Jedynie prawda jest ciekawa

Antoni Krauze: strach w smoleńskiej sprawie

17.03.2014

"Jerzy Stuhr, który nie znał scenariusza, powiedział że w filmie nie wystąpi bo jest to film kłamliwy".

"Film o katastrofie smoleńskiej powinien powstać, ale to, co chciał nakręcić Antoni Krauze, to jednostronna, fabularyzowana publicystyka smoleńska" - orzekli eksperci PISF i odrzucili wniosek o dofinansowanie produkcji filmu. Czy film mimo tego powstanie? - Jak Bóg da, to będzie - powiedział w Radiu WNET reżyser.

Antoni Krauze zapytany o zmianę stanowiska polskiego rządu wobec prezydenta Putina stwierdził, że w jego przypadku te sprawy nie przekładają się na dramat smoleński - Dramat smoleński jest poza tą sprawą. W uszach mam wypowiedź jednego z polityków PSL, który mówił, że "oczywiście Putin może napaść na Gruzję, wywołać III Wojnę Światową, ale żeby zabił prezydenta sąsiedniego kraju? To się nie mieści w głowie". W sprawie smoleńskiej dalej panuje strach i kłamstwo - mówił Antoni Krauze.

Reżyser mówił o szansach na powstanie filmu - W ubiegłym roku wydawało mi się, że to będzie tak pewne i zapewniałem, że 10 kwietnia tego roku film będzie miał swoją premierę. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana i nabrałem pokory - dodał gość Radia WNET.

„Zostałem zmuszony przez sytuację, która pojawiła się w moim życiu i jeździłem po świecie z filmem "Czarny czwartek". Kluczowym momentem była podróż do Gruzji, gdzie rozmawiałem z Gruzinami po rosyjsku i gdy mówiłem, że jestem z Polski, słyszałem lament, że zabili nam prezydenta. Żaden Gruzin w przeciwieństwie do moich rodaków nie miał wątpliwości. Moje próby namówienia różnych osób do zrealizowania filmu o tragedii smoleńskiej spotykało się z niezrozumieniem” - mówił Antoni Krauze.

„Mam pewien żal do tej instytucji, bo bardzo niechętne i niesprawiedliwe oceny spotkały mnie zanim decydowali o realizacji filmu wypowiadali się krytycznie, np. Jerzy Stuhr, który nie znał scenariusza i moich założeń, powiedział że w filmie nie wystąpi bo jest to film kłamliwy” - powiedział reżyser.

CAŁA ROZMOWA NA radiownet.pl

fot. wSieci/Andrzej Wiktor

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook