Jedynie prawda jest ciekawa


Antoni Krauze: strach w smoleńskiej sprawie

17.03.2014

"Jerzy Stuhr, który nie znał scenariusza, powiedział że w filmie nie wystąpi bo jest to film kłamliwy".

"Film o katastrofie smoleńskiej powinien powstać, ale to, co chciał nakręcić Antoni Krauze, to jednostronna, fabularyzowana publicystyka smoleńska" - orzekli eksperci PISF i odrzucili wniosek o dofinansowanie produkcji filmu. Czy film mimo tego powstanie? - Jak Bóg da, to będzie - powiedział w Radiu WNET reżyser.

Antoni Krauze zapytany o zmianę stanowiska polskiego rządu wobec prezydenta Putina stwierdził, że w jego przypadku te sprawy nie przekładają się na dramat smoleński - Dramat smoleński jest poza tą sprawą. W uszach mam wypowiedź jednego z polityków PSL, który mówił, że "oczywiście Putin może napaść na Gruzję, wywołać III Wojnę Światową, ale żeby zabił prezydenta sąsiedniego kraju? To się nie mieści w głowie". W sprawie smoleńskiej dalej panuje strach i kłamstwo - mówił Antoni Krauze.

Reżyser mówił o szansach na powstanie filmu - W ubiegłym roku wydawało mi się, że to będzie tak pewne i zapewniałem, że 10 kwietnia tego roku film będzie miał swoją premierę. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana i nabrałem pokory - dodał gość Radia WNET.

„Zostałem zmuszony przez sytuację, która pojawiła się w moim życiu i jeździłem po świecie z filmem "Czarny czwartek". Kluczowym momentem była podróż do Gruzji, gdzie rozmawiałem z Gruzinami po rosyjsku i gdy mówiłem, że jestem z Polski, słyszałem lament, że zabili nam prezydenta. Żaden Gruzin w przeciwieństwie do moich rodaków nie miał wątpliwości. Moje próby namówienia różnych osób do zrealizowania filmu o tragedii smoleńskiej spotykało się z niezrozumieniem” - mówił Antoni Krauze.

„Mam pewien żal do tej instytucji, bo bardzo niechętne i niesprawiedliwe oceny spotkały mnie zanim decydowali o realizacji filmu wypowiadali się krytycznie, np. Jerzy Stuhr, który nie znał scenariusza i moich założeń, powiedział że w filmie nie wystąpi bo jest to film kłamliwy” - powiedział reżyser.

CAŁA ROZMOWA NA radiownet.pl

fot. wSieci/Andrzej Wiktor

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook