Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kropiwnicki: "Chodzi o niszczenie symboli, które są im obce"

04.06.2014

Łódzka rada miasta ma głosować dziś nad cofnięciem decyzji o budowie pomnika 
i nazwaniu skweru imieniem Lecha Kaczyńskiego. Być może działacze Platformy celowo wybrali ten dzień, aby wraz postkomunistami i palikociarnią zademonstrować swą niechęć wobec ideałów, które prezentował Lech Kaczyński. O zachowaniu PO rozmawiamy z Jerzym Kropiwnickim, byłym prezydentem Łodzi.

STEFCZYK.INFO: Jak pan ocenia decyzję łódzkich radnych na temat cofnięcia decyzji o budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego?

Jerzy Kropiwnicki: Jestem zdania, że to niepotrzebna awantura, bo ten pomnik i tak powstanie. Co najwyżej to się odwlecze. Jeżeli rzeczywiście Platforma do spółki z SLD i Ruchem Palikota w takim zupełnie nieprzyzwoitym sojuszu w takiej sprawie odrzucą ten projekt, to i tak sprawa wróci. To się już w różnych sytuacjach zdarzało. Kiedyś ulica im. Grzegorza Palki (działacz opozcji i prezydent Łodzi w latach 1990-94 – przyp. red.) czekała przez kilka lat i też spotykała się oporami, ale doczekaliśmy się, że ma ulicę i ma tablicę upamiętniającą go.

Ludzie Platformy, o postkomunistach to nawet szkoda mówić, mają zawsze gęby pełne frazesów o jedności czy inne takie. A jak przychodzi co do czego, to łatwo wywołują konflikty, zauważył pan to?

Tak, zauważyłem. Myślę, że chodzi o to, żeby niszczyć wszelkie symbole, które mogłyby być pozytywnie wykorzystane przez konkurencję polityczną. I żeby – broń Boże – nie powodować konieczności uznania dla kogoś, kto nie wywodzi się spośród nich.

To paskudne – z jednej strony władze państwowe przygotowały pogrzeb Jaruzelskiego z honorami, asystą, a z drugiej strony rzucają kłody upamiętnieniu prezydenta, który zginął pełniąc służbę państwową, a który miał swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Tak, no właśnie. Niestety jest to naturalne działanie, ale nie jeśli się popatrzy na to z punktu widzenia historii Polski, ale z punktu widzenia bieżącej polityki i interesów politycznych. Zbliża się kampania wyborcza do samorządów. Za rok wybory do organów państwowych. Dyskusja wokół pomnika rozgorzała w okolicach wyborów do Parlamentu Europejskiego i nie jest to oczywiście przypadek.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: fot. ansa/ wPolityce.pl - Pomnik pary prezydenckiej w Radomiu]

Słowa kluczowe:

Lech Kaczyński

,

Łódzkie

,

rada miasta

,

pomnik

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook