Jedynie prawda jest ciekawa


Kruk: Cyfryzacja radia to martwy projekt

24.07.2013

Rozmowa z posłanką PiS, byłą szefową KRRiT Elżbietą Kruk.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" informując o wyłączeniu ostatnich cyfrowych nadajników telewizyjnych wraca do pytania, co z radiem cyfrowym. Ponoć w tej sprawie chodzi o miliony złotych wpływu z reklam. Czy cyfryzacja radia jeszcze jest możliwa?

Elżbieta Kruk: Wydaje mi się, że to już nie jest możliwe. Czasy się zmieniły, radio - jak twierdzą radiowcy - nie daje nic nowego po cyfryzacji. Ten proces nie będzie żadnym przełomem, jest natomiast bardzo kosztowny. Nie ma więc zainteresowania. Nie ma nawet rynku aparatów przystosowanych do cyfryzacji radia. Ludzie tracąc zainteresowanie radiem, odchodzą od niego, a nie szukają radia cyfrowego. Cyfryzacja jest procesem kosztownym, długotrwałym i w związku z tym radiowcy są przeciwni. I chyba maja rację, radia tego nie udźwigną, przy spadających wpływach z reklam.

Gazeta przypomina, że trwają w Polsce próby cyfrowego radia. Polskie Radio testuje taką usługę ponoć od 1996 roku. To bezsensu?

Rzeczywiście pojawiły się pogłoski, że radio publiczne ma pomysł, by proces cyfryzacji wszcząć i wejść w niego. Jednak Polskie Radio chce na ten cel zdobyć pieniądze z budżetu, bo przecież samo nic nie ma. Na czwartkowym posiedzeniu komisji zamierzam zapytać, skąd się wziął taki pomysł. Nadawcy komercyjni są przeciwko i mają solidne uzasadnienie. Koszty cyfryzacji spowodują obniżenie jakości usługi, a sam proces nic nie da.

W tym przypadku cyfryzacja nie nie jest ważna ze względu na zwiększanie pluralizmu medialnego w Polsce?

Rynek radiowy jest już nasycony. Reklama nie pozwoli na znaczny jego rozwój. Oczywiście widać i tu pewne braki, szczególnie dotyczące niszowych nadawców i tematów. Jednak wciąż pojawiają się wolne częstotliwości, więc jeszcze można to zmieniać. Rynek reklamowy jest zbyt płytki, nie pozwoli na rozwój radiowego rynku. To nie jest rynek telewizyjny.

Skoro mowa o telewizji... O. Tadeusz Rydzyk mówi, że na razie należy poczekać z ogłaszaniem ostatecznego sukcesu ws. miejsca dla TV Trwam na multipleksie. Przypomina, że KRRiT na razie jedynie obiecała, że takie miejsce przydzieli. Czy Pani sobie wyobraża, żeby toruńska telewizja nie otrzymała miejsca na MuX-1?

Ja sobie tego nie wyobrażam. Jednak pamiętajmy o poprzedniej procedurze konkursowej ws. multipleksu. Ci, którzy to postępowanie badali, mówią jasno, że TV Trwam powinna dostać miejsce. Uzasadnienie decyzji odmownej było z kolei nieuczciwe. Sytuacja finansowa podmiotów, które otrzymały koncesje, była gorsza niż LuX Veritatis. To oznacza, że uzasadnienie było nieprawdziwe. A skoro tak, to oznacza, że nie wiemy do dziś, dlaczego KRRiT nie dała TV Trwam miejsca na MuX-1. Telewizja Trwam wówczas nie dostała koncesji, więc i obecnie sytuacja nie jest oczywista. Mamy uchwałę KRRiT w tej sprawie. Ale ostateczną decyzję podejmuje przewodniczący Rady.

Może się nie zgodzić?

Nie wyobrażam tego sobie. On zresztą zapewniał na komisji wiele razy, że podejmie decyzję zgodną z uchwałą. Uchwała zobowiązuje przewodniczącego, nigdy nie zdarzyło się tak, by on się uchwale sprzeciw. Jednak ta decyzja wciąż przed nami. I to nie koniec. Przecież decyzje w tym zakresie musi jeszcze podjąć szef UKE i prezes TVP. Zgodnie z ustawą Telewizja ma oddać swoje miejsca na multipleksie do kwietnia 2014 roku. Czy odda? Prezes zapewniał, że tak, ale to wciąż kwestia przyszłości. Widząc złą wolę, widząc, że organa państwa nie zważają na wolę społeczną, można się spodziewać wszystkiego. Trzeba patrzeć na ręce władzy i pilnować tej sprawy.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook