Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kredytobiorcy na wojnie z bankami?

11.02.2014

"To jest kryzys, który zainicjowały banki i one powinny się poczuć do współodpowiedzialności."

Problem kredytów we frankach dotyczy aktualnie ok. 700 tys. Polaków. Gdy kurs franka szwajcarskiego był tani, ludzie masowo zaciągali w bankach pożyczki właśnie w tej walucie. Natomiast potem kurs franka szwajcarskiego drastycznie poszedł w górę, więc także wierzytelność, która pozostała kredytobiorcom do spłaty wzrosła do niewyobrażalnych rozmiarów.

Osoby, które znalazły się w takiej sytuacji domagają się współpracy z bankami i jakiegoś polubownego rozwiązania, korzystnego dla obu stron. Dodają, że są świadome, że zaciągając kredyt podpisały, że są świadome ryzyka zmiany kursu waluty, jednak "aż taki wzrost ceny franka to sytuacja nadzwyczajna. To jest kryzys, który zainicjowały banki i one powinny się poczuć do współodpowiedzialności. To że tak wzrósł kurs franka, to jest skutek kryzysu światowego, a nie normalna zmiana kursu" - tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info Magdalena Hodak z Łodzi. 

W 2007 roku wzięła ona kredyt we frankach szwajcarskich. Gdy jej rata zdecydowanie wzrosła i wiedziała, że nie będzie w stanie zapłacić jednej raty udała się do oddziału banku, myśląc że dostanie może jeden miesiąc zwolnienia od spłaty albo że nie będzie miała odsetek karnych. Wbrew oczekiwaniom bank potraktował ją brutalnie - następnego dnia dostała Bankowy Tytuł Egzekucyjny. W piątek ma odbyć się licytacja jej mienia, a na początku marca rozprawa sądowa. Pani Magda przez przypadek dowiedziała się, że jej dom będzie zlicytowany - nieruchomość warta 600 tysięcy została wyceniona na 150 tys.

Jak się okazuje są tacy Polacy, jak pani Magdalena, którzy nie zamierzają się poddawać i postanowili walczyć "o swoje". Jak tłumaczą, walczą o życie bez obciążeń, bo czują się oszukani. Jednak to wciąż są pojedyncze jednostki - wielu oszukanych kredytobiorców boi się podjąć działania i upomnieć się o sprawiedliwość.

Stefczyk.info: Czy nie wydaje się pani, że gdyby media nagłośniły takie historie, to ludzie bardziej by się organizowali i walczyli z bankami?

Magdalena Hodak: Czy media mało o tym mówią... Media będą to zamiatać pod dywan, jeżeli ludzie nie będą nagłaśniać problemu. Jeżeli się pokazuje, że jest sprawa i mówi publicznie stanowcze "nie", jeżeli nie podnosi się sprzeciwu - to daje się przyzwolenie. Taka jest konsekwencja bierności.

Może niewiele jest takich osób pokrzywdzonych?

Może być też tak, że jest bardzo wiele osób, które zaciskają zęby i, rezygnując z wielu podstawowych rzeczy, spłacają niewyobrażalnie duże raty kredytu.

Dlaczego braliście państwo kredyty we frankach? Obca waluta zawsze niesie ryzyko.

Bank to instytucja zaufania publicznego. Jeżeli ma dwa produkty do sprzedania i robi symulację kredytu, to nie wybrałaby pani korzystniejszej oferty? Wybrałaby pani dobrą ofertę czy snuła podejrzenia, że bank szykuje jakąś spekulację? Czy uwierzyłaby pani, że bank może pani zaproponować coś, co może się okazać zgubą? Ludzie wybierali po prostu korzystniejsze oferty. Rozumiem fakt, że jestem zobowiązania do spłacania zaciągniętego długu. Natomiast wzrost kursu jest gwałtowny i spowodowany kryzysem. Same banki powiedziały o tym, że nie spodziewały się takiej sytuacji. Jeżeli dla specjalistów było to zaskoczeniem, to dlaczego ja - zwykły kredytobiorca - miał to przewidzieć? Oczekuję tylko współodpowiedzialności banku, a nie tego, że licytuje i egzekwuje pieniądze.

Jakie byłoby optymalne rozwiązanie w tym momencie?

Denominowany frank jest wypłacany w złotówkach - dzieje się to na podstawie kursu waluty. Bank, oczekując ode mnie 700 tys. zł nie stracił tyle - on mi pożyczył 440 tys. Aby było sprawiedliwie, aby kredytobiorcy w złotówkach czuli się uczciwie, jestem za tym, aby te pieniądze, które my wpłaciliśmy przeliczono nam na ratę w oprocentowaniu złotówkowym. A kwotę pozostałą zrefinansować, czyli doprowadzić do renegocjacji umowy.

Co zamierza pani teraz zrobić? Niedługo licytacja.

Pojadę do banku, prosić wierzyciela, aby przełożył termin licytacji. Wydaje mi się, że to niewiele. Chcę, aby sąd rozpatrzył najpierw wniosek. Mam nadzieję, że mi się to uda - to jest zależne od dobrej woli banku, proszę jedynie o przełożenie licytacji o tydzień.

not. mc

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook