Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Potrzebna kontrola NIK

28.02.2013

Rozmowa z posłanką PiS Elżbietą Kruk, byłą przewodniczącą KRRiT.

Stefczyk.info: PiS zapowiada złożenie wniosku o kontrolę NIK ws. drugiego konkursu na koncesje cyfrowe na multipleksie. Czy w pani ocenie taka kontrola jest potrzebna?

Elżbieta Kruk: Tak, oczywiście taka kontrola powinna mieć miejsce. Przecież mamy negatywne doświadczenia z pierwszym konkursem. W poprzednim postępowaniu koncesyjnym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję na niejasnych zasadach. Przedstawiciele KRRiT nie umieli wyjaśnić, czym się motywowali. Pytaliśmy ich o to na licznych posiedzeniach komisji sejmowych. Jednak nie dowiedzieliśmy się, na jakich podstawach doszło do przydzielenia koncesji. W Sejmie leży nasz wniosek o zbadanie przez NIK poprzedniej procedury. Myśmy już dawno widzieli potrzebę kontroli działań Rady.

Co z tym wnioskiem się stało?

On został zablokowany, utknął. Większość parlamentarna nie dopuściła w ogóle do rozpatrzenia tego wniosku. Uznaję więc, że należy podjąć następną próbę doprowadzenia do kontroli działań Rady przez NIK. Jest to istotne, szczególnie, że do dziś nie wiadomo, jakimi kryteriami Rada będzie się kierowała w tym drugim konkursie. Fundacja LuX Veritatis nie otrzymała od KRRiT odpowiedzi na oficjalne pismo z pytaniem o kryteria oceny wniosków o koncesje w obecnym konkursie. Również my nie dowiedzieliśmy się tego na specjalnie zwołanym posiedzeniu komisji administracji i cyfryzacji. Kierownictwo Rady zwyczajnie uciekło z tego posiedzenia zamiast odpowiedzieć na pytania. Krajowa Rada unika przedstawienia opinii publicznej kryteriów, jakimi będzie się posługiwać. My znów nie wiemy, na jakich zasadach Rada będzie przydzielała koncesje.

Kontrola działań KRRiT to ważna sprawa?

Podstawowym filarem społeczeństwa demokratycznego jest przejrzystość działania władzy i możliwość kontroli jej poczynań. Kontrolę społeczną w Polsce sprawuje parlament, czy NIK. Należy więc do kontroli społecznej tego postępowania doprowadzić.

W obecnym konkursie wpłynęło kilka wniosków o koncesje na kanał społeczno-religijny. TV Trwam znów może nie otrzymać koncesji?

W normalnej sytuacji, przy jasnym zapotrzebowaniu społecznym, w prawidłowo funkcjonującym państwie byłabym pewna, że Telewizja Trwam otrzyma koncesję na multipleks. Obecnie, przy niejasnym postępowaniu KRRiT, w sytuacji, gdy wnioski kierują takie dziwne podmioty, pewnym niczego być nie można. Nie widzę żadnego uzasadnienia dla wniosku firmy związanej z platformą mediową Point Group. Dziwi mnie, że ten podmiot chce nadawać telewizję katolicką. Pytania również rodzi wniosek tej drugiej firmy. Pojawił się nagle jakiś podmiot, którego nie znamy. Pytanie więc, jaki kapitał za tym stoi. Jednym z istotnych kryteriów kształtowania rynku medialnego jest nie tylko pluralizm informacyjny, ale również kapitałowy. Informacja o kapitale, jaki stoi za podmiotami, pluralizm pochodzenia tego kapitału, jest bardzo istotny.

Rozmawiał TK
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook