Jedynie prawda jest ciekawa


Królikowski: społeczna dyskusja o adopcji jest niezbędna

16.05.2013

Dyskusja o in vitro stała się naczelnym tematem dotyczącym relacji dziecko – rodzic, ale warto uświadamiać, że posiadanie „własnego” dziecka to nie jedyna droga do rodzicielstwa. Niezbędne jest podjęcie dyskusji o adopcji mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

Przyznaje jednak, że na razie "nie ma wspólnej płaszczyzny, na której podmioty te mogą się spotkać i głośniej wypowiadać swoje słuszne racje".

Poniżej rozmowa z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Królikowskim:

Czy na obecnym etapie zaangażowania państwa polskiego w promowanie procedury zapłodnienia in vitro (m.in. poprzez zapowiedź wdrożenia od lipca br. programu Ministra Zdrowia dotyczącego refundacji kosztów zapłodnienia tą metodą), nie istnieje równolegle potrzeba mówienia o adopcji i rodzicielstwie zastępczym jako innej, alternatywnej drodze do rodzicielstwa - być może także po to, by nie stwarzać wrażenia, że in vitro jest jedyną szansą na dziecko?

Michał Królikowski: Dyskusja na temat regulacji prawnej procedury in vitro jest konieczna, ponieważ obecny stan prawny kończy się tam, gdzie powinny zaczynać się regulacje porządkujące procedurę medycznie wspomaganej prokreacji. Innymi słowy, w praktyce – wszystko wolno. Ochronę podstawowych wartości konstytucyjnych, takich jak życie lub zdrowie, zapewniają w pewnym stopniu instrumenty już istniejące w systemie na gruncie prawa karnego, czy ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i dentysty, jednak nie są one wystarczające. W tym zakresie potrzeba dyskusji nie budzi wątpliwości, a zaangażowanie w nią państwa należy ocenić pozytywnie.

Inną kwestię stanowi, czy państwo powinno promować procedurę sztucznego zapłodnienia. Niewątpliwie dyskusja o in vitro stała się naczelnym tematem dotyczącym relacji dziecko – rodzic. Pragnącym dziecka warto jednak uświadomić, że posiadanie „własnego” dziecka to nie jedyna droga do rodzicielstwa. Obok rodzicielstwa „krwi” niezwykle szlachetne i wielkoduszne jest rodzicielstwo adopcyjne. Trzeba podkreślić, że na adopcji korzysta nie tylko dziecko, ale w równej mierze rodzic. W związku z tym nacisk, przede wszystkim medialny, na obie sprawy powinien być przynajmniej podobny.

Potrzeba zatem w Polsce dyskusji społecznej z prawdziwego zdarzenia, która obaliłaby niesłuszne mity i stereotypy, jakie przez lata narosły wokół adopcji?

Uważam, że jest to niezbędne. Dyskusję powinny podjąć media, organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką pomocy rodzinom, a wreszcie państwo. Nie jest też tak do końca, że jej w ogóle nie ma. Myślę, że problem polega na tym, że nie ma wspólnej płaszczyzny, na której podmioty te mogą się spotkać i głośniej wypowiadać swoje słuszne racje.

Należy podkreślić, że o konieczności podjęcia dyskusji o adopcji można mówić w dwóch aspektach. Z jednej strony społeczeństwo wymaga silnego impulsu, który trafiłby do świadomości obywateli, pokazującego, że dzieci potrzebujące rodziców istnieją naprawdę, a nie tylko na filmach, czy w serialach. Co więcej, należy podkreślić, że takie rodzicielstwo nie jest w żadnej mierze gorsze, czy mniej wartościowe. Takie podejście tworzyły od lat tworzone mity i stereotypy, które promowały prawo do posiadania „własnego” dziecka, czyniąc człowieka decydentem w sprawie kreacji nowego istnienia, na co większe szanse dał rozwój nauki. Jednak osiągnięcia nauki w tym zakresie są znacznie młodsze niż potrzeba rodzicielstwa, czy wreszcie potrzeba do posiadania rodzica.

Po drugie istnieje potrzeba dyskusji wśród osób mających wpływ na kształt prawa, rozdzielanie środków publicznych i kreowanie polityki państwa. Za promocją społeczną, w którą powinny zaangażować się przede wszystkim media i organizacje pozarządowe, musi iść wsparcie ze strony państwa dla osób zainteresowanych adopcją. Warto więc, by tym problemem zajęli się parlamentarzyści, samorządy lokalne oraz rząd.

Czy ta kwestia była kiedykolwiek przedmiotem dyskusji w resorcie sprawiedliwości?

Zaangażowanie Ministra Sprawiedliwości sprawami dotyczącymi najmłodszych jest wyraźne. Wielokrotnie stanowią one przedmiot dyskusji i prac podejmowanych w ministerstwie.

Ministerstwo Sprawiedliwości kiedykolwiek występowało do innych instytucji (rządowych, samorządowych, pozarządowych) o współdziałanie w celu stworzenia takiej kampanii?

W marcu Minister Sprawiedliwości powołał Komitet Doradczy do spraw Reformy Prawa Rodzinnego. W jego skład weszli eksperci zajmujący się na co dzień sprawami rodziny z Fundacji Mamy i Taty, Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, Związku Dużych Rodzin 3+ oraz Fundacji Pomocy Kobietom i Dzieciom. Podczas spotkań tej grupy jeden z tematów dyskusji będzie stanowić także kwestia promocji adopcji i podstawowych potrzeb i przeszkód, z jakimi spotykają się dziś osoby zainteresowane. Ten zespół ma na celu wsłuchać się w potrzeby zwykłych ludzi i usprawnić prawo tak, by rodzicielstwo było prostsze, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony praw najmłodszych.

Dlaczego w Polsce pieczę nad systemem adopcji krajowych i zagranicznych sprawują oddzielnie dwa ministerstwa: sprawiedliwości oraz pracy i polityki społecznej? Nie można tego uprościć?

Konieczność współpracy wynika z obowiązujących obecnie przepisów. Inna jest też sytuacja adopcji krajowej oraz zagranicznej, co wynika z kształtu prawa w innych państwach oraz regulacji międzynarodowych. Oczywiście warto przyjrzeć się ewentualnej potrzebie ich zmiany, lecz wymagałoby to dłuższej dyskusji i uruchomienia procesu legislacyjnego, który musi jednak trochę trwać. W związku z tym uważam, że oba ministerstwa powinny ściśle współpracować na rzecz najmłodszych i efektywnie wykorzystywać istniejące już narzędzia. Niemniej Minister Sprawiedliwości pozostaje otwarty na sugestie, dotyczące ewentualnych zmian w tym zakresie.

Rozmawiał Łukasz Kasper

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook