Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Telewizja Trwam kamyczkiem, który uruchomi lawinę

14.02.2014

"Tego się najbardziej obawiano - rozbicia monopolu informacyjnego" - mówi poseł Elżbieta Kruk.

Stefczyk.info: Pani poseł, za kilka godzin na multipleksie zacznie nadawać Telewizja Trwam. Czy uważa pani, że wejście stacji redemptorystów do grona powszechnie dostępnych programów zmieni nasz krajobraz medialny?

Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT: Zdecydowanie tak. Uważam, że to niestety jedyna, ale jednak niezależna stacja mówiąca własnym głosem i łamiąca monopol informacyjny, który mamy dzisiaj w Polsce. To może być krok w dobrym kierunku. 

Czy pani zdaniem o. Rydzyk wraz z zespołem powinni zmienić coś w swojej ramówce, by dostosować się do widza?

Myślę, że w jakimś stopniu tak; zresztą sama Fundacja zapowiada tutaj zmiany. Jeśli jest możliwość dostępu do szerszego spektrum społecznego, to niewątpliwie trzeba tę ramówkę zmienić, by była bardziej dostosowana do widza. Chcę jednak podkreślić, że mówię tutaj o ramówce, a nie idei, która przyświeca stacji. Stacja, której ewangelizuje i jasno odwołuje się do nauczania Kościoła jest w Polsce bardzo potrzebna.

Wróży pani sukces Telewizji Trwam?

Trudno powiedzieć, wolałabym takie przewidywania na boku. Ale możemy ocenić tę sytuację na przykładzie Radia Maryja - kiedy redemptoryści dostali częstotliwości na nadawanie, to wówczas nikt nie wierzył, że redemptorystom się uda. Abstrahując od wyników słuchalności, które są różne, trzeba działalność Radia Maryja ocenić jako sukces. Odpowiada na zapotrzebowanie dużej grupy społecznej i myślę, że podobnie będzie z Telewizją Trwam.

Wspomniała pani o zmianie również w odbiorze tego, co dzieje się w Polsce. Czy pani zdaniem społeczeństwo zacznie inaczej patrzeć na III RP, jej wady i zalety?

Jestem przekonana, że tego się najbardziej obawiano, blokując przez 2 lata - rozbicia monopolu informacyjnego. Łatwo sobie wyobrazić, że widz, który nawet jest przekonany, że nie potrzebuje Telewizji Trwam, skacze po programach i otrzymuje informacje o wydarzeniu, które w innych telewizjach jest nieobecne albo pokazane karykaturalnie, i zaczyna się zastanawiać. 

Czy po wejściu Telewizji Trwam na multipleks inne stacje będą musiały zmienić swój przekaz? 

Mam nadzieję, że tak będzie, a Telewizja Trwam będzie kamyczkiem, który spowoduje lawinę w mediach w Polsce.

Jak pani myśli - gdyby nie wielkie i długotrwałe protesty w obronie Telewizji Trwam - to czy stacja redemptorystów otrzymałaby miejsce na multipleksie?

Nie jestem pewna. Ruch społeczny w obronie Trwam, który przekroczył oczekiwania - i upomniał się o wolność słowa i mediów - gdyby się nie stworzył, to Telewizja Trwam nie dostałaby koncesji. Wystarczy porównać, gdy przyznawano koncesję za pierwszym razem - urzędnicy KRRiT podejmowali swoją decyzję w gabinecikach, poza opinią publiczną. A ten cały ruch i debata, które powstały w Polsce, sprawiły, że KRRiT podjęła tę decyzję przy światłach reflektorów. Proszę też zwrócić uwagę, że nikt nie zgłosił się z programem religijnym - był jedynie dość dziwny pomysł na Wieczorna TV - a wszyscy inni się nie zgłosili. To także efekt nacisku społecznego.

Podsumowując, trzymam kciuki za Telewizję Trwam i chciałabym podkreślić, że sytuacja ze stacją redemptorystów pokazuje, że jeśli Polacy są świadomi praw i chcą o nie walczyć, to są w stanie je uzyskać, nawet pomimo takiej władzy, jaką mamy obecnie.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. wPolityce.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook