Jedynie prawda jest ciekawa

Król: Sędzia to zawód uwolniony od odpowiedzialności

20.02.2017

"Sędzia może się obnażyć publicznie, kradnąc w supermarkecie, a następnie schować się za swoją legitymację".

„Najlepiej w Polsce to mają sędziowie. To jedyny zawód uwolniony od jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje czyny” - pisze Marek Król na łamach „SuperExpressu”.

„Zapewnia też dożywotni immunitet, a więc nietykalność. A ich wysokie uposażenie w stanie spoczynku, czyli na emeryturze, jest nieosiągalne nawet dla kogoś, kto płacił ZUS przez sto lat. Sędzia może wydawać wyroki naruszające sprawiedliwość, nie obawiając się żadnych konsekwencji” - czytamy w tekście dziennikarza.

Były redaktor naczelny Wprost pisze, że sędzia w Polsce nie odpowiada nawet za wykroczenia drogowe: „Może także przekraczać przepisy, na przykład o ruchu drogowym, i nie podlega karze. Policjanci z drogówki wielokrotnie żalili mi się na przekraczających prędkość sędziów, którzy zasłaniają się immunitetem. Nie można im wlepić mandatu, a tym bardziej punktów karnych, bo byłoby to brutalne naruszenie nietykalności kapłanów prawa”.

Król przypomina sprawy kradzieży w supermarketach, których bohaterami byli sędziowie. „Sędzia może się obnażyć publicznie, kradnąc w supermarkecie, a następnie schować się za swoją legitymację przed ochroniarzem, który przyłapał go na gorącym uczynku” - pisze Król.

Publicysta porównuje sytuację do filmów Stanisława Barei. „Niestety złodziejom z immunitetem sędziowskim nic nie można zrobić. Sądy dyscyplinarne działają wolno i wymierzają symboliczne kary. W wymiarze sprawiedliwości obowiązuje zatem dyktatura szatniarza z "Misia" Stanisława Barei: nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?”

mly/se.pl

fot. [YouTube/Telewizja Republika]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook