Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Zawiadomimy prokuraturę o działaniach KRRiT

08.07.2012

Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - zapowiada posłanka Elżbieta Kruk w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Elżbieta Kruk podkreśla, że informacje z raportu Najwyższej Izby Kontroli potwierdziły niektóre z wcześniejszych  ustaleń podczas posiedzeń Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu w zakresie niegospodarności. Jej  zdaniem skala  wsparcia nadawców, jakim jest rozkładanie opłat koncesyjnych na raty przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - była porażająca.

- Co istotne, na liście spółek „wspartych” przez KRRiT znalazły się trzy spółki, które chwilę wcześniej otrzymały od Krajowej Rady koncesję umożliwiającą nadawanie naziemne, z takim uzasadnieniem, że są finansowo dobrze przygotowane do tych projektów - zaznacza Kruk. I przypomina, że jedynym uzasadnieniem KRRiT, nieprawdziwym zresztą, odmawiającym Fundacji Lux Veritatis koncesji była kwestia finansowa. - Teraz widzimy, jak wiele było nieprawidłowości w tym procesie koncesyjnym i jak wiele nieuzasadnionych argumentów stosowano - dodaje.

Według Elżbiety Kruk KRRiT nie tyle źle oceniła wiarygodność tych spółek, ile przyjęła nieznane kryteria. Teraz, po opublikowaniu raportu NIK, wyraźnie widać, że podawane publicznie podczas posiedzeń sejmowej Komisji Kultury oraz sejmowej Komisji Kontroli argumenty finansowe były nieprawdziwe - uważa posłanka.

Jej zdaniem działania i decyzje Krajowej Rady idą wbrew interesowi publicznemu. - Przypominam, że możliwość nadawania naziemnego opiera się na użytkowaniu częstotliwości, które są dobrem narodowym i co ważne - rzadkim. Stąd konieczność koncesjonowania tej działalności. Jest to prawo ekskluzywne, pewnego rodzaju „bonus”, który dostają nadawcy. Możliwość nadawania naziemnego daje pozycję na rynku - mówi posłanka w rozmowie z Naszym Dziennikiem.  I zwraca uwagę, że największymi nadawcami w zakresie oglądalności i możliwości korzystania z reklamy są ci, którzy nadają naziemnie.

- Telewizja Publiczna i komercyjni nadawcy TVN i Polsat to tradycyjni nadawcy naziemni. Ta dodatkowa pomoc w żadnym razie nie tłumaczy się więc interesem publicznym. Rozumiałabym takie tłumaczenie, jeśli podjęto by te działania w stosunku do stacji muzycznej nadającej np. muzykę klasyczną.- mówi Kruk. I zaznacza, że w tych decyzjach Krajowej Rady, które zostały podjęte nie dostrzega żadnego interesu publicznego. - Jedyne, co dostrzegam, to interes strony. Jeśli taka decyzja podejmowana jest dwa, trzy miesiące po wydaniu decyzji dającej prawo do nadawania naziemnego na tej oto podstawie, że te podmioty są w dobrej sytuacji finansowej, to jest skandaliczne. Żyjemy w matriksie - mówi Elżbieta Kruk. Posłanka zapowiada, że jeżeli  Najwyższa Izba Kontroli nie zawiadomi prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez KRRiT, działanie takie podejmie Klub Prawa i Sprawiedliwości.

ansa/ Nasz Dziennik

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook