sposób wydobywa z tego serca człowieka to, co jest najpiękniejsze, czyli miłość i dobro.

Stefczyk.info: - Papież mówił dziś również, żebyśmy nie pozwolili by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu - czy można tu doszukać się także nawiązania do pontyfikatu Jana Pawła II, który przecież bardzo mocno przeciwstawiał się cywilizacji śmierci?

- Oczywiście, że to jest bardzo widoczne i faktycznie nawiązuje tu do słów, które wypowiadał bardzo często Jan Paweł II, mówiąc o cywilizacji śmierci, czyli o tej cywilizacji, która niestety przeciwstawia się człowiekowi, a która bierze się również i z tego, że i człowiek jest istotą słabą i grzeszną i nie zawsze potrafi wybierać dobro, tylko czasami ulega albo presji zła albo sam jest tym, który czyni to zło. I papież Franciszek także doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Stefczyk.info: - A jak ksiądz ocenia postępowanie mediów, które w większości zachwycają się, że papież np. nie założył pelerynki, że nosi inne buty i zadają pytania w sondażach, np. czy papież dokona zmian w nauczaniu Kościoła. Czy ksiądz nie odnosi wrażenia, że dramatycznie jest spłycana rola i znaczenie papieża?

- Powiem tak - świat dziennikarzy, świat mediów kieruje się dziś, współcześnie, poszukiwaniem różnego rodzaju sensacji. I myślę, że tutaj chyba jakoś bardzo często zwraca niestety uwagę na powierzchowne, nieistotne rzeczy, które urastają do rangi wielkich spraw. Ten świat mediów jest taki, że nie zauważa czegoś głębokiego. Świadczy to o tym, że niestety są to bardzo często osoby powierzchowne, nie prowadzące bardzo głębokiego życia duchowego.


not. zrk
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook