Jedynie prawda jest ciekawa


KRRiTV uratowana

28.06.2012

Wczoraj odbyła się sejmowa debata nad sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) za rok 2011 i niestety, wszystko wskazuje na to, że jej sprawozdanie zostanie przez Sejm RP przyjęte.

Mimo, że sprawozdanie jest niezwykle obszerne, sejmowa debata skoncentrowała się na dwóch wątkach: poważnym zagrożeniu upadłością telewizji publicznej, a także nieprzyznaniu miejsca na multipleksie 1 TV Trwam.

Niestety, rządząca koalicja Platformy i PSL, której przedstawiciele zasiadają w KRRiT, wcale nie uważa aby w tych dwóch sprawach cokolwiek zawiniła i dlatego jej posłowie wnioskowali aby przyjąć sprawozdanie Rady.

KRRiT do tej pory nie zrobiła nic, żeby ratować media publiczne. Abstrahując już od faktu, że media publiczne od kliku lat nie spełniają swoich podstawowych funkcji, to mimo wszystko ich istnienie i prawidłowe funkcjonowanie jest postawą demokracji w naszym kraju.

Jeżeli nawet mamy poważne zastrzeżenia do obecnego ich funkcjonowania, to powinniśmy być za tym aby polskie państwo miało środki zapewniające istnienie mediów publicznych, ponieważ ich brak, bardzo negatywnie odbija się na przestrzeganiu demokratycznych standardów.

W kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej zbyt pochopnie, pozbyto się mediów publicznych i w tej chwili kraje te mają poważne problemy z funkcjonowaniem demokracji ponieważ media prywatne, nie są skłonne do realizacji funkcji publicznych.

Kwota abonamentu corocznie jest coraz mniejsza i w roku 2011 w przypadku telewizji publicznej wpłaty z tego tytułu stanowiły zaledwie kilkanaście procent wszystkich dochodów TVP, co w praktyce oznacza już w tym roku konieczność prywatyzacji 16 ośrodków regionalnych.

Pojawiają się sugestie, że współwłaścicielami tych ośrodków powinni być marszałkowie województw ale to oznacza, że nie będziemy mieli do czynienia z telewizyjnymi ośrodkami TVP ale tubami propagandowymi partii politycznych na poziomie regionów.

KRRiT w tej sprawie nie ma nic do powiedzenia oprócz tego, że trzeba upoważnić nie tylko służby skarbowe do sprawdzenia płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego ale nawet listonoszy, którzy mieliby sprawdzać, czy w odwiedzanych gospodarstwach domowych są odbiorniki radiowe albo telewizyjne od których właściciele nie odprowadzają opłat.

Druga poważna sprawa to nie przyznanie miejsca na multipleksie 1 telewizji Trwam. Tak naprawdę w sprawozdaniu nie ma wyjaśnienia dlaczego fundacja Lux Veritatis nie otrzymała tej koncesji mimo tego, że jej sytuacja ekonomiczno-finansowa była najlepsza spośród podmiotów, które o tę koncesję się ubiegały.

Okazuje się, że zdaniem Rady bardziej wiarygodne finansowo w procesie koncesyjnym od fundacji Lux Veritatis, były podmioty które regulowały swoje zobowiązania finansowe średnio w ciągu 480 dni (a więc w ciągu prawie 1,5 roku) albo takie które miały ujemne kapitały.

To właśnie dlatego aby tego rodzaju fakty nie wyszły na jaw, KRRiT bardzo broniła się przed zbadaniem procesu koncesyjnego na miejsca na multipleksie przez NIK. Tylko ta instytucja była w stanie zbadać nie tylko legalność decyzji KRRiT ale także jej celowość, gospodarność i rzetelność, a w przypadku tych kryteriów decyzja Rady jest wręcz kuriozalna.

Bo jak można uznać za rzetelne przyznanie koncesji firmom, które regulują swoje zobowiązania w ciągu 480 dni (a więc w ciągu prawie 1,5 roku) albo firmie która ma ujemne kapitały?

Konsekwencją tego, że koncesje zostały przyznane firmom bez majątku i kapitału jest to, że KRRIT musiała natychmiast po ich przyznaniu rozłożyć opłaty koncesyjne na raty. „Zaprzyjaźnionym firmom” KRRiT rozłożyła je na 114 rat co oznacza, że opłata koncesyjna wynosząca około 11 mln zł dla każdej z nich, jest rozłożona na kilkanaście lat, mimo tego, że Rada badając kondycję ekonomiczno-finansową firm ubiegających się o koncesje zakładała, że opłaty koncesyjne zostaną opłacone jednorazowo.

KRRiT ocaleje więc głównie dlatego, że toleruje niszczenie mediów publicznych (a nuż uda się je sprywatyzować za grosze), a także dlatego, że zastopowała możliwość nadawania na multipleksie 1 telewizji Trwam.

Okazuje się, że dla obecnych właścicieli III RP, dobrze byłoby aby telewizja publiczna jak najszybciej, stała się telewizją prywatną, a taka telewizja jak Trwam, była możliwie jak najdłużej telewizją niszową.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook