Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Pomysł KRRiT godzi w demokrację

23.02.2014

Na chwilę obecną ta propozycja jest niemożliwa do zrealizowania ze względów prawnych - mówi posłanka o propozycji TVP ws. spotów wyborczych.

Stefczyk.info: Jak pani ocenia propozycję, aby spoty wyborcze emitowało wyłącznie TVP Info, a nie jak do tej pory TVP1 i TVP2?

Elżbieta Kruk: Idea spotów wyborczych była taka, aby była możliwość ich powszechnego odbioru. A takie powszechnie odbierane, ogólnopolskie stacje to właśnie TVP1 i TVP2. Natomiast TVP Info zawsze miało dużą mniejszą oglądalność. Wynikało to również z tego, że Info nie miało pełnego, ogólnopolskiego zasięgu. Obecnie oglądalność telewizji w ogóle spadła – poprzez same działania telewizji publicznej. Zmiany, które telewizja przeprowadziła z pasmami, z których puszczała TVP Info – nie informując widzów – wpłynęły na spadek oglądalności. W tym kontekście ten pomysł jest kuriozalny.

A co z kwestiami prawnymi?

To bardzo ważna kwestia, bo aby dokonać takiej zmiany trzeba zmienić ustawę. W ustawie nie jest bowiem zapisane TVP Info – zapisane są tylko programy TVP1 i TVP2. Więc aby działać zgodnie z prawem spoty wyborcze muszą być puszczane na jednym z tych kanałów. Na chwilę obecną ta propozycja jest niemożliwa do zrealizowania właśnie ze względów prawnych.

Czy można to interpretować jako decyzję polityczną, ograniczenie równości szans w wyborach?

Jak najbardziej, to jest jakaś intencja ograniczenia dostępności, powszechności tych spotów wyborczych. Takie działanie szkodzi w demokracje i pluralizm polityczny. Telewizja publiczna jest po to, aby służyć Polakom – a w trakcie kampanii jest od tego aby informować. Pomysł, aby przenieść te spoty wyborcze do TVP Info jest sposobem na niedoinformowanie społeczeństwa.

KRRiT ogłosiła konsultacje społeczne w tej sprawie na stronie, miały one potrwać dwa tygodnie. Czy pani zdaniem to wystarczy w tak ważnej sprawie?

Trudno to ocenić, bo może w międzyczasie będzie jeszcze jakaś debata publiczna. To jeszcze za wcześnie, aby rzetelnie formułować w tej sprawie jakąś opinię.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook