Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Telewizja Trwam kamyczkiem, który uruchomi lawinę

14.02.2014

"Tego się najbardziej obawiano - rozbicia monopolu informacyjnego" - mówi poseł Elżbieta Kruk.

Stefczyk.info: Pani poseł, za kilka godzin na multipleksie zacznie nadawać Telewizja Trwam. Czy uważa pani, że wejście stacji redemptorystów do grona powszechnie dostępnych programów zmieni nasz krajobraz medialny?

Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT: Zdecydowanie tak. Uważam, że to niestety jedyna, ale jednak niezależna stacja mówiąca własnym głosem i łamiąca monopol informacyjny, który mamy dzisiaj w Polsce. To może być krok w dobrym kierunku. 

Czy pani zdaniem o. Rydzyk wraz z zespołem powinni zmienić coś w swojej ramówce, by dostosować się do widza?

Myślę, że w jakimś stopniu tak; zresztą sama Fundacja zapowiada tutaj zmiany. Jeśli jest możliwość dostępu do szerszego spektrum społecznego, to niewątpliwie trzeba tę ramówkę zmienić, by była bardziej dostosowana do widza. Chcę jednak podkreślić, że mówię tutaj o ramówce, a nie idei, która przyświeca stacji. Stacja, której ewangelizuje i jasno odwołuje się do nauczania Kościoła jest w Polsce bardzo potrzebna.

Wróży pani sukces Telewizji Trwam?

Trudno powiedzieć, wolałabym takie przewidywania na boku. Ale możemy ocenić tę sytuację na przykładzie Radia Maryja - kiedy redemptoryści dostali częstotliwości na nadawanie, to wówczas nikt nie wierzył, że redemptorystom się uda. Abstrahując od wyników słuchalności, które są różne, trzeba działalność Radia Maryja ocenić jako sukces. Odpowiada na zapotrzebowanie dużej grupy społecznej i myślę, że podobnie będzie z Telewizją Trwam.

Wspomniała pani o zmianie również w odbiorze tego, co dzieje się w Polsce. Czy pani zdaniem społeczeństwo zacznie inaczej patrzeć na III RP, jej wady i zalety?

Jestem przekonana, że tego się najbardziej obawiano, blokując przez 2 lata - rozbicia monopolu informacyjnego. Łatwo sobie wyobrazić, że widz, który nawet jest przekonany, że nie potrzebuje Telewizji Trwam, skacze po programach i otrzymuje informacje o wydarzeniu, które w innych telewizjach jest nieobecne albo pokazane karykaturalnie, i zaczyna się zastanawiać. 

Czy po wejściu Telewizji Trwam na multipleks inne stacje będą musiały zmienić swój przekaz? 

Mam nadzieję, że tak będzie, a Telewizja Trwam będzie kamyczkiem, który spowoduje lawinę w mediach w Polsce.

Jak pani myśli - gdyby nie wielkie i długotrwałe protesty w obronie Telewizji Trwam - to czy stacja redemptorystów otrzymałaby miejsce na multipleksie?

Nie jestem pewna. Ruch społeczny w obronie Trwam, który przekroczył oczekiwania - i upomniał się o wolność słowa i mediów - gdyby się nie stworzył, to Telewizja Trwam nie dostałaby koncesji. Wystarczy porównać, gdy przyznawano koncesję za pierwszym razem - urzędnicy KRRiT podejmowali swoją decyzję w gabinecikach, poza opinią publiczną. A ten cały ruch i debata, które powstały w Polsce, sprawiły, że KRRiT podjęła tę decyzję przy światłach reflektorów. Proszę też zwrócić uwagę, że nikt nie zgłosił się z programem religijnym - był jedynie dość dziwny pomysł na Wieczorna TV - a wszyscy inni się nie zgłosili. To także efekt nacisku społecznego.

Podsumowując, trzymam kciuki za Telewizję Trwam i chciałabym podkreślić, że sytuacja ze stacją redemptorystów pokazuje, że jeśli Polacy są świadomi praw i chcą o nie walczyć, to są w stanie je uzyskać, nawet pomimo takiej władzy, jaką mamy obecnie.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. wPolityce.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook