Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Cyfryzacja radia to martwy projekt

24.07.2013

Rozmowa z posłanką PiS, byłą szefową KRRiT Elżbietą Kruk.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" informując o wyłączeniu ostatnich cyfrowych nadajników telewizyjnych wraca do pytania, co z radiem cyfrowym. Ponoć w tej sprawie chodzi o miliony złotych wpływu z reklam. Czy cyfryzacja radia jeszcze jest możliwa?

Elżbieta Kruk: Wydaje mi się, że to już nie jest możliwe. Czasy się zmieniły, radio - jak twierdzą radiowcy - nie daje nic nowego po cyfryzacji. Ten proces nie będzie żadnym przełomem, jest natomiast bardzo kosztowny. Nie ma więc zainteresowania. Nie ma nawet rynku aparatów przystosowanych do cyfryzacji radia. Ludzie tracąc zainteresowanie radiem, odchodzą od niego, a nie szukają radia cyfrowego. Cyfryzacja jest procesem kosztownym, długotrwałym i w związku z tym radiowcy są przeciwni. I chyba maja rację, radia tego nie udźwigną, przy spadających wpływach z reklam.

Gazeta przypomina, że trwają w Polsce próby cyfrowego radia. Polskie Radio testuje taką usługę ponoć od 1996 roku. To bezsensu?

Rzeczywiście pojawiły się pogłoski, że radio publiczne ma pomysł, by proces cyfryzacji wszcząć i wejść w niego. Jednak Polskie Radio chce na ten cel zdobyć pieniądze z budżetu, bo przecież samo nic nie ma. Na czwartkowym posiedzeniu komisji zamierzam zapytać, skąd się wziął taki pomysł. Nadawcy komercyjni są przeciwko i mają solidne uzasadnienie. Koszty cyfryzacji spowodują obniżenie jakości usługi, a sam proces nic nie da.

W tym przypadku cyfryzacja nie nie jest ważna ze względu na zwiększanie pluralizmu medialnego w Polsce?

Rynek radiowy jest już nasycony. Reklama nie pozwoli na znaczny jego rozwój. Oczywiście widać i tu pewne braki, szczególnie dotyczące niszowych nadawców i tematów. Jednak wciąż pojawiają się wolne częstotliwości, więc jeszcze można to zmieniać. Rynek reklamowy jest zbyt płytki, nie pozwoli na rozwój radiowego rynku. To nie jest rynek telewizyjny.

Skoro mowa o telewizji... O. Tadeusz Rydzyk mówi, że na razie należy poczekać z ogłaszaniem ostatecznego sukcesu ws. miejsca dla TV Trwam na multipleksie. Przypomina, że KRRiT na razie jedynie obiecała, że takie miejsce przydzieli. Czy Pani sobie wyobraża, żeby toruńska telewizja nie otrzymała miejsca na MuX-1?

Ja sobie tego nie wyobrażam. Jednak pamiętajmy o poprzedniej procedurze konkursowej ws. multipleksu. Ci, którzy to postępowanie badali, mówią jasno, że TV Trwam powinna dostać miejsce. Uzasadnienie decyzji odmownej było z kolei nieuczciwe. Sytuacja finansowa podmiotów, które otrzymały koncesje, była gorsza niż LuX Veritatis. To oznacza, że uzasadnienie było nieprawdziwe. A skoro tak, to oznacza, że nie wiemy do dziś, dlaczego KRRiT nie dała TV Trwam miejsca na MuX-1. Telewizja Trwam wówczas nie dostała koncesji, więc i obecnie sytuacja nie jest oczywista. Mamy uchwałę KRRiT w tej sprawie. Ale ostateczną decyzję podejmuje przewodniczący Rady.

Może się nie zgodzić?

Nie wyobrażam tego sobie. On zresztą zapewniał na komisji wiele razy, że podejmie decyzję zgodną z uchwałą. Uchwała zobowiązuje przewodniczącego, nigdy nie zdarzyło się tak, by on się uchwale sprzeciw. Jednak ta decyzja wciąż przed nami. I to nie koniec. Przecież decyzje w tym zakresie musi jeszcze podjąć szef UKE i prezes TVP. Zgodnie z ustawą Telewizja ma oddać swoje miejsca na multipleksie do kwietnia 2014 roku. Czy odda? Prezes zapewniał, że tak, ale to wciąż kwestia przyszłości. Widząc złą wolę, widząc, że organa państwa nie zważają na wolę społeczną, można się spodziewać wszystkiego. Trzeba patrzeć na ręce władzy i pilnować tej sprawy.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

  1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

    „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

    Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

  2. 1270tomaszlis 12.03.2018

    Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

    Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

  3. 1270michalik 26.02.2018

    Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

    Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

  4. 1270grubszybolek 23.02.2018

    Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

    „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

  5. szacki21022018 21.02.2018

    Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

    Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

  6. BayernTT 14.02.2018

    Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

    Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

  7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

    Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

    Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

  8. 1270mumin 13.02.2018

    To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

    To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook