Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Pomysł KRRiT godzi w demokrację

23.02.2014

Na chwilę obecną ta propozycja jest niemożliwa do zrealizowania ze względów prawnych - mówi posłanka o propozycji TVP ws. spotów wyborczych.

Stefczyk.info: Jak pani ocenia propozycję, aby spoty wyborcze emitowało wyłącznie TVP Info, a nie jak do tej pory TVP1 i TVP2?

Elżbieta Kruk: Idea spotów wyborczych była taka, aby była możliwość ich powszechnego odbioru. A takie powszechnie odbierane, ogólnopolskie stacje to właśnie TVP1 i TVP2. Natomiast TVP Info zawsze miało dużą mniejszą oglądalność. Wynikało to również z tego, że Info nie miało pełnego, ogólnopolskiego zasięgu. Obecnie oglądalność telewizji w ogóle spadła – poprzez same działania telewizji publicznej. Zmiany, które telewizja przeprowadziła z pasmami, z których puszczała TVP Info – nie informując widzów – wpłynęły na spadek oglądalności. W tym kontekście ten pomysł jest kuriozalny.

A co z kwestiami prawnymi?

To bardzo ważna kwestia, bo aby dokonać takiej zmiany trzeba zmienić ustawę. W ustawie nie jest bowiem zapisane TVP Info – zapisane są tylko programy TVP1 i TVP2. Więc aby działać zgodnie z prawem spoty wyborcze muszą być puszczane na jednym z tych kanałów. Na chwilę obecną ta propozycja jest niemożliwa do zrealizowania właśnie ze względów prawnych.

Czy można to interpretować jako decyzję polityczną, ograniczenie równości szans w wyborach?

Jak najbardziej, to jest jakaś intencja ograniczenia dostępności, powszechności tych spotów wyborczych. Takie działanie szkodzi w demokracje i pluralizm polityczny. Telewizja publiczna jest po to, aby służyć Polakom – a w trakcie kampanii jest od tego aby informować. Pomysł, aby przenieść te spoty wyborcze do TVP Info jest sposobem na niedoinformowanie społeczeństwa.

KRRiT ogłosiła konsultacje społeczne w tej sprawie na stronie, miały one potrwać dwa tygodnie. Czy pani zdaniem to wystarczy w tak ważnej sprawie?

Trudno to ocenić, bo może w międzyczasie będzie jeszcze jakaś debata publiczna. To jeszcze za wcześnie, aby rzetelnie formułować w tej sprawie jakąś opinię.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. wPolityce.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook