Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Bartołd: Decyzja człowieka odpowiedzialnego

11.02.2013

Rozmowa z ks. Bogdanem Bartołdem, proboszczem Archidiecezji w Warszawie.

Stefczyk.info: Papież Benedykt XVI poinformował, że 28 lutego kończy się jego pontyfikat. Z racji braku sił Ojciec Święty podjął decyzję o złożeniu urzędu. Co ta decyzja oznacza dla Kościoła?

Ks. Bogdan Bartołd: To jest na pewno decyzja zaskakująca wszystkich. Wiemy przecież, że od kilkuset lat żaden papież nie podejmował takiego kroku. Myślę, że decyzja papieża jest decyzją człowieka odpowiedzialnego, jest decyzją przemyślaną, przemodloną. Zdaniem Benedykta XVI właśnie taka decyzja służy obecnie najlepiej dobru Kościoła. Papież doszedł do przekonania, że jego stan zdrowia, jego podeszły wiek nie pozwalają mu już wykonywać posługi następcy św. Piotra. Jest to dla nas, ludzi wierzących, decyzja głowy Kościoła, która chciałaby, żeby na jej miejsce przyszedł ktoś, kto Łódź Piotrową będzie prowadził dalej, odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, w pełni posługując Kościołowi tak, jak Opatrzność Boża będzie sobie tego życzyć.

To również okazja, by przypomnieć, że Kościół jest ponadczasowy.

Tak, oczywiście Kościół jest ponadczasowy. Jednak pamiętajmy, że głowa Kościoła zawsze funkcjonowała w historii. Ojciec Święty stał na straży tego wszystkiego, co jest zapisane w Ewangeliach, a także na straży tych, którzy w głowie Kościoła widzą następcę św. Piotra.

Ta sytuacja jest bez precedensu, co podkreślają komentatorzy. Kościół jest gotowy na tę decyzję papieża?

To jest sytuacja wielkiego wyzwania. To jest dla nas konieczność mobilizacji do modlitwy, ofiary, do tego, by czas spożytkować na to, by wspierać wybór nowego Ojca Świętego. To pretekst do zastanowienia się i refleksji nad naszą osobistą religijnością, nad życiem wiary każdego z nas.

Jakim sygnałem dla Kościoła jest decyzja Benedykta XVI?

Decyzja papieża w jeszcze wyraźniejszy sposób pokazuje, że stajemy wobec nowych wyzwań, wobec trudnych sytuacji, które są widoczne we współczesnym świecie. Być może potrzeba jest, by nowy Ojciec Święty na nowe wyzwania, na nowe zagrożenia odpowiedział. To sygnał, że nowy Ojciec Święty będzie musiał poszukać odpowiedzi na te wyzwania.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook