Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk:Trudno nie zauważyć celowego blokowania TV Trwam

21.12.2013

"Gdyby nie szeroki ruch społeczny, który się stworzył w obronie Telewizji Trwam, to w ogóle nie dostała by tej koncesji."

Stefczyk.info: Telewizja Trwam pojawi się na multipleksie 15 lutego. Czemu tak późno, skoro wszystkie formalne sprawy zostały wcześniej dopełnione?

Elżbieta Kruk, poseł PiS, była przewodnicząca KRRiT: To jest pytanie otwarte. Tutaj widać wyraźnie złą wolę organów mających wpływ na przebieg tego postępowania. Trudno tutaj nie zauważyć pewnego celowego blokowania wejścia Telewizji Trwam na rynek naziemny. Cała historia – zarówno tego drugiego postępowania, o nadawanie z pierwszego multipleksu, jak i pierwszego postępowania na to wskazuje. Pierwsze postępowanie to przecież zupełnie nieuzasadniona odmowa wydania koncesji, a teraz, po uzyskaniu koncesji wskutek drugiego postępowania, wyszły na jaw kuriozalne sprawy. Przede wszystkim niezgodna z ustawą decyzja administracyjna – zwana decyzją rezerwacyjną, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To jest coś niebywałego. Dlatego Telewizja Publiczna mogła z czystym sumieniem okupować pierwszy multipleks, chociaż zgodnie z ustawą o wdrożeniu telewizji cyfrowej, powinna była go opuścić już latem tego roku.

Czemu Telewizja Polska tak nagle zmieniła decyzję?

Trudno to stwierdzić. Jestem przekonana, że gdyby nie szeroki ruch społeczny, który się stworzył w obronie Telewizji Trwam, to Telewizja Trwam w ogóle nie dostała by tej koncesji. Ten ruch z czasem rozszerzył swoje cele, stając się ruchem w obronie wolnych mediów i wolności słowa w Polsce. Uważam, że ogromny wpływ miał ten konsekwentny napór społeczny. Proszę zauważyć, że ta decyzja Telewizji Publicznej zbiegła się z kolejnym przedsięwzięciem społecznym, z tzw. skargą obywatelską, którą podpisało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Czy myśli pani, że ten ruch społeczny i decyzja o tym, że Telewizja Trwam wchodzi 15 lutego na multipleks zapoczątkuje otwarcie się na kanały niezależne?

Mam nadzieję, że tak jest. Ale trudno jest mi przewidzieć czy tak się stanie. Poczekajmy z tą radością z wejścia Telewizji Trwam na multipleks, do chwili kiedy to się rzeczywiście stanie. Już latem tego roku wydawało się, że uzyskaliśmy coś co nam się słusznie należy. To jest przecież walka o nasze prawa – rynek telewizji naziemnej powinien być zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji skonstruowany tak, aby służył widzą – czyli musi być odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Natomiast wszystkie działania organów, które przybliżają tą możliwość zdają się być wymuszone przez ten ruch społeczny. Mam nadzieję, że pokazał on, że Polacy są świadomi swoich praw, o które potrafią walczyć do skutku, czyli dopóki zostanie skonstruowany spluralizowany rynek telewizji naziemnej.

Czy przez te dwa miesiące, do 15 lutego, coś się jeszcze może zdarzyć?

Zobaczymy. Mam nadzieję, że nie. Ale doświadczenie tych wszystkich postępowań związanych z uruchomieniem pierwszego multipleksu pokazuje, że trzeba być ostrożnym. Głęboko wierzę, że Telewizja Trwam zacznie wtedy nadawać, ale z entuzjazmem poczekajmy.  

not. mc
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook