Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Bartołd: Franciszek trafia do ludzkich serc

19.03.2013

Dzisiaj papież Franciszek odprawił mszę inaugurującą jego pontyfikat. O komentarz do jego pierwszej homilii poprosiliśmy ks. Bogdan Bartołd, proboszczem archikatedry warszawskiej pw. Jana Chrzciciela.

Stefczyk.info: - Proszę księdza, czy po dzisiejszej mszy inauguracyjnej i pierwszej homilii papieża Franciszka możemy pokusić się o spekulacje, czego możemy spodziewać się po jego pontyfikacie?

- Myślę, że tego, na co chyba wszyscy czekamy - mianowicie jasnego, ewangelicznego przekazu. Sądzę, że to, co powiedział w pierwszej homilii - zresztą bardzo krótkiej, co też dla wielu było zaskoczeniem - te słowa, które padły, były to słowa mówiące o tym, aby człowiek pamiętał, kto jest Stwórcą, tego całego, pięknego świata, że o to stworzenie człowiek ma dbać. Ale też było jasno zostało powiedziane, że to dotyczy również albo przede wszystkim dbania o to stworzenie najważniejsze, jakim jest człowiek.

Człowiek współczesny jest człowiekiem zagubionym w tym świecie, jest człowiekiem, który traci swoją tożsamość. Papież Franciszek przypomniał nam, żebyśmy dbali o to, żebyśmy - parafrazując słowa papieża Franciszka - nie stracili z pola widzenia Chrystusa. I tutaj odwołał się do dwóch postaci - postaci Św. Józefa, patrona dnia dzisiejszego, opiekuna Pana Jezusa i oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz Św. Franciszka - który w jakiś szczególny sposób potrafił dostrzec piękno i dobro w świecie stworzonym.

Papież używa języka prostego, języka konkretnego, który, myślę, jest językiem przemawiającym do serca człowieka. Jak to ktoś zauważył - w ten sposób wydobywa z tego serca człowieka to, co jest najpiękniejsze, czyli miłość i dobro.

Stefczyk.info: - Papież mówił dziś również, żebyśmy nie pozwolili by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu - czy można tu doszukać się także nawiązania do pontyfikatu Jana Pawła II, który przecież bardzo mocno przeciwstawiał się cywilizacji śmierci?

- Oczywiście, że to jest bardzo widoczne i faktycznie nawiązuje tu do słów, które wypowiadał bardzo często Jan Paweł II, mówiąc o cywilizacji śmierci, czyli o tej cywilizacji, która niestety przeciwstawia się człowiekowi, a która bierze się również i z tego, że i człowiek jest istotą słabą i grzeszną i nie zawsze potrafi wybierać dobro, tylko czasami ulega albo presji zła albo sam jest tym, który czyni to zło. I papież Franciszek także doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Stefczyk.info: - A jak ksiądz ocenia postępowanie mediów, które w większości zachwycają się, że papież np. nie założył pelerynki, że nosi inne buty i zadają pytania w sondażach, np. czy papież dokona zmian w nauczaniu Kościoła. Czy ksiądz nie odnosi wrażenia, że dramatycznie jest spłycana rola i znaczenie papieża?

- Powiem tak - świat dziennikarzy, świat mediów kieruje się dziś, współcześnie, poszukiwaniem różnego rodzaju sensacji. I myślę, że tutaj chyba jakoś bardzo często zwraca niestety uwagę na powierzchowne, nieistotne rzeczy, które urastają do rangi wielkich spraw. Ten świat mediów jest taki, że nie zauważa czegoś głębokiego. Świadczy to o tym, że niestety są to bardzo często osoby powierzchowne, nie prowadzące bardzo głębokiego życia duchowego.


not. zrk
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook