Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Pomysł KRRiT godzi w demokrację

23.02.2014

Na chwilę obecną ta propozycja jest niemożliwa do zrealizowania ze względów prawnych - mówi posłanka o propozycji TVP ws. spotów wyborczych.

Stefczyk.info: Jak pani ocenia propozycję, aby spoty wyborcze emitowało wyłącznie TVP Info, a nie jak do tej pory TVP1 i TVP2?

Elżbieta Kruk: Idea spotów wyborczych była taka, aby była możliwość ich powszechnego odbioru. A takie powszechnie odbierane, ogólnopolskie stacje to właśnie TVP1 i TVP2. Natomiast TVP Info zawsze miało dużą mniejszą oglądalność. Wynikało to również z tego, że Info nie miało pełnego, ogólnopolskiego zasięgu. Obecnie oglądalność telewizji w ogóle spadła – poprzez same działania telewizji publicznej. Zmiany, które telewizja przeprowadziła z pasmami, z których puszczała TVP Info – nie informując widzów – wpłynęły na spadek oglądalności. W tym kontekście ten pomysł jest kuriozalny.

A co z kwestiami prawnymi?

To bardzo ważna kwestia, bo aby dokonać takiej zmiany trzeba zmienić ustawę. W ustawie nie jest bowiem zapisane TVP Info – zapisane są tylko programy TVP1 i TVP2. Więc aby działać zgodnie z prawem spoty wyborcze muszą być puszczane na jednym z tych kanałów. Na chwilę obecną ta propozycja jest niemożliwa do zrealizowania właśnie ze względów prawnych.

Czy można to interpretować jako decyzję polityczną, ograniczenie równości szans w wyborach?

Jak najbardziej, to jest jakaś intencja ograniczenia dostępności, powszechności tych spotów wyborczych. Takie działanie szkodzi w demokracje i pluralizm polityczny. Telewizja publiczna jest po to, aby służyć Polakom – a w trakcie kampanii jest od tego aby informować. Pomysł, aby przenieść te spoty wyborcze do TVP Info jest sposobem na niedoinformowanie społeczeństwa.

KRRiT ogłosiła konsultacje społeczne w tej sprawie na stronie, miały one potrwać dwa tygodnie. Czy pani zdaniem to wystarczy w tak ważnej sprawie?

Trudno to ocenić, bo może w międzyczasie będzie jeszcze jakaś debata publiczna. To jeszcze za wcześnie, aby rzetelnie formułować w tej sprawie jakąś opinię.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook