Jedynie prawda jest ciekawa


Kryzys patriotyzmu

22.12.2011

W przeciwieństwie do cyklicznych debat związanych ze spotkaniami Rady Europejskiej, ostatnia ujawniła nie tylko dążenie do ograniczania naszej suwerenności, ale wprost do jej przeniesienia na poziom Unii.

Co prawda proces ograniczania suwerenności państwowej jest zjawiskiem stałym i mającym miejsce już od dawna, ale do tej pory dominowała narracja, iż podzielona suwerenność państw członkowskich wzmacnia i bezpieczeństwo narodowe i rozwój ekonomiczny i wreszcie gwarantuje nowy model wzmocnionej, chociaż wykonywanej wspólnie, suwerenności. Bo rzeczywiście - unia polityczna nie tylko nie musi likwidować suwerenności, ale i na ogół państwa zawierają unie właśnie po to, by zachować wolność narodową i bezpieczeństwo.

Natomiast propozycja ministra spraw zagranicznych stworzenia Stanów Zjednoczonych Europy oznacza zupełne przeniesienie suwerenności z państw unijnych na poziom samej Unii. Oznacza to, że państwa przy zachowaniu nawet szerokiej autonomii, ale mniejszej niż w amerykańskich stanach, zachowujących suwerenność budżetową, stają się jedynie prowincjami tego superpaństwa o nazwie Unia Europejska.

Jeszcze bardziej szokująca jest propozycja lidera opozycji stworzenia armii europejskiej pod wodzą Prezydenta Europy. Wszystko to dzieje się w klimacie entuzjastycznej ucieczki od narodowej wolności. Propozycje wypowiadane "prywatnie" przez ministra wspierają oficjalnie premier i Prezydent, a publicyści i urzędujący ambasadorowie zachwycają się rezygnacją z narodowej podmiotowości.

Ten poziom debaty nad sposobami i skalą rezygnacji z naszej narodowej wolności jest przejawem zupełnie zadziwiającego zaniku samozachowawczego instynktu naszego narodu. Normalny naród nie tylko nie rezygnuje z własnej podmiotowości, ale traktuje ją jako najwyższą wartość i broni jej wszelkimi dostępnymi środkami. Tak też było w przeszłości z naszym narodem, heroicznie, w każdym pokoleniu zrywającym się do walk o wolność. Naród, jeżeli chce być właśnie narodem, jest wspólnotą polityczną, dąży do zagwarantowania sobie pełnej podmiotowości i wolności.

Natomiast rezygnując z podmiotowości, którą definiuje suwerenne państwo, naród redukuje się do poziomu grupy etnicznej, swego rodzaju 'tutejszych' nie aspirujących, poza zachowaniem tożsamości etnicznej, do odgrywania roli politycznej, do współkształtowania swojej teraźniejszości i przyszłości. Ton obecnej debaty przypomina zapewnienia ostatniego króla, zawarte w jego abdykacji, że czyni to dla "dobra rodaków".

Choć fundamentem przezwyciężenia obecnej dekadencji naszego narodu musi być rewolucja wychowawczo-edukacyjna, to musi ten proces być uzupełniony o odrodzenie polityczne, przezwyciężające niepoważne spory współczesnych partii oligarchicznych. Dopiero to odrodzenie polityczne stworzy ramy dla skutecznej odpowiedzi na narodowe i cywilizacyjne wyzwania, stworzy ramy dla aktywności narodu przezwyciężającego obecną moralna i narodową zapaść. Ale skutecznym motorem tego procesu może być naród, który przezwycięży kryzys własnej tożsamości i własnego patriotyzmu. Naród, który poświeceniem i siłą swego ducha odzyska, traconą dzisiaj, możliwość kształtowania własnego losu.

Marian Piłka

[fot.arch.]Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook