Jedynie prawda jest ciekawa


Krauze: Walczą z moim filmem

07.04.2016

"Jeszcze zanim film powstał pewne środowiska walczyły z nim za pomocą pomówień, kłamstw".

Antoni Krauze wyjaśnia, dlaczego jego film "Smoleńsk" musiał mieć przełożoną premierę. "Tyle było przeciwności podczas tworzenia tego filmu, że myślałem, że już nigdy nie powstanie. Tak mi żal, że to się znów przełożyło na jakieś kłopoty, pomówienia" – mówił na antenie TV Republika.

Film „Smoleńsk” miał wejść do kin 15 kwietnia, kilka dni po szóstej rocznicy katastrofy rządowego tupolewa. Niedługo później pojawiła się informacja o przesunięciu premiery filmu. "Zawinili ludzie, którzy robili efekty specjalne" – poinformował reżyser. Dodał, że od wielu miesięcy domagał się, aby zaprezentowano mu efekt dotychczasowej pracy, jednak osoby, które się tym zajmowały zostały "objęte przez producenta jakąś specjalną ochroną".

"Film powstał. W zasadzie wszystko, poza efektami jest gotowe. Liczę, że jakoś wyjdziemy z tych kłopotów. Kłopotów nie zawinionych przeze mnie. Zostałem pozbawiony wpływu na tych ludzi" – podkreślił. Reżyser wskazał, że ostatecznie, praktycznie nic nie zostało zrobione. Tłumaczył, że część niewykonanych jeszcze efektów specjalnych została przekazana do wykonania innej firmie, jednak ze względu na terminy, nie może wykonać wszystkich. "Ja zrobiłem wszystko, co mogłem" – zapewnił. Reżyser podkreślił, że trwa walka o to, aby film ukazał się jeszcze w kwietniu.

Antoni Krauze przyznaje, że mu niezwykle żal, bo liczył, że po tak wielu trudnościach przyjdzie czas radości. "Tyle było przeciwności podczas tworzenia tego filmu, że myślałem, że już nigdy nie powstanie. Tak mi żal, że to się znów przełożyło na jakieś kłopoty, pomówienia" – mówił.

Zapytany o doniesienia medialne, jakoby premiera została przesunięta ze względu na krytykę pod adresem filmu ze strony Jarosława Kaczyńskiego, Krauze odpowiedział, że jest to jedna z form walki z tym filmem. Zaznaczył, że prezes PiS nie mógł go obejrzeć, bo jeszcze nie jest gotowy. "Jeszcze zanim film powstał, ludzie, środowiska, media nieprzychylne sprawie walczyli z nim za pomocą pomówień, kłamstw. Jest mi przykro, że do walki z filmem został zaangażowany Jarosław Kaczyński" – przyznał reżyser. Dodał, że prezes Kaczyński sprzyja całej sprawie, czemu wielokrotnie dał wyraz.

ez
[Fot. TV Republika/Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook