Jedynie prawda jest ciekawa


Kryzys puka do drzwi

01.09.2012

Gaworzenia premiera Tuska i ministra Rostowskiego „o zielonej wyspie” spowodowały przekonanie, że źle to jest poza naszymi granicami i dzięki światłym rządzącym, kryzys nas będzie zawsze omijał - pisze na blogu poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Afera Amber Gold i zapowiedź umieszczenia w porządku czwartkowych obrad Sejmu informacji premiera Tuska na ten temat, spowodowała, że komunikat GUS o poziomie wzrostu PKB za II kwartał tego roku i jego elementach składowych, przebiegł przez media bez specjalnego zainteresowania.

A niestety sygnalizuje on zjawiska w najwyższym stopniu niepokojące w polskiej gospodarce, do których kompletnie nie jesteśmy przygotowani. Ba ciągłe gaworzenia premiera Tuska i ministra Rostowskiego „o zielonej wyspie” spowodowały przekonanie, że źle to jest poza naszymi granicami i dzięki światłym rządzącym, kryzys nas będzie zawsze omijał.

Nic bardziej błędnego. Wzrost PKB za II kwartał wyniósł zaledwie 2,4% i był wyraźnie niższy od 2,9%, czego spodziewali się analitycy. Zwracam uwagę, że mówimy o wzroście za kwartał, w którym kończyła się duża część inwestycji na Euro 2012, a także odwiedziło nas dodatkowo około 500 - 600 tysięcy kibiców z zagranicy.

Załamał się dotychczasowy motor wzrostu polskiego PKB, czyli popyt krajowy, który do tej pory odpowiadał za blisko 60% co kwartalnego wzrostu. Zamiast spodziewanego wzrostu popytu krajowego mieliśmy w II kwartale jego spadek o 0,2 pkt proc. w stosunku do analogicznego kwartału roku ubiegłego i to w sytuacji takiego najazdu gości zagranicznych.

Spadek popytu krajowego miał miejsce po raz pierwszy od kryzysowego III kwartału roku 2009.

Negatywny wpływ na wzrost miał też drugi czynnik czyli akumulacja, która spadła o 1,1 pkt proc. w ujęciu rocznym przy czym jej części składowe to spadek zapasów o 1,5 pkt proc. i wzrost inwestycji o zaledwie 0,4 pkt proc. Jeszcze raz przypomnijmy mówimy zaledwie o takim symbolicznym wpływie inwestycji na wzrost w kwartale, w którym finiszowano ze znaczną częścią inwestycji na Euro 2012.

Wzrost w II kwartale uratował więc tzw. eksport netto, który wzrósł o aż o 2,6 pkt proc. co było spowodowane głównie spadkiem importu i jednak niewielkim wzrostem eksportu. Okazuje się, że i ten optymistyczny czynnik może być zaledwie krótkookresowy bo przecież sytuacja u głównych odbiorców naszego eksportu (kraje strefy euro), bardzo szybko ulega pogorszeniu.

Wszystko więc wskazuje na to, że w kolejnych kwartałach tego roku może być tylko gorzej, nic bowiem nie świadczy o tym, że może rosnąć popyt krajowy czy inwestycje. Także wskaźnik eksportu netto pewnie ulegnie pogorszeniu, bo słabnie popyt na nasz eksport.

W tej sytuacji już w I kwartale przyszłego roku, zamiast spodziewanego wzrostu PKB (niskiego, ale jednak wzrostu), może dojść do jego spadku, a spadek PKB w dwóch kolejnych kwartałach roku to właśnie kryzys.

Wyraźne spowolnienie wzrostu PKB w II kwartale (w I kwartale ten wzrost wyniósł jeszcze 3,5%) i spadek popytu krajowego oznacza załamanie dochodów budżetowych zwłaszcza z podatku VAT.

I rzeczywiście w marcu i kwietniu wpływy z VAT w wielkościach bezwzględnych były niższe niż w tych samych miesiącach roku 2011, co oznacza że w roku 2012 wpływy z VAT nie tylko nie będą wyższe niż w roku 2011, ale mogą być wręcz niższe.

Jest to sytuacja, która nie wydarzyła się w Polsce już od wielu lat i ma ona miejsce w sytuacji kiedy poziom inflacji jest wyraźnie wyższy niż tej przyjęty w ustawie budżetowej. W budżecie bowiem przyjęto wskaźnik inflacji na poziomie 2,8%, a w pierwszych miesiącach tego roku wskaźnik inflacji wynosił ponad 5%, a obecnie obniżył się do około 4%.

Przy prawie średnio dwukrotnie wyższym wskaźniku inflacji w stosunku do tego zaplanowanego wpływy z VAT-u powinny być wyższe w stosunku do tych zaplanowanych i to bardzo wyraźnie bowiem oddziałuje na nie pozytywnie aż dwa czynniki wzrost gospodarczy i wyższa inflacja.

Jeżeli te tendencje w dochodach podatkowych się utrzymają (szczególnie w podatku VAT), a wszystko wskazuje na to, że tak niestety będzie, to minister Rostowski na jesieni znajdzie się w nie lada kłopocie. Brak około 12 mld zł dochodów z VAT, nie da się niczym załatać.

Jak to spowolnienie, a być może i spadek PKB w następnym roku będzie rzutował na rynek pracy, nietrudno przewidzieć. Już w tej chwili mimo szczytu prac sezonowych bezrobocie nie spada, i wynosi 12,3% co oznacza, że w I kwartale przyszłego roku może sięgnąć 14%, a wtedy bez pracy będzie w Polsce 2,5 mln ludzi.

Kryzys puka do polskich drzwi, a Donald Tusk ze swoimi PR-owcami w głównej mierze koncentrują się na działaniach, które mają zapobiec utracie punków poparcia dla Platformy w kolejnych badaniach opinii publicznej w związku ze skutkami afery Amber Gold.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook