Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: „Rządzący chronią monopol w mediach”

29.11.2013

Nieprzypadkowo największymi koncernami telewizyjnymi w Polsce są te, które funkcjonowały wcześniej na rynku telewizji naziemnej. Nadal stanowią ekskluzywny klub. Taka jedna, może i mała Telewizja Trwam, jest kamyczkiem, który mógłby rozsadzić monopol informacyjny. Tutaj jest pies pogrzebany. Tego się rządzący w Polsce boją: przełamania monopolu – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Elżbieta Kruk, poseł PiS, była przewodnicząca KRRiT.

Stefczyk.info: Poseł Andrzej Jaworski stwierdził ,w imieniu parlamentarnego zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji, do którego pani również należy: „ Nie wyobrażamy sobie, by Boże Narodzenie tego roku odbyło się bez Telewizji Trwam na multipleksie.” Pobożne życzenie, czy realna możliwość?

Elżbieta Kruk: Jesteśmy w takiej sytuacji, iż być może to jest jedynie życzenie do Pana Boga. Ta sprawa  pokazuje, że polskim  państwie źle się dzieje. Telewizja Trwam dostała koncesję i  zgodnie z prawem powinna już nadawać z MUX-1. Jest jednak blokowana, bo jej miejsce na tym multipleksie bezprawnie zajmuje telewizja publiczna.

Dopóki nie zmienią się rządzący, zawsze znajdą się kruczki prawne, żeby zablokować niewygodną dla obecnej władzy stację?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji została zmuszona do przydzielenia koncesji TV Trwam przez  szeroki ruchu społeczny, który powstał po odmowie dla TV Trwam w pierwszym postępowaniu koncesyjnym na nadawanie w sygnale MUX-1. Obecnie mamy zadziwiającą sytuację. KRRiT powinna służyć społeczeństwu. Powinna tak kształtować rynek medialny, aby zapewnić pluralizm informacji, a więc również pluralizm właścicielski na tym rynku. Powinna zapewnić jak najlepszą propozycję programową. Tak, żeby ten rynek służył wszystkim zainteresowanym stronom. Przedsiębiorcom chętnym do wchodzenia na ten rynek, a przede wszystkim widzom. A jest zupełnie odwrotnie. Obserwujemy kontynuację tego, co ma miało miejsce przez cały okres trwania III RP – blokowanie rozwoju rynku telewizji naziemnej. To się dzieje decyzjami nie tylko KRRiT, ale też Urzędu Komunikacji Elektronicznej, instytucji właściwej do dysponowania częstotliwościami, która wcześniej funkcjonowała jako Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a niegdyś jeszcze pod innymi nazwami. Myślę, że celowo ten drugi organ działał w ciszy, a KRRiT (czasem słusznie, czasem nie – częściej słusznie) była chłopcem do bicia, w związku z tym jaki kształt przybierał rynek telewizji naziemnej.  Schowany za KRRiT, po cichutku, sprawował władztwo inny urząd odpowiedzialny za to, że zawsze częstotliwości do budowy rynku było zbyt mało.

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej miał rozwiązać te problemy. Dlaczego tak się nie stało?

Niestety mamy kontynuację blokowania rynku. Stoją za tym podmioty komercyjne, które mają interes w tym, żeby zająć jak najwięcej miejsca na tym rynku. Ale państwo powinno równoważyć interesy, a tego nie czyni.

Czy państwowe instytucje celowo działają na niekorzyść TV Trwam?

Zbyt dużo się stało, żeby to nazwać przypadkiem, a nie celowym działaniem. Szczególnie, że dzieje się to w kontekście monopolu informacyjnego, który obserwujemy w Polsce w mediach głównego nurtu. Rynek telewizji naziemnej jeszcze przez długie lata będzie decydował o statusie i pozycji nadawców. Nieprzypadkowo największymi koncernami telewizyjnymi w Polsce są te, które funkcjonowały wcześniej na rynku telewizji naziemnej.  Nadal stanowią ekskluzywny klub. Taka jedna, może i mała Telewizja Trwam, jest kamyczkiem, który mógłby rozsadzić monopol informacyjny. Tutaj jest pies pogrzebany. Tego się rządzący w Polsce boją – przełamania monopolu. Szczególnie, że obserwujemy w mediach głównego nurtu zmasowany atak na Kościół i zaczynamy mieć w Polsce kłopoty z wolnością religijną. W takim momencie TV Trwam byłaby zawadą, bo rozwalałaby zakłamanie i nienawistną propagandę. Tutaj szukałabym podstawowych przyczyn najpierw odmowy koncesji dla TV Trwam, a potem blokowania wejścia na multipleks. To się pięknie, czy raczej brzydko, wpisuje we wzorzec III RP.

Czy można sobie wyobrazić sytuację, że to co spotyka TV Trwam, mogłoby spotkać stację związaną - powiedzmy - z Agorą?

Nie sądzę (śmiech).  Przypomnijmy jak wyglądało pierwsze postępowanie koncesyjne na nadawanie w sygnale MUX-1. Trzy z czterech podmiotów, które dostały wtedy uprawnienia nigdy wcześniej nie  nadawały i miały dużo gorszą sytuację finansową niż TV Trwam. Dwa z nich - Stavka i ATM - nie realizowały koncesji, bo nie rozpoczęły nadawania. Krajowa Rada nie reagowała. ATM w części należy do grupy Polsat, Stavka – do TVN. KRRiT udzielając koncesji tym podmiotom działa więc wbrew zasadom, które sama w dokumentację postępowania koncesyjnego wpisała -  że nie mogą dostać tej koncesji podmioty, które są już uczestnikami rynku telewizji naziemnej. Przecież cała idea postępowania na nadawanie w  pierwszym multipleksie miała realizować możliwość wejścia na rynek nowym podmiotom. I co? Dwie koncesje dla TVN i Polsatu i dwie następne dla innego potentata - Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, powszechnie nazywanych „Eską”,  z telewizjami muzycznymi. Znowu wbrew kryterium, które KRRiT sama sobie wpisała. Bo gdzie  tu zapewnienie ambitnej oferty programowej? Jednocześnie zarzuca się posłom i milionom ludzi uczestniczącym w walce o TV Trwam, że lobbują na rzecz jednego podmiotu. Członkowie Krajowej Rady kpią, że są niezależni. A wszystkie decyzje podjęli na rzecz dużych koncernów medialnych. Ot, taka niezależność Krajowej Rady.

TVP powinna zwolnić na MUX-1 częstotliwości dla TV Trwam, gdy przeznaczony wyłącznie dla niej MUX-3 dotrze z sygnałem do 95 proc. odbiorców w kraju, co nastąpiło 23 lipca...

Nakazuje to ustawa.

W ustawie pada też określenie „albo do 27 kwietnia 2014 r.” Może należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać  na tą ostateczną datę.

Wszystkie zdarzenia przyszłe są niepewne. Zawsze można zmienić ustawę. A poza tym, jeśli już obserwujemy łamanie prawa przez organy państwa, to jaką mamy pewność, że prawo nadal nie będzie łamane? Przecież nie chodzi o pierwszy lepszy podmiot, tylko telewizję publiczną, która pewne standardy powinna promować w Polsce, a bezprawnie nie schodzi z multipleksu. KRRiT podejmuje decyzje wielokrotnie przekraczając terminy wskazane w kodeksie postępowania administracyjnego. To samo dzieje się w UKE. To coś niebywałego! Pozostaje nawoływanie obywateli do tego, aby ruch na rzecz niezależnych mediów kontynuować i poszerzać. Bo co innego można zrobić, skoro organy państwa nie działają zgodnie z prawem?

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook