Jedynie prawda jest ciekawa


Krzyż - In hoc signo vinces!

29.03.2013

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja! Gdyby nie ten fakt – próżna byłaby nasza wiara.

Zaczyna się trzecie tysiąclecie odkąd Chrystus wędrował przez Galileę, by dojść na Miejsce Czaszki – na Golgotę. Z klęski ukrzyżowania narodziło się zwycięstwo Zmartwychwstania.

Nim zaświtał poranek Zmartwychwstania Odkupiciel przeszedł Drogę Krzyżową. Na jej końcu był Krzyż. Ze znaku hańby drzewo krzyża stało się symbolem wiary. Dzisiaj wielu chce ten znak wyrugować z przestrzeni publicznej. Tak jak zniknęła gdzieś w odmętach dziejów zabudowa jerozolimskiej Via Dolorosa.

Kultura naszego narodu została ukształtowana w ostatnim tysiącleciu przez wartości chrześcijańskie. Chrześcijaństwo było osnową państwa polskiego. Nie istnieje neutralność światopoglądowa  państwa, na którą powołują się niejednokrotnie przeciwnicy obecności krzyża i innych symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Każde państwo budowane jest na wartościach.

My, Polacy dalej więc będziemy wędrować po Polsce – drogą powrotu do źródeł, do kośćca polskości. Kiedy Mieszko I przyszedł do chrzcielnicy w Wielką Sobotę 966 roku zaczął tkać ową osnowę, na której on i Bolesław Chrobry, zbudowali Państwo Polskie, wprowadzając nas do zbudowanej na chrześcijaństwie Europie.

Symbolika krzyża przewija się – w zaskakujący sposób, ze znakami pradawnych Sarmatów, wielkich stepowych jeźdźców, którzy zniknęli około IV wieku po narodzeniu Chrystusa. To w ich kulturze, o dziwo, pojawia się krzyż przeniesiony z niej do niepowtarzalnej polskiej heraldyki. Te sarmackie insygnia „tamgi” były dla polskiej szlachty dowodem, że jest ona w prostej linii sarmacka. Powstała więc cała sarmacka ideologia i kawaleryjska tradycja.

Czteroramienny krzyż wpisany w koło jest zaś przedchrześcijańskim symbolem światła i słońca. Oznaczał zdrowie i życie. W chrześcijaństwie znaczenie tego znaku w odniesieniu do Chrystusa jako Światłości i Odkupiciela narzuca się samo przez się. 

Wsłuchajmy się więc w opowieść o Jezusie z Nazaretu, zmarłym w 33 roku nowej ery i z martwych Powstałym. O Jezusie, skazanym na ukrzyżowanie za panowania cesarza Tyberiusza, gdy prokuratorem Judei był Poncjusz Piłat, który ugiął się przed żądaniem Sanhedrynu i skazał wędrownego cudotwórcę na śmierć.

Jezus nie rzucał wyzwania władzom imperium, nie pozostawił po sobie tajnej organizacji i politycznego przesłania. Nie dowiedziono mu żadnej winy. Nauczał po prostu „Jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje”.

Jezus przyszedł na świat w ubogiej grocie koło Betlejem. To był zamysł nieprzypadkowy. Człowiek miał nie bać się Boga, miał go szukać i znaleźć – bez lęku, w ubogim żłobie. Papież Franciszek pokazuje nam tą drogę.

Na końcu tej drogi jest Krzyż – Znak znaków.  Próbuje się go wyrugować z przestrzeni publicznej. Ci  wolnomyśliciele, których drażni krzyż są nie tyle złowieszczy, co groteskowi w swym zapędzie do nowoczesności. Gdy w V wieku po narodzeniu Chrystusa rozpadł się rzymski ład i Cesarstwo Rzymskie przestało istnieć, to depozytariuszem łacińskiego ładu stał się wówczas biskup Rzymu.

Wiara skromnych rybaków, która potrafiła wypełnić duchową pustkę – „ostatecznie rozwinęła triumfalny sztandar Krzyża na ruinach Kapitolu” – pisał Edward Gibbon, autor „Zmierzchu i upadku Cesarstwa Rzymskiego, krytyczny wobec chrześcijaństwa wolnomularz.

Dzisiaj dyktat krzewicieli „kultury świeckiej” doprowadza do defensywy chrześcijaństwa. Co stać się może niebawem z Europą pokazuje przykład Francji, od czasów Karola Młota wielkiej córy Kościoła, w  której dzisiaj kościoły świecą pustkami (może poza Doliną Loary, historyczną Wandeą), a islam kroczy dumnie przez jej terytorium. 

Totalitaryzmy XX wieku, narodowy socjalizm i komunizm, swoją drogę ku władzy zakończyły rozprawą z religią w jej tradycyjnej formule, wprowadzając na jej miejsce własną obrzędowość. Czerwony kolor flag, mumifikowanie nowych „świętych”, parady i pochody oraz symbole – swastykę i skrzyżowane młot i sierp.

Sam krzyż jako symbol chrześcijański był znany i propagowany długo przed Konstantynem.  To wprost wynika z Pism Tertuliana, Orygenesa, Barnaby, Klemensa Aleksandryjskiego. Ba, krzyż przewija się przez całe niemal dzieje ludzkości. Krzyż jest świętym znakiem odkupienia. Znakiem tym Kościół rozpoczyna wszelkie czynności, błogosławi nim i poświęca

Znak krzyża stał się z czasem powszechniej używany niż znak ryby. W sensie mistycznym symbolizuje mękę Chrystusa, wypełnienie dzieła Zbawienia.  W świecie chrześcijańskim jest obecny w kościołach, na nagrobkach, na pomnikach, na tarczach herbowych, na flagach i sztandarach, w miejscach pracy i w szpitalach. Podczas chrztu kapłan kreśli na czole znak krzyża. Księża to nie są kolekcjonerzy antyków – jak mówi papież Franciszek. Mają być pasterzami, dającymi przykład owczarni Pana.

- Aby przez krzyż, który wskutek zwycięstwa Baranka stał się zbawieniem, pasterz zachował na przyszłość nienaruszone stado – mówi tekst modlitewny Pontificale Romanum. 

Pogański cesarz Konstantyn Wielki (272–337), uczynił krzyż  swoim godłem i umieszczał go na monetach i sztandarach wojskowych. To Konstantyn wydał w 313 r. edykt mediolański. Za jego panowania w 325 r. zebrał się sobór nicejski. Przed bitwą przy moście Mulwijskim w roku 312 cesarz miał ujrzeć na niebie krzyż oraz usłyszeć słowa In hoc signo vinces! („Pod tym znakiem zwyciężysz”).

Nim to się stało Neron oskarżył chrześcijan o spalenie Reizmu w 64 r. p.n.Chr. Domicjan skazywał nieugiętych wyznawców Chrystusa na śmierć. Dioklecjan zarządził zniszczenie wszystkich kościołów i spalenie wszystkich zwojów Biblii. Krew męczenników przygotowała więc nawrócenie Rzymu. 

Dzisiaj chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią. Giną, cierpiąc niewyobrażalne męczarnie, wyznawcy Chrystusa w Indiach, w Nigerii, w Sudanie.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nikt chyba nie przypuszczał, że chrześcijaństwo stanie się oficjalna religią Cesarstwa Rzymskiego. Dla wyznawców Chrystusa triumf chrześcijaństwa i Krzyża jest wolą Boga.

Artur S. Górski

fot. YouTube

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook