Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: „Rządzący chronią monopol w mediach”

29.11.2013

Nieprzypadkowo największymi koncernami telewizyjnymi w Polsce są te, które funkcjonowały wcześniej na rynku telewizji naziemnej. Nadal stanowią ekskluzywny klub. Taka jedna, może i mała Telewizja Trwam, jest kamyczkiem, który mógłby rozsadzić monopol informacyjny. Tutaj jest pies pogrzebany. Tego się rządzący w Polsce boją: przełamania monopolu – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Elżbieta Kruk, poseł PiS, była przewodnicząca KRRiT.

Stefczyk.info: Poseł Andrzej Jaworski stwierdził ,w imieniu parlamentarnego zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji, do którego pani również należy: „ Nie wyobrażamy sobie, by Boże Narodzenie tego roku odbyło się bez Telewizji Trwam na multipleksie.” Pobożne życzenie, czy realna możliwość?

Elżbieta Kruk: Jesteśmy w takiej sytuacji, iż być może to jest jedynie życzenie do Pana Boga. Ta sprawa  pokazuje, że polskim  państwie źle się dzieje. Telewizja Trwam dostała koncesję i  zgodnie z prawem powinna już nadawać z MUX-1. Jest jednak blokowana, bo jej miejsce na tym multipleksie bezprawnie zajmuje telewizja publiczna.

Dopóki nie zmienią się rządzący, zawsze znajdą się kruczki prawne, żeby zablokować niewygodną dla obecnej władzy stację?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji została zmuszona do przydzielenia koncesji TV Trwam przez  szeroki ruchu społeczny, który powstał po odmowie dla TV Trwam w pierwszym postępowaniu koncesyjnym na nadawanie w sygnale MUX-1. Obecnie mamy zadziwiającą sytuację. KRRiT powinna służyć społeczeństwu. Powinna tak kształtować rynek medialny, aby zapewnić pluralizm informacji, a więc również pluralizm właścicielski na tym rynku. Powinna zapewnić jak najlepszą propozycję programową. Tak, żeby ten rynek służył wszystkim zainteresowanym stronom. Przedsiębiorcom chętnym do wchodzenia na ten rynek, a przede wszystkim widzom. A jest zupełnie odwrotnie. Obserwujemy kontynuację tego, co ma miało miejsce przez cały okres trwania III RP – blokowanie rozwoju rynku telewizji naziemnej. To się dzieje decyzjami nie tylko KRRiT, ale też Urzędu Komunikacji Elektronicznej, instytucji właściwej do dysponowania częstotliwościami, która wcześniej funkcjonowała jako Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a niegdyś jeszcze pod innymi nazwami. Myślę, że celowo ten drugi organ działał w ciszy, a KRRiT (czasem słusznie, czasem nie – częściej słusznie) była chłopcem do bicia, w związku z tym jaki kształt przybierał rynek telewizji naziemnej.  Schowany za KRRiT, po cichutku, sprawował władztwo inny urząd odpowiedzialny za to, że zawsze częstotliwości do budowy rynku było zbyt mało.

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej miał rozwiązać te problemy. Dlaczego tak się nie stało?

Niestety mamy kontynuację blokowania rynku. Stoją za tym podmioty komercyjne, które mają interes w tym, żeby zająć jak najwięcej miejsca na tym rynku. Ale państwo powinno równoważyć interesy, a tego nie czyni.

Czy państwowe instytucje celowo działają na niekorzyść TV Trwam?

Zbyt dużo się stało, żeby to nazwać przypadkiem, a nie celowym działaniem. Szczególnie, że dzieje się to w kontekście monopolu informacyjnego, który obserwujemy w Polsce w mediach głównego nurtu. Rynek telewizji naziemnej jeszcze przez długie lata będzie decydował o statusie i pozycji nadawców. Nieprzypadkowo największymi koncernami telewizyjnymi w Polsce są te, które funkcjonowały wcześniej na rynku telewizji naziemnej.  Nadal stanowią ekskluzywny klub. Taka jedna, może i mała Telewizja Trwam, jest kamyczkiem, który mógłby rozsadzić monopol informacyjny. Tutaj jest pies pogrzebany. Tego się rządzący w Polsce boją – przełamania monopolu. Szczególnie, że obserwujemy w mediach głównego nurtu zmasowany atak na Kościół i zaczynamy mieć w Polsce kłopoty z wolnością religijną. W takim momencie TV Trwam byłaby zawadą, bo rozwalałaby zakłamanie i nienawistną propagandę. Tutaj szukałabym podstawowych przyczyn najpierw odmowy koncesji dla TV Trwam, a potem blokowania wejścia na multipleks. To się pięknie, czy raczej brzydko, wpisuje we wzorzec III RP.

Czy można sobie wyobrazić sytuację, że to co spotyka TV Trwam, mogłoby spotkać stację związaną - powiedzmy - z Agorą?

Nie sądzę (śmiech).  Przypomnijmy jak wyglądało pierwsze postępowanie koncesyjne na nadawanie w sygnale MUX-1. Trzy z czterech podmiotów, które dostały wtedy uprawnienia nigdy wcześniej nie  nadawały i miały dużo gorszą sytuację finansową niż TV Trwam. Dwa z nich - Stavka i ATM - nie realizowały koncesji, bo nie rozpoczęły nadawania. Krajowa Rada nie reagowała. ATM w części należy do grupy Polsat, Stavka – do TVN. KRRiT udzielając koncesji tym podmiotom działa więc wbrew zasadom, które sama w dokumentację postępowania koncesyjnego wpisała -  że nie mogą dostać tej koncesji podmioty, które są już uczestnikami rynku telewizji naziemnej. Przecież cała idea postępowania na nadawanie w  pierwszym multipleksie miała realizować możliwość wejścia na rynek nowym podmiotom. I co? Dwie koncesje dla TVN i Polsatu i dwie następne dla innego potentata - Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, powszechnie nazywanych „Eską”,  z telewizjami muzycznymi. Znowu wbrew kryterium, które KRRiT sama sobie wpisała. Bo gdzie  tu zapewnienie ambitnej oferty programowej? Jednocześnie zarzuca się posłom i milionom ludzi uczestniczącym w walce o TV Trwam, że lobbują na rzecz jednego podmiotu. Członkowie Krajowej Rady kpią, że są niezależni. A wszystkie decyzje podjęli na rzecz dużych koncernów medialnych. Ot, taka niezależność Krajowej Rady.

TVP powinna zwolnić na MUX-1 częstotliwości dla TV Trwam, gdy przeznaczony wyłącznie dla niej MUX-3 dotrze z sygnałem do 95 proc. odbiorców w kraju, co nastąpiło 23 lipca...

Nakazuje to ustawa.

W ustawie pada też określenie „albo do 27 kwietnia 2014 r.” Może należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać  na tą ostateczną datę.

Wszystkie zdarzenia przyszłe są niepewne. Zawsze można zmienić ustawę. A poza tym, jeśli już obserwujemy łamanie prawa przez organy państwa, to jaką mamy pewność, że prawo nadal nie będzie łamane? Przecież nie chodzi o pierwszy lepszy podmiot, tylko telewizję publiczną, która pewne standardy powinna promować w Polsce, a bezprawnie nie schodzi z multipleksu. KRRiT podejmuje decyzje wielokrotnie przekraczając terminy wskazane w kodeksie postępowania administracyjnego. To samo dzieje się w UKE. To coś niebywałego! Pozostaje nawoływanie obywateli do tego, aby ruch na rzecz niezależnych mediów kontynuować i poszerzać. Bo co innego można zrobić, skoro organy państwa nie działają zgodnie z prawem?

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook