Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Platforma nagina konstytucję

14.09.2012

Sposób ratyfikowania przez Polskę traktatu akcesyjnego Chorwacji do Unii Europejskiej wywołał burzę w Sejmie. Koalicja rządowa przeforsowała tryb uproszczony, w którym na wyrażenie zgody wystarcza zwykła większość głosów. PiS postulowało, by do ratyfikacji potrzebna była większość 2/3 głosów, ale uchwała w tej sprawie przepadła w głosowaniu. O konsekwencjach odrzucenia wniosku opozycji rozmawiamy z posłem PiS, Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Jaką groźbę może pociągnąć za sobą zastosowany przez koalicję rządową uproszczony tryb ratyfikacji traktatu akcesyjnego Chorwacji?

Krzysztof Szczerski: Groźba polega na tym, że jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieli naszą opinię, a także opinię ekspertów sejmowych, którzy przygotowywali ekspertyzy na potrzeby tej ratyfikacji, że właściwy do niej jest art. 90 konstytucji (o wymaganej większości 2/3 głosów – Stefczyk.info), to TK może uznać całą ustawę ratyfikacyjną za niezgodną z konstytucją. I nakazać Sejmowi ponowne uchwalenie tej ustawy we właściwym trybie. A biorąc pod uwagę tempo pracy Trybunału, może dojść do takiej sytuacji, że Polska będzie musiała wycofać z Unii Europejskiej zgodę na ratyfikację i cały proces jeszcze raz przeprowadzić w polskim parlamencie.

Dlaczego PiS chce zaskarżyć tryb ratyfikacji do TK?

Dlatego, że w naszej opinii, popartej ekspertyzami, traktat akcesyjny Chorwacji stanowi prawo pierwotne Unii Europejskie. Zmienia on bowiem sposób podziału głosów w Radzie UE, zmniejszając siłę polskiego głosu. To, naszym zdaniem, wyczerpuje art. 90 konstytucji, który mówi o tym, że każdy transfer naszej suwerenności na poziomie europejskim wymaga 2/3 głosów. A liczenie siły polskiego głosu w strukturach europejskich jest transferem suwerenności. Zmniejsza bowiem wpływ naszego kraju na wykonywanie kompetencji jakimi włada Rada UE.

Według rządu zmiana jest tak niewielka, że nie ma powodu, by stosować konstytucyjne obostrzenia…

Nie ma czegoś takiego jak buchalteria suwerenności. Że jak utracimy połowę głosów w Radzie UE, to już jest utrata suwerenności, a jak tracimy niewielką ilość głosów, to tej utraty suwerenności nie ma. Chodzi o zasady.

Dlaczego więc Platforma Obywatelska tak upierała się przy uproszczonym trybie ratyfikacji?


Platforma do granic możliwości nagina konstytucję, by uniknąć konieczności rozmowy z opozycją. Do precedensu doszło przy zgodzie na utworzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Teraz  mamy  Chorwację, następny będzie pakt fiskalny, a potem – unia bankowa. Towarzyszyć temu będą naciski na Trybunał Konstytucyjny, by nie uznawał racji opozycji.  Donald Tusk stwierdził w Sejmie, że opozycja nadużywa Trybunału. To  bardzo groźna zapowiedź oznaczająca polityczną delegalizację przez premiera dopuszczalnej prawnie procedury, jaką jest wnoszenie skarg do TK. A wszystko po to, by zmiany relacji Polski z Unią Europejską dokonywać metodą faktów dokonanych.

JKUB

[fot.PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook