Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Telewizja Trwam kamyczkiem, który uruchomi lawinę

14.02.2014

"Tego się najbardziej obawiano - rozbicia monopolu informacyjnego" - mówi poseł Elżbieta Kruk.

Stefczyk.info: Pani poseł, za kilka godzin na multipleksie zacznie nadawać Telewizja Trwam. Czy uważa pani, że wejście stacji redemptorystów do grona powszechnie dostępnych programów zmieni nasz krajobraz medialny?

Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT: Zdecydowanie tak. Uważam, że to niestety jedyna, ale jednak niezależna stacja mówiąca własnym głosem i łamiąca monopol informacyjny, który mamy dzisiaj w Polsce. To może być krok w dobrym kierunku. 

Czy pani zdaniem o. Rydzyk wraz z zespołem powinni zmienić coś w swojej ramówce, by dostosować się do widza?

Myślę, że w jakimś stopniu tak; zresztą sama Fundacja zapowiada tutaj zmiany. Jeśli jest możliwość dostępu do szerszego spektrum społecznego, to niewątpliwie trzeba tę ramówkę zmienić, by była bardziej dostosowana do widza. Chcę jednak podkreślić, że mówię tutaj o ramówce, a nie idei, która przyświeca stacji. Stacja, której ewangelizuje i jasno odwołuje się do nauczania Kościoła jest w Polsce bardzo potrzebna.

Wróży pani sukces Telewizji Trwam?

Trudno powiedzieć, wolałabym takie przewidywania na boku. Ale możemy ocenić tę sytuację na przykładzie Radia Maryja - kiedy redemptoryści dostali częstotliwości na nadawanie, to wówczas nikt nie wierzył, że redemptorystom się uda. Abstrahując od wyników słuchalności, które są różne, trzeba działalność Radia Maryja ocenić jako sukces. Odpowiada na zapotrzebowanie dużej grupy społecznej i myślę, że podobnie będzie z Telewizją Trwam.

Wspomniała pani o zmianie również w odbiorze tego, co dzieje się w Polsce. Czy pani zdaniem społeczeństwo zacznie inaczej patrzeć na III RP, jej wady i zalety?

Jestem przekonana, że tego się najbardziej obawiano, blokując przez 2 lata - rozbicia monopolu informacyjnego. Łatwo sobie wyobrazić, że widz, który nawet jest przekonany, że nie potrzebuje Telewizji Trwam, skacze po programach i otrzymuje informacje o wydarzeniu, które w innych telewizjach jest nieobecne albo pokazane karykaturalnie, i zaczyna się zastanawiać. 

Czy po wejściu Telewizji Trwam na multipleks inne stacje będą musiały zmienić swój przekaz? 

Mam nadzieję, że tak będzie, a Telewizja Trwam będzie kamyczkiem, który spowoduje lawinę w mediach w Polsce.

Jak pani myśli - gdyby nie wielkie i długotrwałe protesty w obronie Telewizji Trwam - to czy stacja redemptorystów otrzymałaby miejsce na multipleksie?

Nie jestem pewna. Ruch społeczny w obronie Trwam, który przekroczył oczekiwania - i upomniał się o wolność słowa i mediów - gdyby się nie stworzył, to Telewizja Trwam nie dostałaby koncesji. Wystarczy porównać, gdy przyznawano koncesję za pierwszym razem - urzędnicy KRRiT podejmowali swoją decyzję w gabinecikach, poza opinią publiczną. A ten cały ruch i debata, które powstały w Polsce, sprawiły, że KRRiT podjęła tę decyzję przy światłach reflektorów. Proszę też zwrócić uwagę, że nikt nie zgłosił się z programem religijnym - był jedynie dość dziwny pomysł na Wieczorna TV - a wszyscy inni się nie zgłosili. To także efekt nacisku społecznego.

Podsumowując, trzymam kciuki za Telewizję Trwam i chciałabym podkreślić, że sytuacja ze stacją redemptorystów pokazuje, że jeśli Polacy są świadomi praw i chcą o nie walczyć, to są w stanie je uzyskać, nawet pomimo takiej władzy, jaką mamy obecnie.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. wPolityce.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook