Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: TVP - ani publiczna ani polska

23.10.2014

- To jest działanie zmierzające wprost do rozbicia wizerunku tradycyjnej rodziny, a nie do jej ochrony i propagowania wartości rodzinnych - komentuje Elżbieta Kruk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, b. szefowa KRRiT decyzję TVP o emisji spotów propagujących homoseksualizm.

Stefczyk.info: - Jaki Pani skomentuje decyzję TVP w sprawie emisji spotu popierającego homoseksulane związki partnerskie?

Elżbieta Kruk: - To już nie pierwszy raz, kiedy telewizja zwana polską a już na pewno na duży wyrost publiczną, mimo wszystko kolejny raz nas zaskakuje. Mimo tej pełnej świadomości, że Telewizja Polska nie realizuje dziś misji publicznej. Jest nie tylko takim tworem komercyjno-rządowym, a nie publicznym ale też płynącym z tym takim dziwnym trendem atakowania najistotniejszych wartości konstytuujących polskie społeczeństwo - mówię tu o wartościach zarówno narodowych jak i chrześcijańskich.

Ta decyzja jest tym bardziej skandaliczna, że, moim zdaniem, jest ona jawnym złamaniem zapisów o radiofonii i telewizji, w szczególności złamaniem art. 18. i 21. tej ustawy, które nakazują zarówno radiofonii i telewizji w ogóle a telewizji publicznej w szczególności - respektowanie wartości chrześcijańskich jak i umacnianie i ochrona rodziny. A tego nie tylko tutaj nie widać, ale to jest działanie zmierzające wprost do rozbicia wizerunku tradycyjnej rodziny, a nie do jej ochrony i propagowania wartości rodzinnych.


Telewizja i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji tłumaczą się, że to jest ważny problem społeczny - przeciwdziałanie dyskryminacji mniejszości seksualnych...


- Ale nikt dotąd nie przedstawił żadnych dowodów na tę dyskryminację - ani telewizja publiczna ani Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, chętnie karząca innych za wątpliwe i rzekome przekroczenia przepisów ustawowych. Gdzie ta dyskryminacja ma miejsce w Polsce?


Parę lat temu TVP odmówiła emisji spotu kampanii "Nie dla rozwodów" i dopiero po głośnych protestach zmieniła zdanie, wiosną br. z cenzurą spotkał się spot Solidarnej Polski "Nie dla homo". Natomiast spoty homoseksualnego lobby nie napotykają na żadne problemy. Czy można mówić o nierównoważnym traktowaniu obu stron tego sporu?

- Tutaj, jak widzimy TVP jest bardzo otwarta i chętna . To oznacza, że jej działania idą wbrew naszym najżywotniejszym interesom jako narodu polskiego. Warto też tutaj przypomnieć takie działania jak to, że TVP nie robi nic w sprawie kreowania polskiej polityki historycznej, natomiast wspierała tę niemiecką, puszczając serial "Nasze Matki, Nasi Ojcowie". A to tylko jeden z takich przykładów, które jak wspomniałam, dawno oduczyły nas nazywać tę telewizję publiczną i dziwne, że wciąż nazywamy ją polską.

Przeciwko tej kampanii protestuje bardzo wiele osób, widzowie ślą listy do TVP i KRRiT. Ale jak można się przekonać, zarówno jedna jak i druga instytucja ignoruje te głosy...

- Ano ignorują, to taka przypadłość Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - są głuche na protesty społeczne, ale ja myślę, że nie należy ustawać. Takim przykładem tego, że Krajowa Rada musi się w końcu ugiąć przed naciskiem społecznym, była uporczywa, szeroko zakrojona i długotrwała kampania na rzecz przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Chodzi o to, żeby rzeczywiście nie ustępować.

Z własnego doświadczenia wiem, że Polacy, polskie społeczeństwo zbyt słabo reaguje na takie zdarzenia w mediach, nie tylko publicznych, w ogóle w mediach polskich. W innych krajach, choćby w Wielkiej Brytanii jeśli zdarzają się takie skandaliczne, szokujące rzeczy w jakimkolwiek medium, tam od razu pojawia się protest tysięcy widzów. W takiej sytuacji nie ma siły, żeby ich organ regulacyjny, Ofcom, nie zareagował. Dlatego tam też nadawcy inaczej na takie protesty reagują. Z pokorą i po cichu przyjmują kary organu regulacyjnego, tak, żeby nikt nie zauważył, że zostali ukarani. U nas pod tym względem sytuacja jest wręcz kuriozalna.


Czy Pani, komisja, posłowie Prawa i Sprawiedliwości będą starali się wpłynąć na TVP, KRRiT, żeby wycofała się z decyzji o emisji tego spotu?

- Oczywiście. To znaczy my możemy wpływać wyłącznie na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, będziemy nadal ją o to pytali i występowali o to, żeby podjęła działania w tym zakresie, bo jest do tego zobowiązana w świetle ustawy o KRRiT, ale też jako obywatele ślemy protesty, zarówno telewizji publicznej, jak i do Krajowej Rady.


Liczy Pani, że te naciski okażą się skuteczne?

- Nie wolno tracić wiary i ustawać w tych naciskach. Nawet w tych trudnych czasach, jakie mamy w Polsce pod tym względem, jest szansa, że obronimy swoje prawa. Bo to są nasze prawa.


not. zrk
[fot. J. Michalski]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook