Jedynie prawda jest ciekawa


Kropiwnicki: "Chodzi o niszczenie symboli, które są im obce"

04.06.2014

Łódzka rada miasta ma głosować dziś nad cofnięciem decyzji o budowie pomnika 
i nazwaniu skweru imieniem Lecha Kaczyńskiego. Być może działacze Platformy celowo wybrali ten dzień, aby wraz postkomunistami i palikociarnią zademonstrować swą niechęć wobec ideałów, które prezentował Lech Kaczyński. O zachowaniu PO rozmawiamy z Jerzym Kropiwnickim, byłym prezydentem Łodzi.

STEFCZYK.INFO: Jak pan ocenia decyzję łódzkich radnych na temat cofnięcia decyzji o budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego?

Jerzy Kropiwnicki: Jestem zdania, że to niepotrzebna awantura, bo ten pomnik i tak powstanie. Co najwyżej to się odwlecze. Jeżeli rzeczywiście Platforma do spółki z SLD i Ruchem Palikota w takim zupełnie nieprzyzwoitym sojuszu w takiej sprawie odrzucą ten projekt, to i tak sprawa wróci. To się już w różnych sytuacjach zdarzało. Kiedyś ulica im. Grzegorza Palki (działacz opozcji i prezydent Łodzi w latach 1990-94 – przyp. red.) czekała przez kilka lat i też spotykała się oporami, ale doczekaliśmy się, że ma ulicę i ma tablicę upamiętniającą go.

Ludzie Platformy, o postkomunistach to nawet szkoda mówić, mają zawsze gęby pełne frazesów o jedności czy inne takie. A jak przychodzi co do czego, to łatwo wywołują konflikty, zauważył pan to?

Tak, zauważyłem. Myślę, że chodzi o to, żeby niszczyć wszelkie symbole, które mogłyby być pozytywnie wykorzystane przez konkurencję polityczną. I żeby – broń Boże – nie powodować konieczności uznania dla kogoś, kto nie wywodzi się spośród nich.

To paskudne – z jednej strony władze państwowe przygotowały pogrzeb Jaruzelskiego z honorami, asystą, a z drugiej strony rzucają kłody upamiętnieniu prezydenta, który zginął pełniąc służbę państwową, a który miał swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Tak, no właśnie. Niestety jest to naturalne działanie, ale nie jeśli się popatrzy na to z punktu widzenia historii Polski, ale z punktu widzenia bieżącej polityki i interesów politycznych. Zbliża się kampania wyborcza do samorządów. Za rok wybory do organów państwowych. Dyskusja wokół pomnika rozgorzała w okolicach wyborów do Parlamentu Europejskiego i nie jest to oczywiście przypadek.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: fot. ansa/ wPolityce.pl - Pomnik pary prezydenckiej w Radomiu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook