Jedynie prawda jest ciekawa


Krzysztof Szczerski: Trzy bariery dla uchodźców ze Wschodu

29.01.2016

Pomóc należy przede wszystkim ludziom realnie zagrożonym eksterminacją, jak najbliżej miejsca ich dotychczasowego życia – o obowiązkach Unii oraz współpracy Polski z innymi krajami Europy środkowej mówił Krzysztof Szczerski w Radiu Wnet.

Są trzy bariery które imigrantom trzeba postawić. Pierwsza to pomoc na Wschodzie, druga to pomoc w Turcji – trzecia – granice zewnętrzne UE. Jeśli one będą działały, to będą do Europy napływali rzeczywiście tylko uchodźcy , którym mamy obowiązek pomóc. Natomiast falę imigracji ekonomicznej trzeba zatrzymać – mówił prof. Szczerski.

W czwartek prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydent Chorwacji. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że współpraca między naszymi krajami jest praktycznie niezbędna.

– Polska, Chorwacja, Rumunia, grupa Wyszehradzka, kraje nadbałtyckie, Bułgaria to są te kraje, które muszą ze sobą bardzo intensywnie współpracować po to, żeby ten nasz głos rozsądku, który wielokrotnie z tej strony Europy, był lepiej słyszany.

Minister dodał również, że musimy prowadzić skoordynowane inwestycje – tak żebyśmy mogli powiedzieć realnie, że się połączyliśmy infrastrukturalnie w tej części Europy w konkretnych sprawach: transportu kolejowego, drogowego, infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej.

-Chodzi o to, by Europa Środkowa była postrzegana jako jeden organizm – powiedział.

Zauważył, że podstawowym zadaniem Polski w Unii Europejskiej jest strzeżenie wschodniej granicy, a kraje nie będące krajami granicznymi powinny wspierać ochronę granic. Zła kontrola granic powoduje takie sytuacje jak obecny kryzys migracyjny.

Profesor Szczerski wyraził również przekonanie, że otwieranie granic Europy dla imigrantów ze Wschodu było błędem.

- Wobec tego szturmu, którego wszyscy się spodziewamy musimy mieć inne narzędzia. Przede wszystkim pomóc ludziom realnie zagrożonym eksterminacją, jak najbliżej miejsca ich dotychczasowego życia – mówił.

ansa/radio Wnet

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook