Jedynie prawda jest ciekawa


Krzysztof Szczerski: Zachód nie zrezygnuje z interesów z Putinem

14.07.2014

Nazywa się go „imperialistycznym agresorem” ale przyjmuje na salonach - mówi o rosyjskim przywódcy prof. Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Zszokował nas wczoraj widok wygodnie rozsiadającego się Władimira Putina na stadionie Maracana podczas meczu finałowego mundialu. Wystąpił tam jako gość honorowy FIFA, zasiadł obok Seppa Blatera i kanclerz Merkel. Czy to są właśnie osoby, z którymi świat musi się liczyć?

Krzysztof Szczerski: To nie pierwszy od początku konfliktu ukraińskiego sygnał, że nie ma mowy o żadnej politycznej izolacji Władimira Putina. Gdyby ktoś spojrzał na jego kalendarz wizyt zagranicznych to nie dostrzegłby, że jest przywódcą państwa, które dokonało pierwszej w XXI wieku brutalnej agresji na drugie państwo. Kalendarz spotkań międzynarodowych Władimira Putina ostatnio nie zmienił się w ogóle. Odbył wizytę z okazji lądowania w Normandii, był w Austrii, gdzie podpisał umowę na budowę South Stream, a teraz przyjechał na finał mundialu. Zapewne także dlatego, że jest organizatorem kolejnego mundialu, co też jest szokujące, że nie zostało to ani cofnięte, ani nawet zawieszone z powodu agresji na niepodległą Ukrainę. I Putin spotyka się z innymi przywódcami tak, jakby nic się nie stało.

Czyli szumnie zapowiadane sankcje okazały się fikcją?

W tej kwestii konieczne jest oddzielenie faktów od słów. Gdyby analizować wyłącznie fakty to nie ma żadnej różnicy w funkcjonowaniu Władimira Putina po najechaniu na terytorium Ukrainy. W słowach nazywa się go imperialistycznym agresorem, ale różnicy w traktowaniu go nie ma kompletnie żadnej.

Jakim sygnałem dla Polski jest ten obraz, Putin i Merkel razem, znów bardzo blisko?

Nie musimy patrzeć na trybuny Maracany, żeby ten sygnał odczytać, my go dostaliśmy już jakiś czas temu. W końcu rozmowy na temat przyszłości Ukrainy odbywają się bez nas. I, co jeszcze grosze, toczą się pod dyktando pani Merkel i pana Hollanda, którzy próbują Ukrainie narzucić przymus wyjścia naprzeciw rosyjskim oczekiwaniom. Znów zalecam spojrzeć na fakty, które są takie, że Polska została wykluczona z rozmów o przyszłości Ukrainy. Zachód nie po raz pierwszy w historii staje po stronie silniejszego, choć niby nazywa go agresorem. Dla mnie to jest powtórka z tego, jak Zachód potraktował kraje Europy środkowej i wschodniej po II Wojnie Światowej. Wtedy także od tych krajów, gdzie wkraczały wojska radzieckie oczekiwano spolegliwości wobec „kagiebistycznej” władzy, która tam miała zapanować. Zachód ma swoje poważne interesy z Rosją i w imię tych interesów jest gotów tak naprawdę poświęcić całą naszą część europy. Teraz w imię dobrych relacji Zachodu z Rosją ma się poświęcić Ukraina. Przez chwilę zagrożeniem dla tego układu była Polska, która jako część Zachodu mogła nie zgodzić się z taka polityką, ale właśnie zostaliśmy z tego wykluczeni. Nie mogliśmy się temu sprzeciwić, bo nasza polityka zagraniczna jest dziś bardzo słaba.

Pokazano Sikorskiemu i Tuskowi miejsce w szeregu?

Żal mi Polski pod ich rządami. Bo jeszcze niedawno, za czasów Lecha Kaczyńskiego, Polska była krajem koniecznym w takich ustaleniach i dyskusjach o przyszłości Europy. Teraz jest krajem niekoniecznym. Nikt nawet po nas nie zapłacze, bo Tusk i Sikorski są tak słabo utożsamiani z Polską. To jest przykre.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook